Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Leki przeciwbólowe pozbawią Cię męskości

Leki przeciwbólowe pozbawią Cię męskości
Gdy boli głowa, zwykle automatycznie sięgamy po tabletkę przeciwbólową. Ale, czy mamy świadomość, w jaki sposób wpływa ona na nasz organizm? Szczególnie panowie powinni być świadomi tego, jakie niesie za sobą konsekwencje przyjmowanie takiego środka.

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Teksasie przeprowadzili badanie, które pokazało, że już ledwie 14-dniowe stosowanie ibuprofenu może prowadzić do kompensowanego hipogonadyzmu. Lek powoduje, że wzrasta poziom hormonu luteinizującego (LH), który jest czynnikiem pobudzającym jądra do produkcji testosteronu, a sam testosteron pozostaje bez zmian. Takie nadwyżki LH i w ogóle zmiany proporcji LH do testosteronu oznaczają, że ibuprofen wpływa na jądra negatywnie.

Naukowcy odkryli też, że regularne spożywanie ibuprofenu wpływa także na inne aspekty pracy jąder, w tym na zmniejszoną liczbę plemników. 

Jak przebiegało badanie? 

Ochotnikom podawano codziennie 600 mg ibuprofenu i poddano ocenie fizjologię ich jąder po 14 dniach i później ponownie po 44 dniach. Okazało się, że ibuprofen nie wpływał na poziom testosteronu, ani estradiolu, ale za to zwiększył się poziom LH po 14 dniach o 23%, a po 44 dniach o 33%, w efekcie tworząc stan warunkowego hipogonadyzmu opisanego powyżej. 

To tylko nieliczne szkody, jakie może wyrządzić ibuprofen. Wielu sportowców sięga po ten lek, aby złagodzić różnego rodzaju bóle, a jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że nie jest to zbyt dobra, a przede wszystkim zdrowa, strategia. Poza kwestiami związanymi z testosteronem, ibuprofen zwiększa stan zapalny, który spowalnia wzrost mięśni (tak ważny dla sportowców). Trzeba pamiętać o tym, że być może lek ten zmniejsza dolegliwości bólowe, ale utrudnia kształtowanie formy.

Podsumowanie

Ibuprofen nie jest najlepszym rozwiązaniem na dolegliwości bólowe. Z pewnością nie można stosować go bezkarnie, bo jak widać, przyjmowanie go przez zaledwie kilkanaście dni, może sprawić, że zaburzona zostanie praca jąder. Choć zmiany te są odwracalne, to pojawia się pytanie, czy warto? Z pewnością lepiej znaleźć inne sposoby na złagodzenie bólu, niż substancje, które są toksyczne dla organizmu.

Źródła: David Møbjerg Kristensen, Christèle Desdoits-Lethimonier, Abigail L. Mackey, et al, "Ibuprofen zmienia fizjologię człowieka w jądrze, aby wytworzyć stan wyrównanego hipogonadyzmu", PNAS, 23 stycznia 2018 r. 115 (4) E715-E724.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.