Bogactwo błonnika, przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, a do tego wygodna, bo możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie, bez ryzyka rozgniecenia w plecaku. Każdy z nas zjada takie jabłuszko na swój sposób. Jedni tradycyjnie, inni nawet wraz z ogryzkiem albo pokrojone na ćwiartki, a jeszcze inni nie wyobrażają sobie zjedzenia owocu wraz ze skórką.
No właśnie...
Jak to jest z tą skórką? Jeść czy nie jeść?
Dbając o swoje zdrowie, niektórzy pomijają skórkę ze względu na prawdopodobieństwo utrzymania się na niej pestycydów. Niestety, ale w rolnictwie stosowane są różnego rodzaju związki mające na celu zwiększenie upraw, co niekoniecznie może służyć naszemu zdrowiu. Można wybierać dostawców stosujących ekologiczne uprawy, ale czy zawsze mamy tę pewność? Nie, dlatego niezależnie od źródła, pamiętaj by zawsze dobrze umyć owoc przed zjedzeniem. Warto też wiedzieć, że stosowanie pestycydów jest regulowane. Są ustalone dawki oraz czas, jaki musi upłynąć od ich zastosowania do zerwania owoców.
Czy warto jeść jabłko ze skórką? Zdecydowanie tak! To właśnie w niej znajduje się najwięcej wartości odżywczych, m.in. witamina A i C, wapń, potas, fosfor, a także antyoksydanty. Jest dużo bardziej wartościowa, niż smaczny miąższ. Skórka jabłka to także doskonałe źródło błonnika. W średnim jabłku ze skórką znajduje się ok. 4,4 g błonnika. Bez skórki ilość ta się zmniejsza nawet o połowę.
W zależności od gatunku jabłka, rozmieszczenie witamin i minerałów może się różnić. Zwykle jednak to właśnie w skórce i bezpośrednio pod nią znajdziemy to, co w jabłku najlepsze, dlatego warto je zjadać w całości. Ciekawostką jest też fakt, że jabłka jedzone ze skórką mogą łagodzić problemy z oddychaniem, także z astmą. Wynika to z zawartości kwercetyny. Składnik ten wspiera także nasze procesy pamięciowe oraz zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Jabłka to bardzo smaczny, niskokaloryczny owoc, który towarzyszy nam od lat. Jest całe mnóstwo gatunków tego owocu, wiele smaków, kolorów, ale jedno jest pewne – to właśnie w skórce i bezpośrednio pod nią znajdziemy najwięcej wartości odżywczych.
Pamiętajmy, że elementem decydującym o tym, czy dieta jest zdrowa, jest także jej różnorodność. Dlatego jedzmy wiele różnych rodzajów owoców, także tych ze skórką. Zachowując różnorodność, dostarczmy sobie większej gamy witamin, minerałów i substancji odżywczych, a z drugiej ograniczamy ryzyko nadmiaru substancji niekoniecznie sprzyjających zdrowiu (środki ochrony roślin).
Jeśli masz problem z zaplanowaniem aktywności i ułożeniem diety, skorzystaj z pomocy trenerów i dietetyków serwisu PoTreningu.pl.