IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Low-carb dla diabetyków?

Dieta niskowęglowodanowa to dla wielu sposób idealny model żywieniowy dla osiągnięcia szczupłej sylwetki. Faktycznie diety typu low-carb cieszą się dużym zainteresowaniem głównie ze względu na swój potencjał odchudzający. Warto jednak wiedzieć, że tego typu rozwiązania żywieniowe mogą też stanowić element dietoterapii wielu groźnych chorób. Od pewnego czasu coraz częściej wspomina się o tym, że dieta niskowęglowodanowa może być znakomitą opcją dla diabetyków. Szczególnie dużo uwagi poświęca się możliwości jej zastosowania w cukrzycy typu 2.

Czym jest cukrzyca typu 2?

Cukrzyca typu 2 nazywana bywa również cukrzycą insulinoniezależną, w skrócie NIDDM (z ang. non-insulin-dependent diabetes mellitus) i jest najczęściej występującą formą cukrzycy. Przypadłość ta jest zaliczana do chorób metabolicznych i cechuje się wysokim stężeniem glukozy we krwi oraz opornością tkanek obwodowych i wątroby na insulinę, jak i również względnym, niekiedy postępującym niedoborem insuliny. Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującą formą tej choroby. U jej podstaw z jednej strony leżą zarówno uwarunkowania genetyczne (obejmujące zaburzenia wydzielania insuliny), jak i czynniki środowiskowe, takie jak brak ruchu oraz przede wszystkim zła dieta i będąca jej skutkiem otyłość.

Dietoterapia w cukrzycy

Zarówno w prewencji, a także we wspomaganiu leczenia cukrzycy niezwykle doniosłe znaczenie ma postępowanie żywieniowe. W ramach zabiegów profilaktycznych u osób z podwyższonego ryzyka, jak i w klinicznej dietoterapii, zazwyczaj stosuje się dietę ubogoenergetyczną, niskoglikemiczną, charakteryzującą się umiarkowanym lub niskim spożyciem tłuszczu, z ograniczeniem kwasów tłuszczowych nasyconych. Jest to oczywiście dieta z przewagą węglowodanów. Tymczasem, jak pokazują badania, tego typu rozwiązanie niekoniecznie muszą stanowić najlepszy, a już na pewno nie jedyny z możliwych wyborów… Jak się okazuje, znakomitą alternatywą dla konwencjonalnych zabiegów dietetycznych może mieć dieta niskowęglowodanowa.

Ciekawe badanie

Niezwykle interesujących danych dla omawianej tematyki dostarcza badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Linköping. Studium pokazało, że zdecydowanie korzystniejszy  wpływ na glikemię i na poziom lipidów ma dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa, niż konwencjonalne rozwiązania żywieniowe w postaci diety niskoglikemicznej z przewagą węglowodanów. Eksperyment jest o tyle wyjątkowy na tle wielu innych badań, że trwał aż dwa lata. Wzięło w nim udział 61 osób ze stwierdzoną cukrzycą typu 2. Uczestnicy zostali podzieleni losowo na dwie grupy:

  • pierwszej grupie zaordynowano dietę konwencjonalną, gdzie 30% energii pochodziło z tłuszczu, 55-60% z węglowodanów, a 10-15% z protein, była to dieta niskoglikemiczna;
  • grupie drugiej zalecono dietę niskowęglowodanową i wysokotłuszczową, gdzie 50% kalorii dostarczano z tłuszczu, 20% z węglowodanów, a 30% z białka (nie była to więc dieta ketogenna, a klasyczny low-carb).

Wyniki eksperymentu

Wyniki cytowanego badania okazały się intrygujące. Wspomnieć należy na wstępie, iż w przypadku obu zastosowanych diet zaobserwowano podobne efekty, jeśli chodzi o ubytek masy ciała i redukcję tłuszczu zapasowego. W tej materii różnic nie było. Co ciekawe jednak, po upływie pół roku w grupie uczestników przypisanych do diety niskowęglowodanowej znacznie poprawiła się kontrola glikemii. Różnica okazała się znacząca. Poziom  glukozy we krwi u osób przypisanych do diety niskowęglowodanowej obniżył się z 58,5 do 53,7 mmol/mol, a co więcej - stężenie insuliny spadło aż o 30%. Pomimo wyższego spożycia tłuszczu, w tym również kwasów tłuszczowych nasyconych  zaobserwowano także poprawę wyników lipidogramu, obejmujące wzrost stężenia frakcji HDL, zwanej dobrym cholesterolem. Efektów takich nie zanotowano w grupie osób stosujących dietę konwencjonalną.

Wnioski

Dieta niskowęglowodanowa może stanowić nie tylko skuteczne narzędzie w pracy nad sylwetką, ale również sprawdza się we wspomaganiu leczenia chorób takich jak cukrzyca typu 2. Należy jednak pamiętać, że dietoterapia tego typu chorób powinna być prowadzona z udziałem ekspertów zajmujących się planowaniem żywienia. Układanie diety pod jednostki chorobowe wymaga wiedzy i doświadczenia.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.