Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Nawet lekki COVID powoduje zmiany w mózgu

Nawet lekki COVID powoduje zmiany w mózgu
Niektórzy ludzie nadal nie wierzą, iż infekcja koronawirusowa jest groźna, tymczasem 23 marca 2022 r. na łamach JAMA opublikowano badanie dotyczące negatywnego wpływu przechorowania infekcji SARS-COV-2 na mózg. Naukowcy oraz klinicyści sugerują, iż nawet łagodna lub bezobjawowa choroba może mieć wyraźny wpływ na organizm człowieka.

Bezobjawowo nie znaczy bez wpływu

Szczególnie interesujące są zmiany związane z mózgiem, które mogą pomóc wyjaśnić często zgłaszane długoterminowe objawy „długiego COVID”, w tym utratę węchu i smaku, bóle głowy i problemy z pamięcią.

Naukowcy wzięli pod lupę:

  • 401 przypadków — ochotnicy zakażeni SARS-CoV-2 między marcem 2020 a kwietniem 2021. Z tej grupy 15 osób, czyli 4%, było hospitalizowanych, a 2 otrzymały intensywną opiekę. Grupa przeszła ponowne badanie obrazowe średnio 3 lata po początkowych skanach (skany wyjściowe wykonano pomiędzy rokiem 2012 a 2020) i 4,5 miesiąca po zdiagnozowaniu COVID-19.
  • 384 osoby z grupy kontrolnej — ochotnicy bez zakażenia SARS-CoV-2, którzy zostali dopasowani do grupy COVID-19 pod względem wieku, płci, pochodzenia etnicznego, czasu, jaki upłynął między skanami oraz czynników ryzyka, takich jak ciśnienie krwi, otyłość, palenie tytoniu, status społeczno-ekonomiczny, i cukrzyca.

Co stwierdzono?

Chociaż nie każdy, kto został zarażony SARS-CoV-2, wykazywał podobne zmiany, u ludzi, którzy przechorowali SARS-CoV-2 stwierdzano:

  • zmiany w obszarach mózgu związanych ze zmysłem węchu (utrata grubości istoty szarej),
  • uszkodzenia mózgu w obszarach związanych z odczuwaniem wrażeń węchowych,
  • zmniejszenie objętości całego mózgu i zwiększenie objętości płynu mózgowo-rdzeniowego,
  • spadek zdolności do wykonywania złożonych zadań, co na skanach mózgu wiązało się z atrofią w rozmaitych obszarach mózgu, związanym z funkcjami poznawczymi.

W porównaniu z grupą kontrolną, ochotnicy, którzy przebyli infekcję SARS-CoV-2 cierpieli z powodu utraty dodatkowych od 0,2 do 2% utraty istoty szarej lub uszkodzeń krytycznych obszarów mózgu. W normalnych okolicznościach dorośli tracą rocznie od 0,2% do 0,3% istoty szarej w obszarach mózgu związanych z pamięcią, według dr Gwenaëlle Douaud, głównej autorki badania i profesora nadzwyczajnego w NDCN.

Komentarz

Jak na „nieistniejącą” chorobę COVID wyrządza niemałe spustoszenia w sercu, wątrobie, płucach, a nawet w mózgu. U sportowców może mieć negatywny wpływ na wydolność i mięśnie. Nie jest to jedyna i z pewnością nie najgroźniejsza obecnie choroba, ale nie należy jej też zupełnie lekceważyć.

Źródła: Abbasi J. Even Mild COVID-19 May Change the Brain https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2790595

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.