Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Niewykrywalny doping

Od niepamiętnych czasów w sporcie stosowane są metody wspomagania. Obecnie przez restrykcyjne podejście i postęp w wykrywaniu dopingu – sportowcy szukają nowych rozwiązań. Oto najciekawsze przypadki stosowania niewykrywalnego dopingu w sporcie wyczynowym.

Sterydy projektowane na potrzeby sportowców

Designer drugs, designer steroids – chodzi o jedno i to samo. Środki te zaprojektowano specjalnie po to aby ominąć kontrolę antydopingową, jednocześnie zapewniając pełne spektrum działania anabolicznego. Najlepszy przykład to archaiczny steryd anaboliczno-androgenny będący modyfikacją metanabolu – czyli oral-turinabol. Jest to niezmiernie udana modyfikacja, gdyż pozostaje w użyciu od 1965 roku aż do dzisiaj. Istnieją obszerne relacje stosowania oral turinabolu u sportowców, wydostały się na światło dziennie po odtajnieniu akt (m.in. Franke i Berendonk, 1997) [1] Przynosił on w ciągu kilku tygodni dramatyczną poprawę wyników np. w pchnięciu kulą, rzucie młotem, podnoszeniu ciężarów czy pływaniu. Wiele rekordów z epoki NRD jest niepobitych do dnia dzisiejszego, a w wielu dyscyplinach obserwuje się systematyczne pogarszanie się osiąganych wyników. M.in. stosowanie dopingu w rzucie młotem poprawiało wyniki o 6-10 m, a w pchnięciu kulą o 4.5 – 5 m! Dawki stopniowo rosły, a wraz z nimi stopniowo ujawniały się skutki uboczne. Na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku drużyna NRD wygrała 11 z 13 konkurencji, a dziennikarze zastanawiali się, dlaczego pływaczki mają takie niskie głosy (wirylizacja). Ponieważ efekty stosowania testosteronu, oral-turinabolu, nandrolonu oraz innych substancji były zdumiewające, te „metody wspomagania” bardzo szybko przyjęto w Niemczech Zachodnich czy USA.

Od 1974 roku w NRD pojawiło się duże wyzwanie – testy antydopingowe. Oficjalnie program dopingowy (14,25) w NRD nie istniał, a państwo zwalczało stosowanie dopingu w sporcie. Aby uniknąć międzynarodowego skandalu, przed wyjazdem sportowca na zawody zagraniczne dokonywano testu moczu i sprawdzano, czy sterydy nadal są wykrywalne. Dodatkowo STASI zatrudniało ponad 1000 informatorów dostarczających informacje o metodach wykrywania dopingu w krajach zachodnich. Ponieważ sterydy dawano nawet 14-latkom, zawsze mówiono im, że są to witaminy. Co ciekawe, wiele kobiet w NRD stosowało większe dawki środków dopingujących od mężczyzn. Wiele ze środków podawanych w NRD nie było dopuszczonych do stosowania u ludzi, ba nie przeszły nawet wstępnych badań klinicznych (np. mestanalone – pochodna DHT).

Jedną z podstawowych metod wykrywania dopingu było porównanie poziomu testosteronu oraz epitestosteronu. Aby obejść testy sportowcom z NRD i ZSRR od 1983 roku podawano specjalny preparat: propionat epitestosteronu. Nie ma on żadnego działania anabolicznego, ale jego podawanie np. z testosteronem pozwala obejść test moczu (poziom T/E). Niedawno odkryto, iż firma z USA, powiązana z gigantycznym skandalem dopingowym (BALCO; czyli w wolnym tłumaczeniu: Laboratoria Współpracujące w rejonie zatoki) produkowała preparat („The Cream” )stanowiący mieszankę testosteronu oraz epitestosteronu. Jakby tego było mało w BALCO odkopano stare projekty sterydów i wyprodukowano THG (Tetrahydrogestrinon) pod nazwą „The Clear”. THG powstaje w prostej reakcji katalitycznej (uwodornienie grupy etynylowej) jednego z progestagenów – gestrinonu (jest agonistą/antagonistą progesteronu, pochodną 19-nortestosteronu) [2]. Z powodu swojej budowy chemicznej – brak grupy metylowej C-19, a obecność 17-alfa etynylowej oraz redukcji tejże grupy –powinno stworzyć silny androgen. Co ciekawe, podmiana grupy 17-alfa-H grupą etynylową w popularnym nandrolonie (deca durabolin; 19-nortestosteron) tworzy noretisterone – steroid używany nadal w wielu środkach antykoncepcyjnych. W badaniach antydopingowych pań stosujących środki antykoncepcyjne zawierające tą substancję powstaje zamęt, gdyż w moczu wykazuje się podwyższone stężenie 19-NA (19-norandrosteronu). Jeżeli w analizie wykaże się metabolit noretisteronu – tetrahydronoretisteron, użycie nandrolonu nie miało miejsca [3].

Nandrolone naturalnie występuje w mięsie oraz wątrobie niedźwiedzi i koni, ale przekroczenie ilości wskazujących na użycie dopingu przez konsumpcję mięsa jest nieprawdopodobne. Stosowanie durabolinu w tuczu zwierząt jest surowo zakazane [3].

Sam nandrolone również posiada aktywność progesteronową, jest to 19-nortestosteron. Do tej samej grupy środków zaliczamy również 19-norandrostenediol oraz 19-norandrostenedion – są to prekursory nandrolonu.

Pomimo obecności w THG grupy 17-alfa która powinna zabezpieczyć steroid przy pierwszym przejściu i rozpadzie w wątrobie, instrukcje BALCO mówiły o stosowaniu tej substancji podjęzykowo. THG były niewykrywalne metodą spektrometrii masowej – gdyż nie wiedziano o tej substancji. Szybko opracowano odpowiednie dane wejściowe do jej wykrywania. Wybuchł ogromny skandal! Gdy sprawa laboratorium BALCO wyszła na jaw, pięć olimpijskich medali (z 2000 r. w Sydney) straciła Marion Jones, zdyskwalifikowano również kilku innych znanych lekkoatletów (m.in. Dwaina Chambersa, Tima Montgomery'ego i kulomiota C.J. Huntera). W 2004 roku w Atenach zdyskwalifikowano (za nieudolną próbę uniknięcia kontroli antydopingowej) greckiego mistrza olimpijskiego w Sydney (na 200 m) Kostasa Kenterisa i jego rodaczkę Ekaterini Thanou (wicemistrzyni z 2000 r. na 100 m). Niedługo potem okazało się, że oboje również byli klientami BALCO. [4].

Substancje niewykrywalne w testach

Przykład –do roku 2000 wykrywanie EPO było niemożliwe. Kolarz był zawieszany, jeśli jego hematokryt przekraczał poziom 50% - co było niezwykle proste do obejścia. Kolarze stosowali m.in. rozcieńczanie krwi lub odwadnianie. „Na przykład u Hamiltona (elitarnego kolarza, zamieszanego w gigantyczną aferę dopingową razem z Lancem Armstrongiem) naturalny hematokryt wynosił 42%. Biorąc EPO i osiągając granicę 50% Hamilton zwiększył swój hematokryt o 8 punktów, czyli 19 procent. Innymi słowy, Hamilton mógł dostarczyć mięśniom 19% więcej tlenu i czerwonych krwinek, osiągnąć potężną zwyżkę mocy i wciąż przejść bezkarnie badania antydopingowe”

W kolejnych latach pojawiły się udoskonalone metody wykrywania EPO jak też kolejne jego generacje – które sprawiają wiele problemów osobom kontrolującym.

Kolejny przykład- testosteron na wodzie (suspension) o bardzo krótkim okresie pół-trwania i wykrywalności – powszechnie stosowany współcześnie. W odróżnieniu od form np. enanthate czy decanoate (wykrywanych wiele miesięcy po), suspension pozwala szybko i sprawnie przejść testy antydopingowe. Ta sama zasada dotyczy insuliny, plastrów i żelów z testosteronem oraz np. inhibitorów miostatyny, IGF-1, MGF-1.

Substancje niewykrywalne w teście moczu

Np. wspomaganie hormonem wzrostu (HGH) – mało kto pokusi się o kosztowne, osobe testy np. krwi.

Substancje maskujące

Np. finasteryd – inhibitor 5-alfa reduktazy zmniejsza wydzielanie 19-norandrosteronu, a zwiększa stężenie 19-NE (19-noretiocholanolonu). Przyjmowanie proscaru lub podobnie działającego środka jest z reguły uznawane za próbę maskowania dopingu. To samo dotyczy diuretyków, epitestosteronu.

Podsumowanie

Jak widać wyścig zbrojeń rozpoczęty w latach 50 XX wieku trwa w najlepsze. Obecnie na topie jest doping genetyczny, nowe generacje EPO oraz kolejne substancje z grup SARM. Do tej pory stosujący doping są o krok przed kontrolującymi...

Źródła: ”Hormonal doping and androgenization of athletes: a secret program of the German Democratic Republic government” Werner W. Franke, Brigitte Berendonk 2. „Endometroza - ocena stosowanych metod leczenia” 3. „Nandrolon – metody wykrywania”, Medycyna Sportowa 4. ”Armstrong nie był pierwszy i nie będzie ostatni: Historia dopingu w sporcie”, Polska TIMES

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.