Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Od czego swędzi skóra? 6 przyczyn swędzącej skóry na twarzy

Od czego swędzi skóra? 6 przyczyn swędzącej skóry na twarzy
Skóra na twarzy jest dość delikatna, dlatego też zdarza się, że reaguje na różne zewnętrzne i wewnętrzne czynniki wypryskami, zaczerwienieniem czy swędzeniem. Przyczyny swędzenia są bardzo różne. Niektóre z nich są dość widoczne, ponieważ świąd może wywołać łuszczyca lub ugryzienie owada, ale często też nie mamy pojęcia skąd się takie objawy biorą?

Poznaj kilka przyczyn świądu na twarzy oraz niektóre sposoby, jak sobie z nim poradzić.

1. Sucha skóra

Zbyt wysuszona skóra może być przyczyną świądu. Co sprawia, że skóra robi się zbyt sucha? Może to być np. zbyt częste mycie, narażenie na różnego rodzaju chemikalia, suche powietrze czy nawet picie niewystarczającej ilości wody.

Jak dbać o przesuszoną skórę? 

Do higieny skóry twarzy najlepiej wybrać łagodne, bezalkoholowe środki do mycia. Oczyść skórę raz dziennie wieczorem, a rano opłucz chłodną wodą. Zadbaj o skórę całego ciała i nie narażaj jej na kąpiele dłuższe, niż 5-10 minut. Po każdej kąpieli czy prysznicu zastosuj środki nawilżające. Właśnie wtedy, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna, bo pomogą one zatrzymać wilgoć. 

Jeśli chodzi o golenie skóry, to rób to w trakcie kąpieli czy brania prysznicu, używając do tego kremu lub żelu do golenia, które zmiękczają włosy. Żyletki wymieniaj co pięć czy siedem zastosowań.

Jeżeli masz problem ze skórą ust, używaj balsamu do ust z wazeliną. Z pewnością ukoi spierzchnięte usta.

Dbaj także o to, by nie narażać skóry na zbyt niskie temperatury. Zimą nie zapominaj zabierać ze sobą szalika.

Żeby przeciwdziałać świądowi wynikającemu z przesuszonej skóry, warto zaopatrzyć się w dobry krem. Odpowiednio dobrany krem pozwoli na nawilżenie skóry i złagodzenie uczucia swędzenia. Jego celem jest zapobieganie utracie wody, więc pomoże zabezpieczyć skórę przed przesuszeniem. Kremy nawilżające bogate są przeważnie w wazelinę, mocznik, kwas glikolowy czy też mlekowy. Przyciągają one i wiążą wodę, nawilżając tym samym naszą skórę.

2. Procesy starzenia się

Na swędzenie skóry skarży się bardzo dużo osób starszych. Wynika to z tego, że wraz z wiekiem skóra traci poziom pH, zmienia się poziom hormonów i zmniejsza się zdolność do zatrzymywania wody. Mówiąc krótko, skóra zatrzymuje mniej wilgoci, staje się cieńsza i zaczyna swędzieć.

Oczywiście leczenie skóry seniora zależy od przyczyny, ale można się wspomagać lekkimi kosmetykami o działaniu nawilżającym.

3. Ukąszenia komarów

Nikt nie lubi komarów. Ugryzienia kojarzą nam się z bąblami i swędzeniem. Tyczy się to także innych gryzących owadów. Jak załagodzić takie miejsca? Pomaga oczyszczenie skóry wodą i mydłem, albo chłodny kompres. W skrajnych przypadkach mogą się okazać potrzebne leki przeciwbólowe czy przeciwhistaminowe dostępne bez recepty. Czasami pomaga także wypicie wapna. 

4. Różne choroby

Kto jeszcze może się skarżyć na swędzenie skóry? Między innymi osoby cierpiące na niżej wymienione choroby i przypadłości:

  • ospa wietrzna, zakaźna choroba wirusowa
  • zapalenie mieszków włosowych
  • trądzik, ale też różnego rodzaju wypryski czy ranki
  • pokrzywka, która może wystąpić z powodu reakcji alergicznej
  • łuszczyca, przewlekły stan zapalny powodujący rozwój czerwonych, łuszczących się plam na skórze
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • grzybica, infekcja skóry
  • półpasiec, który jest infekcją wirusową powodującą wysypkę na skórze
  • problemy z hormonami
  • choroby wątroby
  • niewydolność nerek
  • cukrzyca
  • HIV
  • niektóre nowotwory

W takich sytuacjach potrzebna jest konsultacja z lekarzem i podjęcie odpowiednio dobranego leczenia. W niektórych przypadkach pomagają maści, w innych leki przeciwhistaminowe.

5. Alergiczne reakcje skórne

Reakcje alergiczne na skórze mogą zostać wywołane z różnych powodów. Może to być kontakt z jakąś substancją, np. z biżuterią czy nawet telefonem komórkowym i oprawkami okularów. Produkty te często zawierają nikiel, a jest to dość powszechnie wykorzystywany metal powodujący reakcje alergiczne. Oprócz świądu może się pojawić także wysypka.

Alergie mogą wystąpić także po kontakcie z jakąś rośliną czy nawet po zjedzeniu pokarmu, na który jesteśmy uczuleni.

Leczenie alergii ustala lekarz, ale często pomagają łatwo dostępne leki przeciwalergiczne lub wapno. W trudniejszych przypadkach wdraża się bardziej spersonalizowane leczenie.

6. Skutki uboczne leków

Swędzenie skóry mogą powodować także niektóre leki. Są to m.in. aspiryna, niektóre leki na nadciśnienie krwi, a także niektóre leki wykorzystywane do leczenia nowotworów. W niektórych przypadkach możliwa jest zmiana leków na inne, który nie powoduje świądu. Czasami jednak jest to dość trudne i wymaga konsultacji z lekarzem, żeby ustalić nową ścieżkę leczenia. 

Jak diagnozować przyczynę swędzenia skóry?

Z pewnością każdy, kto uda się do lekarza, otrzyma informację, że nie ma się czym przejmować, bo swędzenie skóry występuje bardzo często i prawie u każdego człowieka. Świąd pojawia się przynajmniej raz w życiu. Podczas diagnozowania lekarz dokładnie zbada skórę i z pewnością zada kilka pytań dotyczących zdrowia, przyjmowanych leków, dotychczasowych alergii itp. Może także zapytać o rodzaj pracy, sposób spędzania wolnego czasu i kosmetyki stosowane do codziennej higieny ciała. Jeśli nie ma pewności, pacjenci są wysyłani na testy alergiczne.

Kiedy koniecznie trzeba iść do lekarza?

Właściwie to każdy, kto cierpi na świąd, powinien udać się do dermatologa i skonsultować swój problem, gdyż może się okazać, że jest to objaw jakiejś choroby. 

Do lekarza trzeba się udać szczególnie wtedy, kiedy obok swędzenia pojawią się jeszcze inne objawy:

  • nudności
  • bóle brzucha
  • ciemna barwa moczu
  • anoreksja
  • wymioty
  • niepokój
  • ciągłe zmęczenie
  • biegunka
  • uporczywe pragnienie

Warto udać się do specjalisty także wtedy, kiedy domowe sposoby, maści i leki dostępne bez recepty nie pomagają. Z lekarzem zawsze łatwiej będzie ustalić przyczynę i podjąć właściwe leczenie. 

Podsumowanie

Swędzenie skóry twarzy (i nie tylko twarzy) jest dość uporczywe i może utrudniać wiele codziennych czynności. Można powiedzieć, że przypadłość ta obniża jakość naszego życia. Czasami przyczyna jest prozaiczna, jak sucha skóra czy wypryski, a czasami przyczyna jest znacznie poważniejsza. 

Warto się obserwować, spróbować nawilżać skórę, stosować łagodzące środki kosmetyczne, a kiedy nic nie pomaga, to nie pozostaje nic innego, jak udać się do lekarza.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.