Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Odchudzanie – mały poradnik dla początkujących

Odchudzanie – mały poradnik dla początkujących
Niezależnie od tego, czy jako cel postawimy sobie zredukowanie tkanki tłuszczowej, budowanie masy mięśniowej, zawsze czynnikami determinującymi powodzenie naszych założeń i działań będą po pierwsze zdrowa i zbilansowana dieta, po drugie odpowiednio dobrany trening. Większość początkujących osób, które dopiero rozpoczynają pracę nad sylwetką, nazbyt mocno skupia się na mało istotnych szczegółach, gdy podstawowe zasady działania nie zostały jeszcze przyswojone.

Od czego należy zacząć, by rzeczywiście uzyskać efekty, o których marzymy? Przede wszystkim należy skupić się na przełamaniu dotychczasowych nawyków żywieniowych i treningowych. Na nic zda się układanie perfekcyjnego menu z indywidualnie dobranymi proporcjami makroskładników, gdy do tej pory jako stołówka służył okoliczny kebab. Oczywiście w przyszłości warto przygotować solidny plan żywieniowy, jednak zbyt wiele restrykcji, utrudnień i ograniczeń dietetycznych sprawi, że sfrustrowany już po kilku dniach powrócisz do starych przyzwyczajeń

Zasady, których należy się trzymać:

  • Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone, nie produkowane na skalę przemysłową; z jak najmniejszą ilością sztucznych konserwantów, barwników, stabilizatorów, wzmacniaczy smaku

  • Stawiaj na produkty świeże, wysoko odżywcze, o wysokim stężeniu mikroelementów

  • Ogranicz podjadanie między posiłkami, zrezygnuj ze słodkich przekąsek, słodzonych gazowanych napojów, naładowanych cukrem i chemią „energetyków”

  • Wybieraj jak najbardziej różnorodne źródła białka (mięso, ryby, jaja, produkty roślinne)

  • Nie rezygnuj /nie ograniczaj któregokolwiek z makroskładników

  • Dbaj, by na twoim talerzu często pojawiały się produkty rodzime, sezonowe

  • Planuj posiłki

  • Na zakupy nie chodź głodny, miej przygotowaną listę produktów, które powinny znaleźć się w twoim koszyku

Suplementy diety - gwarantują sukces?  

Wielu „żółtodziobom” wydaje się, że za sukces w procesie redukcji wagi odpowiadają magiczne suplementy, zaawansowane metody treningowe, generalnie im więcej udziwnień – tym lepsze i bardziej spektakularne efekty. W tym miejscu należy wyjaśnić, że oczywiście istnieję suplementy, które mogą w niewielkim stopniu przyczynić się do poprawy sylwetki, uzupełnią ewentualne niedobory i braki w diecie, jednak będą absolutnie nietrafioną inwestycją, jeżeli zasadniczy „plan żywieniowy” nie jest dopięty na ostatni guzik.

Jakimi suplementami warto się zainteresować? Z pewnością rozsądne może okazać się uzupełnienie diety kwasami omega 3, witaminą D, białkiem lub odzywką węglowodanową (jeżeli istnieje problem, by dostarczyć odpowiednią ilość tych makroskładnika wraz z konwencjonalnym pożywieniem), kompleksem witamin.

Są osoby, które czują się dodatkowo zdyscyplinowane i zmotywowane do trzymania diety w momencie, gdy spożywają suplementy.

”Wyczyściłeś” dietę, wybrałeś niezbędne suplementy… Co dalej?

Poczyniłeś pierwsze kroki, efekty zaczynają być delikatnie widoczne, samopoczucie staje się odczuwalnie lepsze. Nadszedł czas na poczynienie dalszych działań. Przede wszystkim należy uwzględnić cel (masa, redukcja) i potrzeby własnego ciała, by jak najbardziej optymalnie dobrać rozkład makroskładników w diecie (białka, węglowodanów oraz tłuszczów). Na tym etapie można wspomóc się kalkulatorem i dziennikiem żywieniowym (dostępne np. tu: http://potreningu.pl/diary , http://potreningu.pl/kalkulatory ). Zbilansowanie diety wcale nie jest tak trudne, jak się wielu osobom wydaje. Jak się do tego zabrać?
http://potreningu.pl/articles/1732/zbilansowana-dieta-redukcyjna-czyli-jedz-wegle-i-chudnij

Dostrzegłeś, że podejmowane przez ciebie działania przekładają się na rezultaty. Widzą to także osoby postronne, gratulują, trzymają kciuki, czasami zazdroszczą. Nie obrośnij w piórka, nie odpuszczaj. Jesteś dopiero w połowie drogi. Osiągnąłeś wiele i jest to powód, byś był z siebie dumny. Pamiętaj jednak, że to, co “ w pocie czoła” wypracowałeś, trzeba będzie utrzymać… Zdasz ten test?