BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Oglądanie telewizji i brak aktywności fizycznej w młodym wieku

Pomimo powszechnego nagłaśniania i promowania faktu, iż aktywność fizyczna pełni nieocenioną rolę w zachowaniu dobrego zdrowia i estetycznej sylwetki, ciągle bardzo wiele osób czas wolny spędza przed migającym ekranem monitora. Zasadnicza aktywność w takich przypadkach sprowadza się do przełączania kanałów i ewentualnego spaceru do kuchni w celu uzupełnienia przekąsek lub napoi – często niskojakościowych i przetworzonych. Jak się okazuje, wielogodzinne oglądanie telewizji i brak regularnej aktywności fizycznej, zwłaszcza w młodym wieku mogą mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje zdrowotne niż się do tej pory wydawało.

Telewizja – nie tylko złodziej czasu!

Deficyt czasu to zmora znacznej części populacji. Okazuje się jednak, iż po wyłączeniu telewizora (albo jeszcze lepiej wyrzuceniu) zaczynamy dysponować całkiem sporą jego ilością… Warto jednak mieć na uwadze, w obliczu badań naukowych,  iż oglądanie telewizji może również wiązać się z utratą czy znacznym pogorszeniem zdrowia. Ważne jest również, z czego znaczna część wielbicieli migającego ekranu nie zdaje sobie sprawy, iż skutki siedzącego trybu życia i przesiadywania przed telewizorem mogą być oddalone w czasie – to znaczny zmierzyć przyjdzie nam się z nimi przyjdzie w późniejszych latach życia, co może okazać się tym bardziej dokuczliwe.

Częste oglądanie telewizji przez młodych ludzi- czym grozi?

Przesiadywanie godzinami przed włączonym telewizorem oraz nieaktywny tryb życia zwiększają ryzyko występowania wielu chorób i dolegliwości. Warto zdefiniować określenie „częste” – otóż przyjmuje się, iż o nadmiernym oglądaniu telewizji mówi się wtedy, gdy dziennie poświęcamy na nie około 4 godzin dziennie. Podane niedawno do informacji publicznej wyniki badań wskazują na bardzo nieciekawe – z punktu widzenia namiętnych telemaniaków, wnioski. Otóż okazuje się, iż młodzi ludzie – w wieku 18-30 lat, przesiadujący regularnie przed telewizorem na długie godziny i charakteryzujący się niewielką aktywnością fizyczną, posiadają w późniejszych latach życia znacznie częściej problemy z funkcjami poznawczymi. Gorzej zapamiętują informacje, mają problem z ich przetwarzaniem, co zdecydowanie negatywnie odbija się na jakości życia. Naukowcy podkreślają, iż tryb życia prowadzony w okresie wczesnej dorosłości posiada niebagatelny wpływ na proces starzenia się mózgu oraz wszelkich funkcji kognitywnych, może także przyczyniać się rozwoju chorób takich jak choroba Alzheimera. W kwestii formalnej przypominam, iż to nie są jedyne negatywne skutki związane z brakiem aktywności fizycznej oraz z wielogodzinnym oglądaniem telewizji. Wśród tych powszechnie znanych wymienić należy problemy z masą i składem ciała, cukrzycę, dolegliwości ze strony układu krążenia i wiele innych.

Podsumowanie

Telewizja, a raczej przesiadywanie przed nią bez umiaru szczególnie przez osoby młode, może doprowadzić w połączeniu z brakiem regularnej aktywności fizycznej do poważnych implikacji zdrowotnych, z których wybrane mogą być oddalone w czasie i wyjątkowo poważne.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.