Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Optymizm jest dobry dla Twojego serca!

Optymizm jest dobry dla Twojego serca!
Choroby serca i układu krążenia to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Wbrew obiegowym przekonaniom dolegliwości związane z funkcjonowaniem serca dotyczą nie tylko osób starszych i w podeszłym wieku, coraz więcej młodych ludzi cierpi z ich powodu. Co można zrobić, aby poprawić kondycję serca i układu krążenia? Czy wystarczy zmiana dotychczasowego sposobu odżywiania i trybu życia?

Optymizm jest dobry dla serca

W profilaktyce i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych zaleca się zmianę nawyków żywieniowych – wprowadzenie do menu produktów niskoprzetworzonych i pozbycie się wszelkich „śmieci”; zwiększenie aktywności fizycznej dostosowanej do potrzeb i możliwości danej osoby, a także zrezygnowanie z palenia papierosów oraz picia sporych ilości alkoholu. Nie bez znaczenia jest także umiejętność zarządzania stresem, a także optymalna ilość oraz jakość snu. Jak podkreślają specjaliści wyżej wymienione aspekty są niezmiernie ważne w kontekście zapobiegania i leczenia chorób serca i układu krążenia, nie mniej jednak istnieje jeszcze jeden ważny czynnik, który warto wziąć pod uwagę. Jest nim kondycja psychiczna i odpowiednie nastawienie do życia.

Badania naukowe nad optymizmem i chorobami serca

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Illinois wykazali, iż osoby charakteryzujące się najwyższym poziomem optymizmu posiadają znacznie lepszą kondycję serca i układu krążenia w porównaniu do rówieśników, których życiowa postawa cechuje się znacznym pesymizmem. Oceniono ponad 6000 osób z różnych grup wiekowych i etnicznych. Kondycję układu sercowo-naczyniowego zbadano biorąc pod uwagę następujące parametry: ciśnienie krwi, masa ciała, stężenie glukozy na czczo oraz profil lipidowy. Wzięto również pod uwagę kwestie dotyczące palenia papierosów i podejmowania aktywności fizycznej. Kondycję psychiczną oraz życiową postawę oceniono za pomocą specjalnie zaprojektowanych ankiet. Wykazano, iż optymiści istotnie częściej posiadają niemal idealną kondycję układu sercowo-naczyniowego. W innych opracowaniach potwierdzono, iż cechy psychologiczne takie, jak optymizm czy pozytywne emocje, zadowolenie z życia, radość - mogą spowolnić postęp chorób układu krążenia, a także być pomocne w profilaktyce ich występowania niezależnie od czynników typu status społeczno- ekonomiczny, czy masa i skład ciała.

Wrogość, smutek i depresja – wrogiem Twojego serca

W 2014 roku towarzystwo American Heart Association opublikowało raport, w którym wykazano, iż stres, smutek, wrogość i depresja związane są z większą częstotliwością występowania udaru i choroby niedokrwiennej serca u osób starszych, jak i w wieku średnim. Jak więc widać, o ile pozytywne emocje i nastawienie do życia mogą działać w sposób prozdrowotny, o tyle negatywne emocje znacznie pogarszają kondycję zdrowotną.

Podsumowanie

W ramach profilaktyki i leczenia chorób serca warto zadbać nie tylko o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Pamiętać należy także o odpowiednim sposobie myślenia, optymistycznym podejściu i umiejętności efektywnego zarządzania stresem.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie