Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Optymizm jest dobry dla Twojego serca!

Choroby serca i układu krążenia to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Wbrew obiegowym przekonaniom dolegliwości związane z funkcjonowaniem serca dotyczą nie tylko osób starszych i w podeszłym wieku, coraz więcej młodych ludzi cierpi z ich powodu. Co można zrobić, aby poprawić kondycję serca i układu krążenia? Czy wystarczy zmiana dotychczasowego sposobu odżywiania i trybu życia?

Optymizm jest dobry dla serca

W profilaktyce i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych zaleca się zmianę nawyków żywieniowych – wprowadzenie do menu produktów niskoprzetworzonych i pozbycie się wszelkich „śmieci”; zwiększenie aktywności fizycznej dostosowanej do potrzeb i możliwości danej osoby, a także zrezygnowanie z palenia papierosów oraz picia sporych ilości alkoholu. Nie bez znaczenia jest także umiejętność zarządzania stresem, a także optymalna ilość oraz jakość snu. Jak podkreślają specjaliści wyżej wymienione aspekty są niezmiernie ważne w kontekście zapobiegania i leczenia chorób serca i układu krążenia, nie mniej jednak istnieje jeszcze jeden ważny czynnik, który warto wziąć pod uwagę. Jest nim kondycja psychiczna i odpowiednie nastawienie do życia.

Badania naukowe nad optymizmem i chorobami serca

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Illinois wykazali, iż osoby charakteryzujące się najwyższym poziomem optymizmu posiadają znacznie lepszą kondycję serca i układu krążenia w porównaniu do rówieśników, których życiowa postawa cechuje się znacznym pesymizmem. Oceniono ponad 6000 osób z różnych grup wiekowych i etnicznych. Kondycję układu sercowo-naczyniowego zbadano biorąc pod uwagę następujące parametry: ciśnienie krwi, masa ciała, stężenie glukozy na czczo oraz profil lipidowy. Wzięto również pod uwagę kwestie dotyczące palenia papierosów i podejmowania aktywności fizycznej. Kondycję psychiczną oraz życiową postawę oceniono za pomocą specjalnie zaprojektowanych ankiet. Wykazano, iż optymiści istotnie częściej posiadają niemal idealną kondycję układu sercowo-naczyniowego. W innych opracowaniach potwierdzono, iż cechy psychologiczne takie, jak optymizm czy pozytywne emocje, zadowolenie z życia, radość - mogą spowolnić postęp chorób układu krążenia, a także być pomocne w profilaktyce ich występowania niezależnie od czynników typu status społeczno- ekonomiczny, czy masa i skład ciała.

Wrogość, smutek i depresja – wrogiem Twojego serca

W 2014 roku towarzystwo American Heart Association opublikowało raport, w którym wykazano, iż stres, smutek, wrogość i depresja związane są z większą częstotliwością występowania udaru i choroby niedokrwiennej serca u osób starszych, jak i w wieku średnim. Jak więc widać, o ile pozytywne emocje i nastawienie do życia mogą działać w sposób prozdrowotny, o tyle negatywne emocje znacznie pogarszają kondycję zdrowotną.

Podsumowanie

W ramach profilaktyki i leczenia chorób serca warto zadbać nie tylko o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Pamiętać należy także o odpowiednim sposobie myślenia, optymistycznym podejściu i umiejętności efektywnego zarządzania stresem.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.