Wyłącz dodatki blokujące reklamy, żeby zaakceptować ustawienia ciasteczek.

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 wskazówek w trosce o zdrowe serce

5 wskazówek w trosce o zdrowe serce
Problemy z sercem najczęściej pojawiają się bardzo niespodziewanie, zaskakują i niejednokrotnie skłaniają do refleksji i zastanowienia się, czy można im było zapobiec… Otóż okazuje się, że aby utrzymać ten jakże istotny mięsień w dobrym zdrowiu lub też by poprawić jego funkcjonowanie wystarczy zmienić kilka podstawowych, codziennych nawyków. Brak snu, permanentny stres, siedzący „kanapowy” tryb życia – zmiana tych i kilku innych zachowań często wystarcza, by w znacznym stopniu zminimalizować zagrożenia zdrowotne i wzmocnić układ krążenia.

1. Zredukuj stres

Czynnik niemalże najbardziej istotny, a tak często trudny do zmienienia… Zdajemy sobie sprawę, że praca i „ normalne funkcjonowanie” w dzisiejszym świecie generuje sytuacje stresowe na każdym kroku. A życie w ciągłym napięciu, w stanie gotowości i na „baczność” sprzyja chorobom krążenia, osłabia odporność, niszczy organizm zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Permanentny stres może nawet o 40% zwiększyć ryzyko zawału serca!

Dlatego warto – choć nie jest to sprawa najłatwiejsza – nie poświęcać pracy całego życia, należy nauczyć się odpoczywać i stawiać wyraźne granice pomiędzy obowiązkami a przyjemnością i relaksem. Na co dzień, gdy dopada nas skrajne zdenerwowanie, pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe, spacery.

2. Wprowadź poprawne nawyki żywieniowe

Lenistwo, zamiłowanie do niezdrowych przekąsek i notoryczny brak czasu czy też zorganizowania z pewnością wpływają na nawyki żywieniowe, które – z kolei – mają ogromny wpływ na stan zdrowia naszego serca. Mało zróżnicowana, uboga w kwasy jedno i wielonasycone dieta, brak omega3, niedobory witamin i minerałów przyczynia się do osłabienia układu sercowo-naczyniowego.

3. Ćwicz, ruszaj się, trenuj

Nie ulega wątpliwości, że każda forma ruchu pozytywnie wpływa na układ krążenia. Zamiast wygodnego rozkładania się z pilotem na kanapie wybierz się na długi spacer, basen czy też przejażdżkę rowerową. Jeżeli obejrzenie ulubionego serialu wygrywa z chęcią wyjścia na dwór i dotlenienia organizmu, to otwórz szeroko okno, postaw przez odbiornikiem telewizyjnym rowerek stacjonarny i „przepedałuj” czas trwania serialu. Połącz przyjemne z pożytecznym!

4. Zadbaj o odpowiednią ilość snu

Przewlekły brak snu w bardzo negatywny sposób odbija się na stanie zdrowia. Przemęczenie, podenerwowanie, podwyższone ciśnienie, wyższy poziom cholesterolu, zaburzenia hormonalne to tylko niektóre z nich. Rozwiązanie jest banalne. Po prostu śpij. Zadbaj o niezbyt wysoką temperaturę pomieszczenia, dobrze je wywietrz, ogranicz źródła sztucznego światła, postaraj się wyciszyć przed pójściem do łóżka (nie oglądaj TV, wyrzuć komputer z sypialni). Weź wyciszającą kąpiel, posłuchaj muzyki relaksacyjnej, zamknij oczy i odpoczywaj.

5. Ogranicz używki

Nie jest tajemnicą, że nadmierna konsumpcja napojów alkoholowych oraz palenie tytoniu w ogromnym stopniu odbijają się na zdrowiu, funkcjonowaniu całego organizmu, a co a tym idzie serca także. Spożywanie trunków wysokoprocentowych może przyczynić się do wzrostu ciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca. Nikotyna i inne substancje chemiczne zawarte w papierosach prowadzą do zmian miażdżycowych i - podobnie jak alkohol - podnoszą ciśnienie tętnicze krwi.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie

Mamy aplikację!

Hej! Z przyjemnością zapraszamy Cię do pobrania naszej nowej aplikacji, która pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Przygotowaliśmy ją z myślą o Tobie, by ułatwić Ci trzymanie się diety i planu treningowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji oraz ją pobrać? Zrobisz to poprzez Google Play: