Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Po czym poznać, że mam alergię? Rodzaje alergii

Po czym poznać, że mam alergię? Rodzaje alergii
Alergia to coraz częstsza dolegliwość w XXI wieku, której niestety całkowite wyleczenie jest niemożliwe. Miliony osób na całym świecie cierpią na różne rodzaje alergii i borykają się z jej objawami i skutkami. Jakie są objawy alergii i czym są spowodowane? Gdzie udać się po diagnozę?

Co to jest alergia?

Alergia to nadmierna reakcja immunologiczna organizmu na daną substancję jak na przykład kurz czy pyłki, która nazywana jest alergenem. Kontakt z alergenem powoduje stany zapalne i obrzęki, które wpływają na skórę, układ oddechowy czy przewód pokarmowy.

U niektórych osób reakcje alergiczne mogą nawet zagrażać życiu, powodując wstrząs anafilaktyczny. Dokładna przyczyna alergii nie jest jeszcze w pełni poznana, ale uważa się, że pewną rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe.

Lekarze specjalizujący się w diagnozie alergii to alergolog i immunolog, i to do nich warto się udać, w przypadku podejrzenia wystąpienia alergii.

Objawy alergii

Alergie mogą być trudne do zdiagnozowania, ponieważ można mieć różne jej objawy. Lekarz z pewnością zleci badania krwi i specjalne testy skórne w celu dokładniejszej diagnozy.

Typowe symptomy, jakie mogą się pojawić przy alergii, to:

  • kichanie,
  • kaszel,
  • katar,
  • ból gardła,
  • pokrzywka,
  • wysypka,
  • obrzęk,
  • problemy z oddychaniem.

Rodzaje alergii

Istnieje wiele rodzajów alergii, a każda z nich charakteryzuje się specyficznymi dolegliwościami. Najczęściej występujące alergie to:

  • Alergia na pokarmy, czyli alergia pokarmowa — pojawia się, gdy organizm postrzega określony pokarm (np. orzeszki ziemne) jako szkodliwy i wywołuje reakcję alergiczną. Objawy mogą obejmować swędzenie, pokrzywkę i trudności w oddychaniu.
  • Alergia na leki — to nagła i niespodziewana reakcja organizmu na substancję czynną leku, która najczęściej ma łagodny lub umiarkowanie nasilony przebieg. Może wystąpić wówczas pokrzywka lub wysypka, obrzęki lub duszności.
  • Alergia na sierść zwierząt — występuje wówczas, gdy nasz organizm reaguje na białka z komórek skóry zwierzęcia. Najczęstsze jej objawy to kichanie, zatkany nos i przezroczysty katar, swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu.
  • Alergia na pleśń i grzyby — pojawia się, gdy zarodniki pleśni dostają się do dróg oddechowych, a organizm reaguje na nie, przebywając najczęściej w wilgotnym środowisku. Typowe objawy dla tej alergii to przewlekły nieżyt nosa, suchy kaszel, łzawienie i podrażnienie oczu, a czasem nawet duszności i zawroty głowy.
  • Alergia na jad owadów — dość niebezpieczna alergia występująca, gdy organizm reaguje na ukąszenie owadów, takich jak pszczoły, szerszenie i osy. Bardzo często może zagrażać życiu i zdrowiu. Najczęściej występujące objawy to zaczerwienienie w miejscu użądlenia, swędzenie, obrzęk. Gdy występuje podejrzenie reakcji anafilaktycznej, należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.
  • Alergia sezonowa na pyłki roślin — bardzo często występująca alergia na pyłki drzew, chwastów czy traw, która najczęściej objawia się katarem siennym lub alergicznym nieżytem nosa. Jest szczególnie uciążliwa w okresie od wiosny do jesieni.

Leczenie alergii

Nie ma lekarstwa na alergię. Celem leczenia alergii jest tak naprawdę zmniejszenie nasilenia objawów i zapobieganie reakcjom alergicznym w przyszłości. Rodzaj leczenia zalecany przez lekarza będzie zależał od rodzaju alergii i jej objawów. Najczęściej chorzy przyjmują leki przeciwhistaminowe i poddają się immunoterapii.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK447112/ https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cea.12327

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.