Chociaż wiele mówi i pisze się na temat negatywnego oddziaływania palenia papierosów na zdrowie, to kwestia wpływu na masę i skład ciała zazwyczaj bywa pomijana bądź też przedstawiana w sposób wypaczony. Mianowicie uważa się, że palaczom łatwiej jest utrzymać nienaganną sylwetkę. Prawda jest tymczasem zupełnie inna.
Fakty czy pozory?
Upowszechniło się takie przekonanie, że palenie papierosów choć niezdrowe to albo w ogólnie nie przeszkadza w pracy nad sylwetką, albo też co najwyżej pomaga schudnąć lub też – zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości. Faktycznie przeglądając wyniki badań łatwo zauważyć, że palacze zazwyczaj ważą mniej niż osoby niepalące (a znamienne też jest, że rzucenie palenia wiąże się z przyrostem masy ciała). To jednak bardzo powierzchowna obserwacja, gdyż po uważnym zapoznaniu się z danymi źródłowymi okazuje się, iż wpływ tytoniowego nałogu na sylwetkę nie jest taki kolorowy... Fakty są bowiem taki, że palaczom trudniej jest zbudować mięśnie i trudniej spalić tłuszcz.
Palenie a sylwetka
Substancją odpowiedzialną w głównej mierze za wpływ palenia na masę i skład ciała jest nikotyna. Związek ten wykazuje dość szeroki wpływ na mechanizmy regulujące gospodarkę energetyczną organizmu. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nikotyna przyspiesza odchudzanie, z jednej strony zmniejszając łaknienie, a z drugiej - nasilając wydatkowanie energii poprzez pobudzenie termogenezy, (produkcji ciepła). Badania naukowe potwierdzają, że związek ten zmniejsza uczucie głodu oraz nasila wydatkowanie energii. Są to niewątpliwe zalety w odniesieniu do procesu spalania tłuszczu zapasowego. Tyle, że niestety walory te trzeba skonfrontować z pewnymi wadami.
Mankamentem nikotyny jest to, że substancja ta, zwłaszcza przy dłuższym przyjmowaniu, w sposób wyraźny zaburza wrażliwość insulinową, czyli innymi słowy - zdolność komórek do odczytywania sygnałów nadawanych przez ważny hormon uczestniczący w regulacji gospodarki energetycznej organizmu, a dokładnie - insulinę. Obniżona insulinowrażliwość to dość poważny problem w kontekście pracy nad sylwetką, stan ten bowiem sprawia, że komórki mięśniowe słabo wychwytują składniki odżywcze, przez co potencjalnie – rozwijają się gorzej. Zaburzenia insulinowrażliwości paradoksalnie mogą powodować też spadek termogenezy utrudniając redukcję tłuszczu zapasowego.
Podsumowanie
Palnie papierosów tylko pozornie jest korzystne dla sylwetki. W praktyce palacze, choć ważą mniej wcale nie wyglądają lepiej, bardzo często mają bowiem mniej mięśni i więcej tłuszczu niż osoby niepalące. Tak więc mające te fakty na uwadze (i nawet pomijając odległe zdaniem niektórych konsekwencje zdrowotne), warto poważnie rozważyć decyzję o rzuceniu nałogu.
Źródła:
Roberts V, Maddison R, Simpson C, Bullen C, Prapavessis H. The acute effects of exercise on cigarette cravings, withdrawal symptoms, affect, and smoking behaviour: systematic review update and meta-analysis. Psychopharmacology (Berl). 2012 Jul;222(1):1-15. doi: 10.1007/s00213-012-2731-z. Epub 2012 May 15. · Bergman BC, Perreault L, Hunerdosse D, Kerege A, Playdon M, Samek AM, Eckel RH. Novel and reversible mechanisms of smoking-induced insulin resistance in humans. Diabetes. 2012 Dec;61(12):3156-66. doi: 10.2337/db12-0418. Epub 2012 Sep 10. · Chiolero A, Faeh D, Paccaud F, Cornuz J. Consequences of smoking for body weight, body fat distribution, and insulin resistance. Am J Clin Nutr. 2008 Apr;87(4):801-9
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.