BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Piersi starzeją się najszybciej

Grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Los Angeles opracowała metodę, pozwalającą ocenić tempo starzenia się tkanek. Uważa się, iż innowacyjny algorytm jest dwa razy dokładniejszy niż dotychczas stosowane sposoby, choćby takie jak np. ocena długości telomerów. Badania nad tempem starzenia się organizmu są niezwykle ważne – nie można zapominać o tym, iż starzenie się organizmu jest ważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko występowania chorób nowotworowych.

Czym jest starzenie się?

Starzenie się to coś więcej niż pojawianie się kolejnych zmarszczek na twarzy. Proces starzenia, rozumiany w sensie biologicznym, wiąże się z osłabieniem umiejętności adaptacyjnych organizmu, zużywaniem się tkanek i narządów, na skutek gromadzenia się uszkodzeń na poziomie komórkowym. Proces ten może ulec nasileniu pod wpływem „sprzyjających” okoliczności, np. ze względu na warunki środowiskowe, predyspozycje genetyczne, choroby, nieprawidłowe odżywianie, brak regularnej aktywności fizycznej. W konsekwencji tempo „zużywania się” tkanek i narządów zwiększa się, a proces starzenia zachodzi szybciej, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia zmian o charakterze nowotworowym.

Wyniki badań

Autorzy wspomnianego we wstępie badania, przekonują, iż dokładność opracowanej przez nich metody oceny wieku tkanek wynosi 96%. Wyjątkowość otrzymanych przez badaczy wyników polega na tym, że okazało się, iż części ciała jednego organizmu mogą charakteryzować się różnym wiekiem biologicznym. Badania wykazały, iż piersi zdrowych kobiet (grupa 46-latek) są starsze od właściwego wieku badanych średnio o około 3 lata! W przypadku serca, zarówno u pań jak i panów stwierdzono, iż wiek biologiczny tkanek tego narządu wynosił o 9 lat mniej niż właściwy wiek badanych. Szybsze starzenie się kobiecych piersi tłumaczone jest dużą ekspozycją na działanie hormonów, natomiast serce może być młodsze ze względu na to, iż jest regenerowane przez aktywność komórek macierzystych.

Wiek a nowotwory

Opracowana przez amerykańskich naukowców metoda oceny tempa starzenia się jest bardziej precyzyjna w odniesieniu do ludzi po 30 roku życia. Dlatego też eksperymenty prowadzono na grupie osób w średnim wieku, zarówno na osobach zdrowych jak i chorujących na choroby nowotworowe. Dzięki temu udało się zaobserwować kolejną ciekawą prawidłowość: narządy dotknięte zmianami o charakterze nowotworu, były starsze od wieku właściwego danego osobnika średnio o około 36 lat! Ponieważ starzenie się zwiększa ryzyko występowania nowotworów, to przedwczesnym starzeniem się piersi można wytłumaczyć fakt tak powszechnego i częstego występowania raka w obrębie właśnie tej części ciała.

Podsumowanie

Opracowana przez amerykańskich naukowców metoda oceny wieku poszczególnych tkanek, to kolejny krok w kierunku wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych. Zanim jednak przeciętny śmiertelnik będzie miał dostęp do tego typu badań, może minąć sporo czasu. Warto zatem dbać o swój organizm – nie tylko koncentrując się na poprawie estetyki sylwetki, ale mając na uwadze zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się tkanek i narządów.

Źródła: Genome Biology , DOI: 10.1186/gb-2013-14-10r115

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.