Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Powstała szczepionka przeciwko wrzodom żołądka!

Choroba wrzodowa żołądka jest jedną z najpowszechniej występujących przypadłości związanych z przewodem pokarmowym. Bezpośrednią jej przyczyną jest nadmierna produkcja kwasu solnego (HCl) oraz enzymu pepsyny przy jednoczesnym osłabieniu błony śluzowej przewodu pokarmowego, stanowiącej naturalną barierę ochronną. Stan ten najczęściej spowodowany jest obecnością bakterii Helicobacter pylori.

Chociaż od dawna trwają prace na skuteczną szczepionką przeciwko tym patogenom, to dotychczas wydawało się, że poszukiwania utknęły w ślepej uliczce. Ostatnie doniesienia z Portugalii jednak napawają optymizmem. Profesor Cecilia Destak Draught z zespołu naukowców pracujących od sześciu lat nad opracowaniem skutecznej szczepionki przeciwko Helicobacter pylori oznajmiła ostatnio na konferencji prasowej, że nastąpił prawdziwy przełom i pierwsze badania z zakończyły się sukcesem.

Do tej pory problematyczny był fakt, iż istnieją tak naprawdę setki szczepów Helicobacter pylori wywołujących chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Nawet gdy udawało się opracować szczepionkę skutecznie udaremniającą namnażanie kilku szczepów bakterii, pozostawały inne odporne na jej działanie. Aktualnie badaczom udało się wyodrębnić wspólny dla wszystkich szczepów „immunologiczny podpis”, dzięki czemu możliwe stało się zaprojektowanie uniwersalnej szczepionki. Badania przedkliniczne prowadzone przez naukowców z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Lizbońskiego i Wydziału Inżynierii na Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie pokazały, że jest to jak najbardziej możliwe.

Na razie opracowany specyfik ma przed sobą perspektywę serii badań klinicznych, w których musi potwierdzić swoją skuteczność. Badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym napawają optymizmem, nie są jednak rozstrzygające. Jeśli kolejne eksperymenty potwierdzą działanie szczepionki, to najprawdopodobniej pojawi się ona w aptekach w ciągu najbliższej dekady. 

Źródła: www.destak.pt

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.