Chociaż od dawna trwają prace na skuteczną szczepionką przeciwko tym patogenom, to dotychczas wydawało się, że poszukiwania utknęły w ślepej uliczce. Ostatnie doniesienia z Portugalii jednak napawają optymizmem. Profesor Cecilia Destak Draught z zespołu naukowców pracujących od sześciu lat nad opracowaniem skutecznej szczepionki przeciwko Helicobacter pylori oznajmiła ostatnio na konferencji prasowej, że nastąpił prawdziwy przełom i pierwsze badania z zakończyły się sukcesem.
Do tej pory problematyczny był fakt, iż istnieją tak naprawdę setki szczepów Helicobacter pylori wywołujących chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Nawet gdy udawało się opracować szczepionkę skutecznie udaremniającą namnażanie kilku szczepów bakterii, pozostawały inne odporne na jej działanie. Aktualnie badaczom udało się wyodrębnić wspólny dla wszystkich szczepów „immunologiczny podpis”, dzięki czemu możliwe stało się zaprojektowanie uniwersalnej szczepionki. Badania przedkliniczne prowadzone przez naukowców z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Lizbońskiego i Wydziału Inżynierii na Uniwersytecie Katolickim w Lizbonie pokazały, że jest to jak najbardziej możliwe.
Na razie opracowany specyfik ma przed sobą perspektywę serii badań klinicznych, w których musi potwierdzić swoją skuteczność. Badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym napawają optymizmem, nie są jednak rozstrzygające. Jeśli kolejne eksperymenty potwierdzą działanie szczepionki, to najprawdopodobniej pojawi się ona w aptekach w ciągu najbliższej dekady.