Błonnik
Jedną z wielu przyczyn problemów trawiennych jest właśnie błonnik. Wielu osobom wydaje się, że kłopoty trawienne, takie jak wzdęcia czy gazy wynikają z jego niedoborów. Zdecydowanie tak też może być. Szczególnie w przypadku diet niedoborowych, gdzie pula kcal w bilansie jest mocno ograniczona. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, aby jego najważniejsze źródła obecne były w diecie.
Wyróżnić tutaj możemy:
- kasze, ryże, makarony,
- pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe, otręby,
- warzywa i owoce
- orzechy, nasiona, pestki.
W sytuacji odwrotnej, gdy spożywana ilość kcal w diecie jest wysoka, bilans kcal na znacznym plusie, należy zwrócić uwagę na to, aby wśród źródeł węglowodanów nie dominowały te z pełnego ziarna, a ilość błonnika raczej nie przekraczała 40-50 g, co często bywa trudniejsze niż w odwrotnej sytuacji.
Woda
Spożywane płyny odgrywają istotną rolę w prawidłowym procesie trawienia. Odpowiednie nawodnienie treści pokarmowej poprawia perystaltykę jelit i wydalanie produktów przemiany materii. Zbyt małe ilości płynów, szczególnie w stosunku do spożywanego błonnika, mogą wpłynąć negatywnie na wypróżnianie i związane z tym problemy. Zalecana ilość spożywanych płynów, szczególnie w dietach osób aktywnych fizycznie, to minimum 1 litr na 1000 kcal. Zależne jest to jednak od wielu innych czynników. Między innymi: aktywności, pory roku, warunków pracy, itp.
Nabiał
Jest on jednym z tańszych, łatwo dostępnych i niewymagających obróbki źródeł białka. Dlatego też często bywa jednym z głównych źródeł białka w diecie. Niestety w wielu przypadkach spożywanie go związane jest z występującymi problemami trawiennymi, jak wzdęcia, gazy czy biegunki. Wynika to z obecności laktozy. Wiele osób nie posiada enzymu trawiącego laktozę – laktazę, przez co musi ograniczyć lub nawet wyeliminować nabiał z diety. W sklepach coraz bardziej popularne stają się jednak produkty bezlaktozowe.
Lektyny
Lektyny są glikoproteinami, występującymi w największych ilościach w produktach zbożowych, warzywach, owocach, roślinach strączkowych czy orzechach. Jak wykazują badania, są one jednym z głównych przyczyn powstawania problemów z funkcjonowaniem układu trawiennego, a także mają wiele innych niekorzystnych właściwości. Szczególną uwagę na ich obecność w diecie powinny zwrócić osoby z problemami autoimmunologicznymi, niedoborami składników odżywczych, problemami trawiennymi czy chorobami skóry.
Podsumowanie
Za funkcjonowanie układu trawiennego w diecie odpowiada wiele produktów. Dlatego też ważna jest obserwacja naszego organizmu i wyciąganie odpowiednich wniosków. W wielu przypadkach również istotne mogą się okazać odpowiednie badania gastrologiczne.