Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Przepis na prawidłowe trawienie

Przepis na prawidłowe trawienie
Na skróty:
  1. Błonnik
  2. Woda
  3. Lektyny
Jak powszechnie wiadomo podstawą zdrowia, a co za tym idzie wyników sportowych, jest prawidłowa praca naszych jelit. To właśnie od pracy układu trawiennego zależne jest to, jakie osiągamy wyniki, jak się czujemy czy jaką mamy odporność organizmu na czynniki zewnętrzne. Jakie zmiany wprowadzić w swojej diecie, aby praca układu trawiennego stała się efektywniejsza? Przypatrzmy się temu dokładniej.

Błonnik

Jedną z wielu przyczyn problemów trawiennych jest właśnie błonnik. Wielu osobom wydaje się, że kłopoty trawienne, takie jak wzdęcia czy gazy wynikają z jego niedoborów. Zdecydowanie tak też może być. Szczególnie w przypadku diet niedoborowych, gdzie pula kcal w bilansie jest mocno ograniczona. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, aby jego najważniejsze źródła obecne były w diecie.

Wyróżnić tutaj możemy:

  • kasze, ryże, makarony,
  • pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe, otręby,
  • warzywa i owoce
  • orzechy, nasiona, pestki.

W sytuacji odwrotnej, gdy spożywana ilość kcal w diecie jest wysoka, bilans kcal na znacznym plusie, należy zwrócić uwagę na to, aby wśród źródeł węglowodanów nie dominowały te z pełnego ziarna, a ilość błonnika raczej nie przekraczała 40-50 g, co często bywa trudniejsze niż w odwrotnej sytuacji.

Woda

Spożywane płyny odgrywają istotną rolę w prawidłowym procesie trawienia. Odpowiednie nawodnienie treści pokarmowej poprawia perystaltykę jelit i wydalanie produktów przemiany materii. Zbyt małe ilości płynów, szczególnie w stosunku do spożywanego błonnika, mogą wpłynąć negatywnie na wypróżnianie i związane z tym problemy. Zalecana ilość spożywanych płynów, szczególnie w dietach osób aktywnych fizycznie, to minimum 1 litr na 1000 kcal. Zależne jest to jednak od wielu innych czynników. Między innymi: aktywności, pory roku, warunków pracy, itp.

Nabiał

Jest on jednym z tańszych, łatwo dostępnych i niewymagających obróbki źródeł białka. Dlatego też często bywa jednym z głównych źródeł białka w diecie. Niestety w wielu przypadkach spożywanie go związane jest z występującymi problemami trawiennymi, jak wzdęcia, gazy czy biegunki. Wynika to z obecności laktozy. Wiele osób nie posiada enzymu trawiącego laktozę – laktazę, przez co musi ograniczyć lub nawet wyeliminować nabiał z diety. W sklepach coraz bardziej popularne stają się jednak produkty bezlaktozowe.

Lektyny

Lektyny są glikoproteinami, występującymi w największych ilościach w produktach zbożowych, warzywach, owocach, roślinach strączkowych czy orzechach. Jak wykazują badania, są one jednym z głównych przyczyn powstawania problemów z funkcjonowaniem układu trawiennego, a także mają wiele innych niekorzystnych właściwości. Szczególną uwagę na ich obecność w diecie powinny zwrócić osoby z problemami autoimmunologicznymi, niedoborami składników odżywczych, problemami trawiennymi czy chorobami skóry.

Podsumowanie

Za funkcjonowanie układu trawiennego w diecie odpowiada wiele produktów. Dlatego też ważna jest obserwacja naszego organizmu i wyciąganie odpowiednich wniosków. W wielu przypadkach również istotne mogą się okazać odpowiednie badania gastrologiczne.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.