Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zatkane ucho – jak odetkać? Jak poradzić sobie z problemem?

Na forach internetowych w działach poświęconych zdrowiu regularnie pojawia się temat „zatkanego ucha”. Zaskakujące jest wręcz jak wiele osób doświadcza tego wyjątkowo uciążliwego i utrudniającego codzienną egzystencję problemu i jak niewiele jest fachowych opracowań na jego temat w internetowych zasobach. W niniejszym artykule pokrótce omówię przyczyny i sposoby leczenia „zatkanego ucha”.

Objawy  i przyczyny zatkanego ucha

Dolegliwość zwana „zatkanym uchem” początkowo manifestuje się lekkim pogorszeniem słuchu, delikatnymi szumami, a po jakimś czasie pojawia się uczucie pełności w uchu, a następnie wrażenie jego całkowitego zatkania. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej nadmierne gromadzenie się woskowiny w przewodzie słuchowym, a jedynie w bardzo nielicznych przypadkach problem ma charakter poważniejszy. Nieraz też wrażenie zatkanego ucha występuje w infekcjach górnych dróg oddechowych.

Woskowina jest wydzieliną ochronną, powstaje z substancji wytwarzanej w gruczołach łojowych i złuszczonego nabłonka przewodów słuchowych. Na co dzień nie ma potrzeby jej usuwania, jednak w niektórych przypadkach może dojść do nadmiernego jej nagromadzenia. Sutkiem takiego stanu rzeczy jest zatkanie przewodu słuchowego wraz ze wszystkim opisanymi powyżej konsekwencjami. Nieraz mogą także pojawić się uciążliwe dolegliwości bólowe.

Najczęstszą przyczyną zalegania woskowiny w uszach jest przebywanie w zapylonych pomieszczeniach. W niektórych przypadkach rejestruje się także nadmierną skłonność do zalegania wydzieliny w uszach, która uwarunkowana może być genetycznie lub mieć inne, nieznane podłoże. Tak więc zdarzają się osoby, które problemu „zatkanego ucha” doświadczają regularnie przez całe życie.

Domowe sposoby na zatkane ucho?

Niestety ze względu na wrażliwość narządu słuchu nie poleca się domowych sposobów na przetkanie „zatkanego ucha”, warto więc wybrać się do specjalisty laryngologa. Lekarz po postawieniu diagnozy najprawdopodobniej wykona zabieg polegający na przepłukaniu ucha wodą o temperaturze ok. 37 st. C. lub zakropi ucho 5%-owym roztworem wodorowęglanu sodowego. Co istotne, tylko lekarz może wykluczyć poważne przyczyny dolegliwości, przy niektórych bowiem przepłukiwanie ucha nie jest wskazane.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.