Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Problem - zbyt niskie ciśnienie

Problem - zbyt niskie ciśnienie
Utarło się, że zagrożeniem dla zdrowia (a niekiedy również życia) jest jedynie podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. W przypadku niskiego ciśnienia lekarze zazwyczaj machają ręką i stwierdzają, że nie ma czym się martwić. Faktycznie nie ma wątpliwości, że to właśnie osoby z nadciśnieniem są bardziej narażone choćby m.in. na wystąpienie zawału lub udaru mózgu. Czy jednak niskie ciśnienie nie niesie za sobą żadnych zagrożeń?

Kiedy mówimy o niskim ciśnieniu?

O niskim ciśnieniu tętniczym krwi nazywanym także hipotonią mówimy wtedy gdy ciśnienie skurczowe jest mniejsze niż 100 mmHg, a rozkurczowe niższe niż 60 mmHg. Niedociśnienie ma najczęściej charakter pierwotny  (hipotonia konstytucjonalna) i nie jest przez medycynę uznawane za stan chorobowy, gdyż stan ten jest dość częstym zjawiskiem i występuje w przypadku kilku procent populacji ludzkiej.

Hipotonia pierwotna nie stanowi zagrożenia dla życia, jednak wiąże się często z pewnym dyskomfortem. Osoby z niskim ciśnieniem zazwyczaj łatwiej się męczą, są często ospałe, „chwiejne” emocjonalnie, skarżą się także na problemy z koncentracją, kołatania serca, uderzenia gorąca. Co szczególnie istotne, ale też – zaskakujące- wbrew utartym opiniom niedociśnienie może potencjalnie zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Okazuje się, że osoby z niższym ciśnieniem są bardziej narażone na depresję. Podobnej zależności doszukano się również przypadku choroby Alzheimera.

Niskociśnieniowcy nie powinni  zdawać się na łaskę losu

Z niedociśnieniem można walczyć, potrzebne są jednak pewne zabiegi.

Przede wszystkim należy wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Trening u osób z nadciśnieniem obniża, a u osób z hipotonią podwyższa ciśnienie tętnicze krwi. Ważna jest także odpowiednia podaż płynów, przy czym nie są polecane niskosodowe wody źródlane, a raczej średnio i wysokozmienralizowane wody mineralne. Niskociśnieniowcy nie muszą też limitować specjalnie spożycia soli oraz unikać kofeiny.

Podsumowanie

Niskie ciśnienie  tętnicze krwi wiązać się może zarówno z szeregiem nieprzyjemnych „efektów ubocznych” takich jak osłabienie, jak i też potencjalnie skorelowane może być z większym ryzykiem depresji i choroby Alzheimera. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia podaż płynów i sodu oraz włączenie do diety kofeiny mogą okazać się pomocne w niwelowaniu niekorzystnych skutków niedociśnienia. 

W artykule mówimy o: Zdrowie