Czy tego chcemy, czy też nie, aura w okresie jesienno-zimowym nas nie rozpieszcza. Jest zimno, mokro, pada deszcz lub też śnieg, a do tego dużo czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach (w których nie tylko „łatwiej” złapać wirusa, lecz także szybciej dochodzi do wysuszenia ciepłym powietrzem błon śluzowych), zdecydowanie mniej czasu poświęcamy na spacery i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, za to – myślę, że tu się zgodzą wszyscy – w znacznym stopniu zwiększa się liczba zużytych chusteczek higienicznych, osób dotkniętych przeziębieniem oraz wydłużają się kolejki u lekarzy.
Typowe objaw przeziębienia
Bardzo często jako zamienników opisania stanów chorobowych używamy określeń „przeziębienie” i „grypa”. Jednak, co warto wiedzieć, nie są one tożsame. Do charakterystycznych objawów przeziębienia należy zaliczyć:
Obrzęk/opuchnięcie błon śluzowych w nosie – z tą dolegliwością ściśle powiązana jest kolejna, czyli problemy z oddychaniem
Ból gardła
Kaszel
Katar (kichanie, charakterystyczne „mrowienie w nosie”)
Zmęczenie
Objawy, choć uciążliwe, to nie utrzymują się długo i są stosunkowo proste do wyleczenia metodami domowymi oraz środkami z aptecznej półki, które możemy nabyć bez konieczności posiadania na nie recepty. Po wyżej wymienionych dolegliwościach najczęściej po upływie tygodnia nie ma już śladu.
Wtedy z pewnością rozpoznamy, że do czynienia mamy z „wrogiem” większego kalibru. W przeciwieństwie do przeziębienia objawy przychodzą nagle, są silne, dosłownie ścinają z nóg i zmuszają do spędzenia kilku dni w łóżku.
Pierwsze symptomy grypy są niezmiernie podobne do objawów przeziębienia, czyli kaszel, katar, problemy z oddychaniem, słabsze samopoczucie, lecz w jej przypadku dochodzą jeszcze:
Nagły wzrost temperatury (wyso
Dreszcze
Bóle mięśni
Bóle głowy
Wycieńczenie organizmu
Kiedy do lekarza?
W przypadku zarówno przeziębienia jak i grypy do lekarza należy udać, się, gdy objawy nie mijają lub też nasilają się. W przypadku, gdy często „łapiemy” infekcje, które objawiają się przede wszystkim problemami z oddychaniem/katarem, to warto sprawdzić, czy nie są one wynikiem reakcji alergicznej
Utrzymująca się kilka dni wysoka gorączka
Bóle w zatokach
Bóle uszu
Ciężki kaszel
Osoby dotknięte chorobami przewlekłymi, ludzi starsi, a także każdy z obniżoną odpornością powinien obowiązkowo – podczas wystąpienia objawów grypy – skonsultować się z lekarzem.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.