IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Przykra woń potu – czy można sobie z nią poradzić?

Pomimo tego, że dla wielu osób problem potliwości – przede wszystkim przykrego zapachu oraz nieestetycznych plam tworzących się na ubraniach – jest poważny, to mało rozsądne wydają się być zabiegi, które miałyby całkowicie ograniczyć wydzielanie potu. Przede wszystkim należy pamiętać, że proces pocenia jest szczególnie ważny dla organizmu, gdyż w wyniku niego dochodzi do regulowania temperatury naszego ciała.

Woń oraz ilość wydalanego potu są cechami jednostkowymi. Dodatkowo na te czynniki wpływać mogą stany chorobowe oraz to, co konsumujemy, czyli dieta i w przypadku, gdy – pomimo dbania o higienę, używania środków hamujących pocenie – nadal występuje problem z nieprzyjemnym zapachem potu należy skontrolować, czy nie jest to wynik choroby. Jeżeli taka ewentualność została wyeliminowana warto zwrócić uwagę na to, co jemy.

Woda, mydło, antyperspirant

Zestaw absolutnie podstawowy. Do niego należy dodać jeszcze, w przypadku dużej potliwości, o którą nie jest trudno, gdy termometr pokazuje niemal 40 stopni Celsjusza, częstą zmianę bielizny i nie zakładanie „przepoconych” ubrań. Dobrym rozwiązaniem będzie wybranie tych nieprzylegających do ciała, przewiewnych, z naturalnych materiałów.

Nie należy również używać antyperspirantów czy też dezodorantów na nieumytą, spoconą skórę, gdyż efekt, który w ten sposób osiągniemy może nieść o wiele gorsze doznania zapachowe niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Pamiętajmy, że dezodorant jest produktem zawierającym tylko substancje zapachowe, nie będzie miał żadnego wpływu na zmniejszenie potliwości, w przeciwieństwie do antyperspirantu, który nie tylko pachnie, lecz także „blokuje” gruczoły potowe oraz działa antybakteryjnie.

Warto zwrócić uwagę, by nie stosować środków ochronnych na podrażnioną (np. świeżo wydepilowaną) skórę. W przypadku uczulenia na preparat należy go od razu odstawić.

Choć niektóre produkty dostępne w drogeriach reklamowane są jako „pozwalające utrzymać świeżość i suchość przez 48 godzin nawet ekstremalnych warunkach” to jednak należałoby podejść do tych marketingowych zapewnień z należytą ostrożnością.

A jak ma się do pocenia dieta

Jak już wcześniej zostało napisane, poza uwarunkowaniami jednostkowymi oraz ewentualnymi stanami chorobowymi, dieta stanowi kolejny czynnik mogący mieć wpływ zarówno na zapach, jak i na ilość wydzielanego potu. Oto warzywa, zioła oraz produkty spożywcze, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdy pot ma intensywną woń oraz produkowany jest w dużych ilościach (i nie jest to  wynik choroby.
 

  • cebula
  • czosnek
  • pieprz
  • ostra papryka (generalnie produkty ostre i pikantne)
  • ser
  • kapusta
  • fermentowane produkty mleczne
  • duże ilości soli
  • alkohol
  • niezdrowe nasycone tłuszczami trans przekąski

Zmiana niektórych nawyków żywieniowych, przykładanie szczególnej wagi do higieny na pewno wpłyną pozytywnie na woń ciała, jednak warto pamiętać, że to jak pachniemy „naturalnie” ma podłoże genetyczne i choć złagodzony, nasza skóra zawsze będzie miała charakterystyczny zapach.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.