Odnotowuje się ok. 6-krotnie większe zapotrzebowanie lewej komory na tlen, co jest kompensowane przez zwiększenie ukrwienia mięśnia sercowego (~5-krotne), podczas gdy stężenie hemoglobiny i ekstrakcja tlenu (i tak będącej na wysokim poziomie 70-80% w trakcie spoczynku) rosną w niewielki sposób. Z kolei w prawej komorze ekstrakcja tlenu jest niższa w spoczynku i znacząco rośnie w czasie wysiłku, podobnie jak to się dzieje w mięśniach szkieletowych. Dlatego przepływ krwi w obu komorach serca jest różny.
Wzrost częstotliwości pracy serca wydłuża względny czas spędzony w skurczu, zwiększając siły kompresyjne oddziałujące na mikrokrążenie w ścianie lewej komory, w szczególności w jej warstwach podwsierdziowych. Dlatego wieńcowy opór naczyniowy ma krytyczne znaczenie dla sercowej odpowiedzi na wysiłek fizyczny. Opór naczyniowy jest regulowany przez czynniki rozszerzające i zwężające tętnice.
Skurcz powodujący wzrost oporu (spadek przepływu krwi) wywołują:
- neuromediatory (np. noradrenalina),
- hormony (np. angiotensyna),
- endotelina (produkowaną przez śródbłonek),
- niektóre metabolity kwasu arachidonowego (np. PGF-α, tromboksany, leukotrieny).
Rozkurcz powodujący spadek oporu (wzrost przepływu krwi) wywołują:
- neuromediatory (np. acetylocholina – Ach, tlenek azotu – NO),
- hormony (np. bradykinina, adrenalina, ale w sposób zależny od dawki, prostacyklina PGI₂),
- końcowe produkty metabolizmu (np. niskie pO2, wysokie pCO2),
- wzrost osmolarności, wzrost ATP, ADP i adenozyny, wzrost K+), produktów cyklooksygenazy–1 (COX–1) lub cyklooksygenazy–2 (COX–2) - prostaglandyny lub prostacykliny.
Na podstawie: „Mikrokrążenie krwi, tętno i fala tętna”
Trening jest związany z adaptacjami krążenia zachodzącymi w układzie naczyniowym. Wiąże się ze zmianą gęstości i/lub średnicy arterioli, co wyjaśnia morfologiczne zmiany, które powodują zwiększony wieńcowy przepływ krwi u wytrenowanych zwierząt. U większych zwierząt trenowanych na bieżni powstają nowe kapilary, które równoważą rozrost mięśnia sercowego indukowany wysiłkiem (zostaje utrzymana gęstość kapilar). Zwykle trening nie powoduje wzrostu naczyń obocznych w sercu. Jednak, jeśli ćwiczenie powoduje niedokrwienie (nieobecne lub znikome w spoczynku), to istnieją dowody na to, że wzrost oboczny może wystąpić. Dodatkowym czynnikiem rozwoju podobnego krążenia jest różnica ciśnień pomiędzy łożyskami naczyniowymi, która ma wpływ na prędkość przepływu i wywołuje naprężenie w nabłonku naczyń obocznych.