BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Rezweratrol – ćwiczysz? Nie bierz!

Rezweratrol miał być substancją przełomową jeśli chodzi o pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Z tym silnym przeciwutleniaczem pochodzenia naturalnego wiązano bardzo duże nadzieje, jeśli chodzi o zmniejszanie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych, miażdżycy i cukrzycy. Badania przeprowadzone na ludziach jednak dały w tej materii mieszane wyniki, a przy okazji pokazały, iż związek ten ma także inne, nieciekawe oblicze, które sprawia, że nie za bardzo nadaje się on jako suplement dla sportowców i osób aktywnych fizycznie…

Rezweratrol – co to takiego?

Resweratrol to związek z grupy polifenoli, który naturalnie występuje w spożywanej przez nas żywności. Szczególnie obfitym jego źródłem są winogrona, orzeszki ziemne i czerwone wino. Substancja ta wykazuje właściwości antyoksydacyjne, istnieje spora ilość badań naukowych wskazujących, że jego obecność w codziennej diecie nieść może za sobą szereg korzyści.

Do tej pory wykazano, iż związek te może m.in.:

  • zwiększać wrażliwość insulinową,
  • obniżać glikemię,
  • zwiększać sprawność przepływu krwi przez naczynia krwionośne,
  • obniżać ciśnienie tętnicze,
  • obniżać poziom „złego cholesterolu” (LDL),
  • obniżać poziom triglicerydów,
  • zmniejszać aktywność czynników prozapalnych,
  • wywoływać wiele innych, potencjalnie korzystnych zmian w organizmie.

Uważa się, że rezweratrol dzięki swoim unikalnym walorom może pomagać zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca i nowotwory, choć – przyznać trzeba, że w tej materii brakuje póki co dobitnych dowodów, pojawiają się natomiast liczne wątpliwości.

Niemniej, niektóre pozytywne skutki wynikające z suplementacji tym związkiem mają dobre wsparcie naukowe, można tutaj wymienić m.in.:

  • obniżanie ryzyka osteoporozy,
  • zmniejszenie nasilenie trądziku,
  • obniżenie markerów ryzyka rozwoju miażdżycy,
  • lepsza kontrola glikemii u cukrzyków.

Dość dobrze opisany jest także mechanizm przeciwnowotworowy działania rezweratrolu. Dla bardziej wnikliwych czytelników napiszę: substancja ta zmniejsza aktywność (dekarboksylazy ornityny oraz reduktazy rybonukleotydowejen enzymów), które biorą udział w procesie syntezy czynników (zwanych poliamidami) uczestniczących w procesach wzrostowych komórek nowotworowych.

Dość dobrze jest też opisane działanie przeciwestrogenowe rezweratrolu: związek ten wiąże się z receptorami estrogenowymi i zmniejsza aktywność enzymu zwanego 5-alfa-reduktazą, co potencjalnie może mieć znaczenie dla osób borykających się z nadmiarem estrogenów lub też, co hipotetycznie może w pewnej materii chronić przed ksenoestrogenami zawartymi w żywności i kosmetykach. Znowu jest to jednak „naukowe gdybanie”, gdyż badań z udziałem ludzi brak…

Ciemna strona rezweratrolu

Rezweratrol oprócz pewnych walorów prozdrowotnych, ma też przynajmniej jedną duża wadę, a mianowicie – znosi korzyści wynikające z aktywności fizycznej i to zarówno te „sportowe” jak i zdrowotne. Badania naukowe pokazują, że m.in. suplementacja rezweratrolem zmniejsza wpływ treningów na rozwój wydolności fizycznej. Mało tego, są także dowody na to, że wspomniana substancja zmniejsza pozytywny wpływ wysiłku na gospodarkę lipidową i insulinowo-glukozową! To wszystko sprawia, że rezweratrol okazuje się być kiepskim rozwiązaniem w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie. Warto jednak dodać, iż mówimy o dawkach tego związku trudnych do uzyskania za pomocą konwencjonalnych produktów żywnościowych.

Ciekawe badanie

Interesujących danych w omawianym kontekście dostarcza wynik badania przeprowadzonego przez zespól duńskich naukowców pod kierownictwem dr Gliemann. W eksperymencie wzięło udział dwudziestu siedmiu aktywnych fizycznie, zdrowych ochotników. Średnia wieku uczestników wynosiła 65 lat, co nie było przypadkowe, proces starzenia wiąże się bowiem ze wzrostem aktywności wolnych rodników i zmniejszeniem sprawności naturalnych mechanizmów chroniących organizm przed ich negatywnym wpływem. Dzięki temu bardziej wnikliwie można było ocenić zweryfikować rezweratrolu. Wszyscy biorący udział w studium zostali poddani regularnym treningom o wysokiej intensywności, przy czym połowa badanych otrzymywała 250 mg trans-rezweratrolu dziennie, a reszta – placebo.

Wyniki eksperymentu

Po ośmiu tygodniach suplementacji i regularnych treningów okazało się, że poziom białka VCAM-1, (które uznawane jest za ważny czynnik nasilający tempo rozwoju blaszki miażdżycowej), uległ większemu obniżeniu w grupie otrzymującej rezweratrol, co uznać należy za efekt zdecydowanie pozytywny. Tutaj jednak korzyści z przyjmowania tego związku się kończą. Wyniki badania pokazały także, iż tętno spoczynkowe i ciśnienie tętnicze krwi obniżyły się jedynie w grupie otrzymującej placebo! Co więcej grupa otrzymująca rezewratrol zanotowała mniejsze postępy w rozwoju tolerancji wysiłkowej (VOmax). Mówiąc wprost, rezweratrol zadziałał prozdrowotnie, ale tylko w pewnym obszarze kondycji zdrowotnej, w innym – przyniósł efekt odwrotny do zamierzonego, a dodatkowo zmniejszył korzyści kondycyjne wynikające z wysiłku fizycznego.

Podobnych badań jest więcej

Gdyby przytoczone powyżej badanie było odosobnionym wyjątkiem, prawdopodobnie zostałoby pominięte w ogólnym rozrachunku. Niestety podobnych dowodów jest więcej. W jednym z eksperymentów przeprowadzonym przez zespół kanadyjskich naukowców pod kierownictwem dr Scribbans zanotowano, że przyjmowanie 150mg rezweratrolu 3 razy w tygodniu po treningu interwałowym typu HIIT, również doprowadza do pogorszenia adaptacji wysiłkowej co skutkowało słabszą poprawą wydolności…

Podsumowanie

Mając na uwadze przedstawione dane należy uznać, że suplementacja dużymi dawkami rezweratrolu w przypadku sportowców i osób aktywnych fizycznie może być nierozsądnym posunięciem. Istnieją bowiem przesłanki by uważać, że substancja ta zmniejsza szereg potencjalnych korzyści wynikającej z uprawiania sportu, również – na rekreacyjnym poziome.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.