Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Siedzenie zabija

Niestety to nie jest dobra wiadomość dla osób spędzających większość dnia przed monitorem komputera, ale muszę to napisać: siedzenie zabija. I wbrew pozorom w stwierdzeniu tym wcale nie ma przesady. Lista negatywnych skutków wynikających ze spędzania większej części dnia w pozycji siedzącej jest podobna do tej wynikającej z palenia tytoniu! A co najgorsze nawet regularna aktywność fizyczna nie jest w stanie w pełni negatywnego wpływu długotrwałego siedzenia na nasze zdrowie zniwelować…

Siedzenie jako styl życia

Zapewne większość czytelników tego artykułu, pomimo iż stara się prowadzić zdrowy styl życia i tak większą część dnia spędza w pozycji siedzącej. Praca przed komputerem, jazda samochodem, przesiadywanie na zajęciach szkolnych, a w międzyczasie spożywanie posiłków, sprawdzanie skrzynki pocztowej, oglądanie filmów, wiadomości… Prawda jest taka, że dużo siedzimy nie tylko dlatego bo musimy, ale także dlatego, że tak nam jest wygodnie.

Siedzenie a aparat ruchu

Siedzenie stanowi o wiele większe obciążenie dla kręgosłupa niż np. stanie. Wiele oczywiście zależy od tego w jakiej pozycji siedzimy, nie ulega wątpliwości, że mało kto zwraca uwagę na to by podczas siedzenia zachować odpowiednią pozycję. Konsekwencją tej niefrasobliwości mogą być nawracające bóle pleców związane z przeciążeniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym oraz występowaniem zaburzeń równowagi mięśniowej.

Siedzenie jak palenie papierosów

Przyrównanie konsekwencji długotrwałego siedzenia do negatywnych skutków wynikających z palenia papierosów wydaje się być kontrowersyjne, ale w istocie jest jak najbardziej trafne. Badania naukowe wskazują, iż spędzanie znacznej części dnia w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów. W badaniach naukowych zaobserwowano, że wystarczy siedzieć zaledwie cztery godziny dziennie by doświadczyć wzrostu ciśnienia tętniczego krwi oraz zwiększenia poziomu glukozy. Z każdą kolejną godziną spędzaną w pozycji siedzącej zależność ta staje się coraz bardziej wyraźna.

Siedzenie a starzenie

Badania przeprowadzone na bliźniakach jednojajowych wskazują, że te osoby, które spędzają więcej czasu w pozycji siedzącej są biologicznie starsze niż bardziej aktywne rodzeństwo. Związane jest to z procesem skracania się telomerów, wskazującym na to, że komórki szybciej się zużywają. W skrajnych wypadkach różnice w poziomie aktywności i ilości czasu spędzanej w pozycji siedzącej skutkowały rozbieżnościami w wieku biologicznym bliźniąt sięgającymi dziesięciu lat! Chcesz ze starzeć się szybciej? Siedź więcej!

Zalecenia

Jedną z podstawowych zasad profilaktyki jest hasło: nie siedź tylko wstań! Tak naprawdę siedzimy więcej niż wymagają od nas tego nasze codziennie obowiązki związane z pracą czy nauką i trzeba sobie z tego zdać sprawę. W pierwszej kolejności należy zrezygnować z odpoczynku w pozycji siedzącej, następnie warto zastanowić się które z codziennych obowiązków jakie wykonujemy siedząc, można wykonać w pozycji stojącej. Kiedy musimy siedzieć – zadbajmy o odpowiednie ułożenie ciała i koniecznie wprowadzajmy przerwy, najlepiej co godzinę. Chwila gimnastyki lub nawet krótki spacer może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.