IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Symbole na kosmetykach zawierających filtry UV

Dobór właściwego filtra przeciwsłonecznego stanowi kluczowy element fotoprotekcji, czyli ochrony przed poparzeniami i innymi niekorzystnymi skutkami wynikającymi z ekspozycji ciała na działanie promieni UV. Jak się okazuje kosmetyki różnią się nie tylko oznaczeniem numeracyjnym dotyczącym poziomu ochrony, ale także innymi symbolami zamieszczonymi na etykiecie. Jak je rozszyfrować?

SPF to wskaźnik określający poziom ochrony przed promieniowaniem UV-B, czyli w praktyce daje nam informacje o tym jak długo po nałożeniu kremy bezpiecznie przebywać możemy „na słońcu”. Z definicji filtr SPF 2 pozwala dwukrotnie wydłużyć ten czas blokując 50% promieniowania UV-B. Analogicznie też zastosowania faktora 15 wydłuży ten czas piętnastokrotnie, blokując 93,3% promieni UV-B. Jest to jednak mocno uproszczony schemat ponieważ nie bierze on pod uwagę kwestii „zużywania się” filtra. W praktyce nie poleca się przebywać na słońcu dłużej niż 4 - 5 godzin…

IPD i PPD.

Niektóre kosmetyki oprócz ochrony przed promieniowaniem UV-B zapewniają także ochronę przed promieniowaniem UV-A. W ich wypadku zastosowane są oznaczenia takie jak IPD lub PPD. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku SPF im wyższy IPD / PPD tym lepszą ochronę zapewnia kosmetyk. Niestety sprawę komplikuje brak tzw. normalizacji przepisów w tym zakresie, innymi słowy kosmetyki różnych producentów przy tym samym oznaczeniu IPD / PPD mogą zapewniać inną ochronę przed promieniowaniem UV-A.

Produkt wodoodporny

Jest to niezmiernie istotna informacja dla osób, które mają zamiar spędzać czas w wodzie. Nawet okazjonalne czy chwilowe zanurzenie się w morzu czy jeziorze powoduje, że klasyczne kremy ochronne zmywają się i przestają chronić przed promieniowaniem UV. Kosmetyki oznaczone jako wodoodporne zapewniają fotoprotekcję również podczas kąpieli. Pamiętać jednak należy, że czas skutecznej ochrony mieści się w przedziale 40 – 80 minut, tak więc po tym okresie czasu należy nałożyć kolejną warstwę filtra.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz wyżej opisanych oznaczeń dotyczących bezpośrednio ochrony przed promieniowaniem słonecznym warto także zwrócić uwagę na informacje dotyczące tego czy produkt został przebadany dermatologicznie. Zapis ten oznacza, że produkt jest bezpieczny dla skóry i nie powoduje podrażnień. Choć większość kosmetyków przechodzi takie badania, to można jednak trafić na taki, który takich badań nie przeszedł. Istotne są także informacje na temat zawartości przeciwutleniaczy (witaminy E, ekstraktów roślinnych, witaminy C), których obecność jest szczególnie przydatna w przypadku kosmetyków chroniących przed niekorzystnym wpływem promieni UV.

Formalnie przypomnieć chciałbym także, iż bezwzględnie nie należy używać kosmetyków po upływie terminu ważności.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.