Warzywa i owoce
Zastąpienie wysoko przetworzonych i dosładzanych przekąsek dodatkowymi porcjami świeżych warzyw i owoców pomaga utrzymać zdrowie i sylwetkę w dobrej formie. Obecność witamin antyoksydacyjnych, składników mineralnych oraz związków takich jak karotenoidy, antocyjany czy flawonoidy pomaga stłumić wewnątrzustrojowe procesy zapalne. Polecane są tu przede wszystkim zielone i czerwone warzywa – np. brokuły, pomidory, a także marchew, cebula, czosnek. Z owoców wskazane są np. cytrusy i w szczególności owoce jagodowe (mogą być również mrożone). Należy zapamiętać też, iż żaden preparat witaminowy nie jest w stanie zastąpić korzyści wynikających z regularnej konsumpcji warzyw i owoców.
Przyprawy
Prozdrowotna moc niektórych przypraw korzennych i ziołowych doceniana jest od zamierzchłych czasów. Szczególnie dobrą sławą cieszą się: imbir, kurkuma, cynamon, suszony rozmaryn, bazylia, czosnek, a także wiele innych. Dziś, dzięki zaawansowanym badaniom naukowym wiemy, że wspomniane powyżej przyprawy dostarczają związków o silnych właściwościach przeciwzapalnych. W niektórych eksperymentach zastosowanie odpowiednich ich dawek przynosiło skutki terapeutyczne w łagodzeniu objawów chorób o podłożu zapalnym. Jeżeli zatem do tej pory stosowałeś gotowe mieszanki przyprawowe, zawierające przede wszystkim sól i glutaminian sodu – pomyśl nad wprowadzeniem zdrowszej alternatywy. Dzięki temu nie tylko uatrakcyjnisz smak spożywanych potraw ale także wzbogacisz swoje menu o związki pozytywnie wpływające na kondycję zdrowotną oraganizmu.
Tłuste ryby morskie
Kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 to związki, których deficyt może nasilać objawy wewnątrzustrojowego zapalenia. Efekt ten jest jeszcze bardziej wyraźny przede wszystkim w sytuacji gdy codzienne menu obfituje w nadmierne ilości produktów będących źródłem kwasów omega 6, które nasilają odpowiedź zapalną organizmu. W celu zbilansowania proporcji pomiędzy omega 3 i omega 6, należy ograniczyć spożycie olejów roślinnych i spożywać tłuste ryby morskie przynajmniej 1-2 razy w tygodniu, pamiętając przy tym o właściwej obróbce kulinarnej. Długotrwałe smażenie może znacznie obniżyć wartość odżywczą spożywanego pokarmu, dlatego warto zdecydować się na parowanie, gotowanie lub duszenie. Korzystnie jest też wybierać ryby świeże i mrożone raczej niż wędzone i konserwowe.
Zielona i czarna herbata
Rodzaj spożywanych napojów także wpływa na kondycję zdrowotną organizmu. Zamiast soków czy kolorowych napojów owocowych warto zwrócić swoją uwagę ku różnego rodzaju herbatom. Są one źródłem składników z grupy polifenoli, o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Warto wiedzieć, że chociaż najbardziej znana z bogactwa prozdrowotnie działających polifenoli jest odmiana zielona, to również pijanie herbat czarnych, czerwonych i ziołowych wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi – pod warunkiem, że będą to napary bez cukru, mleka czy syropów smakowych. Cukier sam w sobie może sprzyjać nasilaniu procesów inflamacyjnych, a mleko wiąże się z prozdrowotnym substancjami z herbat, tworząc nierozpuszczalne kompleksy, utrudniając ich przyswajanie.
Gorzka czekolada
Chociaż czekolada traktowana jest ciągle jako produkt, którego konsumpcja niesie za sobą więcej wad niż korzyści, to w praktyce sytuacja wygląda inaczej. Dobrej jakości czekolada, zawierająca minimum 70% kakao to wartościowa alternatywa dla zwykłych czekolad składających się głównie z cukru i mleka. Oczywiście umiar zawsze jest wskazany. Dwie lub trzy kostki tego wykwintnego smakołyku nie tylko, że zaspokoją ochotę na „coś słodkiego”, to także pozwolą dostarczyć skoncentrowanej dawki flawonoidów, pomagających zwalczać procesy zapalne. Antyinflamacyjne działanie czekolady zostało potwierdzone naukowo. Polifenole w niej zawarte szczególnie korzystnie wpływają na stan nabłonka naczyniowego, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób takich jak miażdżyca i nadciśnienie.
Czerwone wino
Nie ulega wątpliwości, że nadużywanie alkoholu może w szybkim tempie prowadzić do szybkiej degrengolady zdrowotnej a nawet – skutkować rozwinięciem groźnego i wyniszczającego nałogu. Z drugiej strony jednak, badania naukowe wskazują, że umiarkowana konsumpcja etanolu, a zwłaszcza niektórych trunków, takich jak czerwone wino może nieść za sobą szereg pozytywnych skutków zdrowotnych. Okazuje się, że związki zawarte w winie takie jak rezweratrol i jego pochodne oprócz właściwości antyoksydacyjnych wykazują także działanie przeciwzapalne. Lampka tego trunku wypita do kolacji nie tylko na nie zaszkodzi, ale pozwoli dostarczyć prozdrowotnych związków korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Oczywiście z dobrodziejstw wina powinny korzystać tylko osoby pełnoletnie…
Podsumowanie
Jeżeli zmagasz się z chorobami o podłożu zapalnym, to powinieneś zmodyfikować swój dotychczasowy sposób odżywiania. Oprócz wyeliminowania produktów wysoko przetworzonych należy także pamiętać o uzupełnieniu jadłospisu w pokarmy o potencjale przeciwzapalnym, takie jak warzywa, owoce, przyprawy, gorzka czekolada czy zielona herbata. Warto wiedzieć iż wewnątrzustrojowe zapalenie stanowi wskazanie do zredukowania nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej, która wykazuje aktywność hormonalną, zwiększając tym samym stężenie cytokin prozapalnych.