Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Produkty żywnościowe o działaniu przeciwzapalnym

Produkty żywnościowe o działaniu przeciwzapalnym
Wiele dolegliwości, w tym również poważnych chorób, posiada podłoże zapalne. Okazuje się, że proces inflamacji, czyli przewlekłego zapalenia może być w istotnym stopniu powiązany z dietą. Dokonywanie przemyślanych wyborów żywieniowych oraz eliminacja niskojakościowych pokarmów mogą się okazać niezwykle pomocne w profilaktyce oraz leczeniu dolegliwości o podłożu zapalnym, takich jak choćby cukrzyca typu drugiego czy miażdżyca. Oto produkty, których nie powinno zabraknąć w Twojej diecie:

Warzywa i owoce

Zastąpienie wysoko przetworzonych i dosładzanych przekąsek dodatkowymi porcjami świeżych warzyw i owoców pomaga utrzymać zdrowie i sylwetkę w dobrej formie. Obecność witamin antyoksydacyjnych, składników mineralnych oraz związków takich jak karotenoidy, antocyjany czy flawonoidy pomaga stłumić wewnątrzustrojowe procesy zapalne. Polecane są tu przede wszystkim zielone i czerwone warzywa – np. brokuły, pomidory, a także marchew, cebula, czosnek. Z owoców wskazane są np. cytrusy i w szczególności owoce jagodowe (mogą być również mrożone). Należy zapamiętać też, iż żaden preparat witaminowy nie jest w stanie zastąpić korzyści wynikających z regularnej konsumpcji warzyw i owoców.

Przyprawy

Prozdrowotna moc niektórych przypraw korzennych i ziołowych doceniana jest od zamierzchłych czasów. Szczególnie dobrą sławą cieszą się: imbir, kurkuma, cynamon, suszony rozmaryn, bazylia, czosnek, a także wiele innych. Dziś, dzięki zaawansowanym badaniom naukowym wiemy, że wspomniane powyżej przyprawy dostarczają związków o silnych właściwościach przeciwzapalnych. W niektórych eksperymentach zastosowanie odpowiednich ich dawek przynosiło skutki terapeutyczne w łagodzeniu objawów chorób o podłożu zapalnym. Jeżeli zatem do tej pory stosowałeś gotowe mieszanki przyprawowe, zawierające przede wszystkim sól i glutaminian sodu – pomyśl nad wprowadzeniem zdrowszej alternatywy. Dzięki temu nie tylko uatrakcyjnisz smak spożywanych potraw ale także wzbogacisz swoje menu o związki pozytywnie wpływające na kondycję zdrowotną oraganizmu.

Tłuste ryby morskie

Kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 to związki, których deficyt może nasilać objawy wewnątrzustrojowego zapalenia. Efekt ten jest jeszcze bardziej wyraźny przede wszystkim w sytuacji gdy codzienne menu obfituje w nadmierne ilości produktów będących źródłem kwasów omega 6, które nasilają odpowiedź zapalną organizmu. W celu zbilansowania proporcji pomiędzy omega 3 i omega 6, należy ograniczyć spożycie olejów roślinnych i spożywać tłuste ryby morskie przynajmniej 1-2 razy w tygodniu, pamiętając przy tym o właściwej obróbce kulinarnej. Długotrwałe smażenie może znacznie obniżyć wartość odżywczą spożywanego pokarmu, dlatego warto zdecydować się na parowanie, gotowanie lub duszenie. Korzystnie jest też wybierać ryby świeże i mrożone raczej niż wędzone i konserwowe.

Zielona i czarna herbata

Rodzaj spożywanych napojów także wpływa na kondycję zdrowotną organizmu. Zamiast soków czy kolorowych napojów owocowych warto zwrócić swoją uwagę ku różnego rodzaju herbatom. Są one źródłem składników z grupy polifenoli, o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Warto wiedzieć, że chociaż najbardziej znana z bogactwa prozdrowotnie działających polifenoli jest odmiana zielona, to również pijanie herbat czarnych, czerwonych i ziołowych wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi – pod warunkiem, że będą to napary bez cukru, mleka czy syropów smakowych. Cukier sam w sobie może sprzyjać nasilaniu procesów inflamacyjnych, a mleko wiąże się z prozdrowotnym substancjami z herbat, tworząc nierozpuszczalne kompleksy, utrudniając ich przyswajanie.

Gorzka czekolada

Chociaż czekolada traktowana jest ciągle jako produkt, którego konsumpcja niesie za sobą więcej wad niż korzyści, to w praktyce sytuacja wygląda inaczej. Dobrej jakości czekolada, zawierająca minimum 70% kakao to wartościowa alternatywa dla zwykłych czekolad składających się głównie z cukru i mleka. Oczywiście umiar zawsze jest wskazany. Dwie lub trzy kostki tego wykwintnego smakołyku nie tylko, że zaspokoją ochotę na „coś słodkiego”, to także pozwolą dostarczyć skoncentrowanej dawki flawonoidów, pomagających zwalczać procesy zapalne. Antyinflamacyjne działanie czekolady zostało potwierdzone naukowo. Polifenole w niej zawarte szczególnie korzystnie wpływają na stan nabłonka naczyniowego, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób takich jak miażdżyca i nadciśnienie.

Czerwone wino

Nie ulega wątpliwości, że nadużywanie alkoholu może w szybkim tempie prowadzić do szybkiej degrengolady zdrowotnej a nawet – skutkować rozwinięciem groźnego i wyniszczającego nałogu. Z drugiej strony jednak, badania naukowe wskazują, że umiarkowana konsumpcja etanolu, a zwłaszcza niektórych trunków, takich jak czerwone wino może nieść za sobą szereg pozytywnych skutków zdrowotnych. Okazuje się, że związki zawarte w winie takie jak rezweratrol i jego pochodne oprócz właściwości antyoksydacyjnych wykazują także działanie przeciwzapalne. Lampka tego trunku wypita do kolacji nie tylko na nie zaszkodzi, ale pozwoli dostarczyć prozdrowotnych związków korzystnie wpływających na nasze zdrowie. Oczywiście z dobrodziejstw wina powinny korzystać tylko osoby pełnoletnie…

Podsumowanie

Jeżeli zmagasz się z chorobami o podłożu zapalnym, to powinieneś zmodyfikować swój dotychczasowy sposób odżywiania. Oprócz wyeliminowania produktów wysoko przetworzonych należy także pamiętać o uzupełnieniu jadłospisu w pokarmy o potencjale przeciwzapalnym, takie jak warzywa, owoce, przyprawy, gorzka czekolada czy zielona herbata. Warto wiedzieć iż wewnątrzustrojowe zapalenie stanowi wskazanie do zredukowania nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej, która wykazuje aktywność hormonalną, zwiększając tym samym stężenie cytokin prozapalnych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.