Taka średnia utrata wzrostu po 40. roku życia wynosi ok 1 cm na dekadę. Niby niedużo, ale kiedy osiągniemy zacny wiek, może się okazać, że całkiem sporo z tego wzrostu straciliśmy. Czy jest to powód do niepokoju? Teoretycznie nie, skoro jest to naturalna kolej rzeczy, ale z pewnością osobom z natury niskim, będzie zwyczajnie jeszcze trudniej, niż obecnie.
Pojawia się pytanie – czy skoro zmniejszanie się naszego wzrostu w dużej mierze zależy od naszych nawyków, to czy możemy mieć jakiś wpływ na ten proces?
Pewna utrata wzrostu wraz z wiekiem jest nieunikniona, ale tempo spadków jest różne i zależy od nawyków, m.in. od odżywiania i aktywności fizycznej. Wzrost tracimy m.in. przez zmniejszanie się przestrzeni między kręgami albo ścieśnianie się dysków międzykręgowych.
Mają one za zadanie stabilizować kręgosłup, ale z wiekiem tkanka ta traci wodę i się kurczy. Czy da się coś z tym zrobić? Okazuje się, że trening siłowy i w ogóle różne ćwiczenia wzmacniające, pomagają utrzymać kręgosłup w lepszej formie. Aktywność zmniejsza także ryzyko osteoporozy, która jest jedną z poważniejszych przyczyn utraty wzrostu.
Warto zatem regularnie ćwiczyć, aby przeciwdziałać skutkom starzenia się, którym jest m.in. niższy wzrost. Możesz także kontrolować swój wzrost i jeśli po 30. roku życia zauważysz, że ubywa cię centymetrów to może to być oznaka osteoporozy. Wówczas warto wybrać się do lekarza.
Odżywianie to także ważna sprawa
Odżywianie to bardzo ważna kwestia dla naszego zdrowia. Okazuje się, że dla wzrostu również. Istotne jest, aby każdego dnia dostarczać sobie odpowiednią dawkę witaminy D i wapnia. Wszystko dla zdrowia kości. Jeśli nie jesteś pewien, czy masz odpowiedni poziom witaminy D we krwi, to wiedz, że bardzo dużo osób ma niedobory. Możesz wykonać badania krwi i dobrać odpowiednią suplementację, ale możesz też zacząć częściej wychodzić na słońce (jeśli oczywiście masz taką możliwość).
Nie będzie dla Ciebie chyba zdziwieniem, że na zdrowie, w tym także utratę wzrostu, będą wpływać używki. Palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, niewłaściwa dieta, a także przyjmowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów, również może powodować utratę wzrostu.