Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

W jaki sposób sen oczyszcza umysł z toksyn

W jaki sposób sen oczyszcza umysł z toksyn
Biologiczna rola snu jest przedmiotem intensywnych badań i spekulacji wśród naukowców. Fakt, że przesypiamy znaczną część swojego życia dosłownie tracąc kontakt z rzeczywistością wydawać się może mocno problematyczny. W końcu czas ten można byłoby spożytkować w bardziej pożyteczny sposób…

Nie ulega wątpliwości, że sen jest niezbędnym elementem egzystencji, w trakcie jego trwania dochodzi do regeneracji tkanek i narządów, systematyzacji zdobytych danych, ale pełne zrozumienie jego istoty i znaczenia ciągle jednak stwarza pewne problemy. Ostatnio opublikowane badania rzucają nowe światło na te zagadnienia. Okazuje się bowiem, że sen ma także działanie oczyszczające umysł z toksyn! Dzieje się to za sprawą odkrytego w zeszłym roku przez amerykańskich naukowców układu glimfatycznego. Odkrycie to okazać się może przełomem w kontekście profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych.

Czym jest układ glimfatyczny?

Grupa naukowców z Centrum Medycznego University of Rochester już w zeszłym roku odkryła unikalny system, który szybko i sprawnie odprowadza z mózgu niepotrzebne i szkodliwe substancje, m.in. beta-amyloid uczestniczący w rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Zauważono, że spełnia on w obrębie mózgu zbliżone funkcje, do tych jakie w innych częściach ciała spełnia układ limfatyczny, stąd też został on nazwany układem glimfatycznym. Jego praca nadzorowana jest przez komórki glejowe i polega na tym, że płyn mózgowo-rdzeniowy pod ciśnieniem dosłownie oczyszcza tkanki mózgu z obecnych w nich toksyn. Co to jednak ma wspólnego ze snem?

Oczyszczanie w trakcie snu

Niedawno opublikowane wyniki badań przeprowadzonych na zwierzętach rzucają nowe światło na proces oczyszczania mózgu przez układ limfatyczny. Okazuje się, że zachodzi on głównie w trakcie snu. Kiedy śpimy aktywność układu limfatycznego zwiększa się nawet dziesięciokrotnie. Astrocyty kurczą się doprowadzając do zwiększenie przestrzeni międzykomórkowych, powstają mikro-dziurki w takce nerwowej, w które wnika płyn rdzeniowo-mózgowy wymywając toksyny. Dzięki temu umysł pracuje lepiej, starzeje się wolniej i jest mniej narażony na rozwój chorób neurodegeneracyjnych. Niedokładne „czyszczenie” mózgu związane z zaburzeniem pracy układu limfatycznego i… niedostateczną ilością snu, może doprowadzać do problemów z prawidłowym działaniem mózgu.

Sen jak lek

Kolejne eksperymenty, w ramach których myszom wstrzykiwano  specjalnie znakowany beta-amyloid (białko uczestniczące m.in. w rozwoju choroby Alzheimera), zaobserwowano, że wymywany jest on z mózgu wielokrotnie wydajniej w trakcie trwania snu zwierząt. Obserwacja ta po raz kolejny potwierdziła, że mózg oczyszcza się sprawniej wtedy kiedy śpimy. Wnioski te mają istotne znaczenie w kontekście profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych. Być może odpowiednio zaplanowane „senne kuracje” stanowić będą element profilaktyki, leczenia i spowalniania progresji przypadłości takich jak choroba Alzheimera.

Wnioski

Po raz kolejny okazuje się, że długi i dobry jakościowo sen jest nam niezbędny dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji psychofizycznej. Niestety w dzisiejszych czasach mamy skłonność do bagatelizowania znaczenia snu i zaniedbywania kwestii zapewnienia odpowiedniej jego ilości. Śpiąc dłużej i lepiej wpływamy na funkcjonowanie naszego umysłu, przedłużając jego i swoją młodość.

Źródła: http://www.nih.gov · http://www.urmc.rochester.edu

W artykule mówimy o: Zdrowie