Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

W jaki sposób sport poprawia pamięć i zdrowie mózgu?

W jaki sposób sport poprawia pamięć i zdrowie mózgu?
Regularna aktywność fizyczna to istotna część życia każdego z nas. Daje nam to mnóstwo korzyści, m.in. poprawia wygląd fizyczny, zdrowie oraz samopoczucie. Ćwiczenia mają także pozytywny wpływ na najbardziej złożony organ w naszym ciele — mózg.

Jak ćwiczenia wpływają na nasz mózg?

Czy wiesz, że wpływ ćwiczeń jest zarówno natychmiastowy, jak i długotrwały? Pojedyncza sesja ćwiczeń może tymczasowo poprawić wydajność poznawczą, podczas gdy regularna aktywność może opóźnić skutki procesów starzenia się związane m.in. z pamięcią i funkcjami wykonawczymi.

Ćwiczenia sprzyjają tworzeniu się nowych neuronów w hipokampie, ośrodku uczenia się i pamięci mózgu, chroniąc jednocześnie istniejące komórki. Przesłanie jest jasne – nasze mózgi, podobnie jak nasze ciała, rozwijają się, gdy dodamy więcej ćwiczeń do naszego codziennego życia.

Regularna aktywność wzmacnia pamięć

Badania pokazują, że utrzymywanie aktywności może odwrócić oznaki pogorszenia funkcji poznawczych i zachować zdolność do zapamiętywania, która pogarsza się wraz z wiekiem. Kluczem jest zapobieganie związanemu z wiekiem kurczeniu się obszarów mózgu istotnych dla uczenia się i zapamiętywania.

Badania obrazowania mózgu pokazują, że zaledwie 6 miesięcy ćwiczeń aerobowych zwiększa objętość mózgu u osób starszych.

Oprócz zmian strukturalnych w mózgu ćwiczenia powodują również wzrost poziomu białka zwanego neurotroficznym czynnikiem pochodzenia mózgowego (BDNF), który działa jak pokarm dla neuronów, stymulując wzrost nowych komórek i połączeń mózgowych. Tworzy to bufor chroniący przed utratą objętości związaną z wiekiem. Wyższe poziomy BDNF korelują również z poprawą funkcji pamięci u osób w każdym wieku.

Regularna aktywność odżywia naczynia krwionośne

Chociaż mózg stanowi zaledwie 2-3% masy ciała, odpowiada za ogromną część – 15% – przepływu krwi. Oznacza to także, że cała ta krwionośna infrastruktura jest niezwykle dla nas istotna. Przepływ krwi oznacza możliwość dostarczenia do mózgu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.

Możemy wzmocnić tę krytyczną infrastrukturę poprzez ćwiczenia. Aktywność fizyczna stymuluje wzrost nowych naczyń krwionośnych rozgałęziających się do obszarów hipokampa, w których zachodzi neurogeneza.

Ćwiczenia fizyczne to także strategia walki z nadciśnieniem tętniczym, częstą chorobą zagrażającą zdrowiu naczyń mózgowych. Poprawiają one formę i funkcję naczyń poprzez kilka mechanizmów, przygotowując je do nieprzerwanego dostarczania krwi, której potrzebuje mózg.

Podsumowanie

Aktywność fizyczna to jedno z najpotężniejszych narzędzi wzmacniania i zachowania siły mózgu. Stymuluje neurogenezę i rozwój nowych połączeń nerwowych, poprawiając zdolność zapamiętywania i uczenia się. Pielęgnuje układ naczyniowy dostarczający tlen i składniki odżywcze, które odżywiają nasze neurony.

Dobrą wiadomością jest też to, że wcale nie musisz być miłośnikiem fitnessu. Nawet umiarkowane ćwiczenia, czy choćby spacery (ale codziennie wykonywane) mogą się opłacić. Kluczem jest konsekwencja!

Warto też uzupełnić swoją apteczkę o kwasy omega-3, ponieważ stanowią one dodatkowe wsparcie Twojego mózgu, spowalniając procesy starzenia, ale i podtrzymując funkcje tego narządu na odpowiednim poziomie.

Źródła: The Effects of Aerobic Activity on Brain Structure - PMC (nih.gov) Abstract - Europe PMC Exercise and circulating BDNF: Mechanisms of release and implications for the design of exercise interventions - PubMed (nih.gov) Endorphins: The brain’s natural pain reliever - Harvard Health

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.