Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wakacje pod namiotem? Dlaczego nie!

Czasy, gdy pola wypełnione namiotami można było znaleźć w prawie każdej większej miejscowości turystycznej, minęły. Pola namiotowe istnieją nadal, lecz obecnie najczęściej stacjonują tam przyczepy lub samochody kempingowe. Na szczęście „oldschoolowe” namioty nie odeszły całkowicie do lamusa, jeszcze wiele osób korzysta z takiej formy noclegu. Ma ona swoje plusy: jest zdecydowanie tańsza, niż nocleg w pensjonacie/hotelu, wygodna, w każdym momencie można się „ewakuować” i zmienić miejsce odpoczynku.

Noc pod namiotem może być też świetną atrakcją dla dzieci. Jeżeli brakuje czasu i możliwości finansowych na wyjazd, a dysponujemy kawałkiem przestrzeni, możemy sprawić dzieciakom wiele radości rozbijając namiot i dając im możliwość spędzenia wakacji niby w domu, a jednak w całkiem innych, nowych warunkach. O czym należy pamiętać w takim wypadku? Oczywiście nie zostawiajmy małych dzieci na noc samych, bez obecności osoby pełnoletniej. Odgłosów nocy może przestraszyć się niejeden dorosły… ;-) Wybierajmy miejsca bezpieczne – najlepiej z dala od ruchliwych ulic czy też głębokich zbiorników wodnych. Jeśli biwakujemy na podwórku, koniecznie niech będzie to ogrodzona posesja.

Kiedy i gdzie biwakować?

Odpowiedź wydaje się prosta: oczywiście latem, gdy temperatura jest dość wysoka, noce nie są jeszcze zbyt zimne. Jeżeli dysponujemy dobrej jakości namiotem, a także jego wyposażeniem (maty, śpiwory) również nocowanie w nim wiosną czy jesienią nie będzie wiązało się z brakiem komfortu i przemarznięciem.

Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, znajduje się bardzo dużo pól namiotowych. Na części z nich istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji miejsca, co stanowi doskonała alternatywę, gdy jest ono wybitnie obłożone w sezonie. Lecz ci, którzy chcą by ich wyprawa była spontaniczna, nie mają ściśle określonego celu, nie muszą się martwić. Z pewnością uda się znaleźć nocleg. Przed wyjazdem warto sprawdzić w Internecie i wydrukować sobie bazę kempingów z terenu, w który się wybieramy. Dzięki temu nie stracimy czasu na poszukiwania.

Dodatkowo strony te, poza lokalizacją, zawierają informacje, które mogą mieć znaczenie przy wyborze pola:
 

  • Zaplecze sanitarne (prysznice, toalety)

  • Odległość do sklepu, restauracji, dyskoteki

  • Atrakcje dodatkowe (plac zabaw, basen, zbiornik wodny, boisko do gry w piłkę, możliwość wypożyczenia sprzętu: kajak, rower… itd.)

Wybierając się na kilka dni pamiętajmy, że bardzo przydatnym sprzętem będzie niewielka lodówka turystyczna (zwłaszcza w sytuacji, gdy wyjazd jest krótki, a wypadów do sklepu w planach brak).

Warto pamiętać, że kempingowanie poza miejscami do tego wyznaczonymi jest zabronione (poza Szwecją, Finlandią i Norwegią).

Niezbędnik kempingowicza

Niewątpliwie najważniejszą rzeczą będzie namiot. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by był odpowiednio duży. Jeżeli nei dysponujemy dodatkowym miejscem np. w samochodzie, to wszystkie rzeczy (ubrania, żywność, kosmetyki, zabawki) będą musiały zmieścić się pod jednym „dachem”. Drugą cechą obowiązkową musi być wodoszczelność (minimum to 2000 mm) , a do tego duża odporność na rozdarcia i odpowiednia wentylacja. Zaletą będzie lekkość oraz prostota w rozkładaniu i składaniu namiotu – na pewno warto zwrócić na to uwagę.

Niezmiernie przydatna będzie również mata (w nią warto zainwestować, izoluje od zimnego i wilgotnego podłoża), którą rozłożymy na podłodze, oraz materac  i śpiwór.

 Przydać się może również:
 

  • ciepła pidżama i skarpetki (sprawdzi się bielizna termoaktywna)

  • Płaszcze/ubranie przeciwdeszczowe, parasole

  • Sznurek i kilka spinaczy – znacznie ułatwi nam to suszenie przemoczonych ubrań, ręczników czy też kostiumów kąpielowych

  • Nawet, jeżeli pogoda zapowiada się rewelacyjnie, warto wziąć ze sobą zapas ciepłych ubrać. Tak na wszelki wypadek ;-)

  • Oczywiście jeżeli w planach jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu to nie można zapomnieć o preparatach chroniących przed promieniami UV

  • Grill czy też niewielka, prosta w obsłudze  kuchenka gazowa – wykorzystywane oczywiście poza namiotem – nie pozwolą nam cierpieć z głodu; do tego komplet talerzyków i sztućców (dla wygody możemy korzystać z plastikowych), noż, deska do krojenia, przyprawy, ew. naczynia (najbardziej uniwersalny będzie garnek).

  • Latarka – niezbędna!

  • Preparaty przeciwko insektom/komarom

  • Dostosowana apteczka

  • Worki na śmieci, papier toaletowy, ew. rozkładane krzesełka i stolik, zabawki dla dzieci, sprzęt sportowy

Kilka nocy spędzonych pod namiotem może stanowić doskonałą zabawę i odskocznię od codzienności, a także stanowi alternatywę dla droższych wyjazdów, jednak nie każdy będzie czuł się dobrze w takich warunkach. Komary, pająki i inne robaczki, piasek w pościeli, ograniczona przestrzeń w namiocie (która kurczy się jeszcze, gdy pogoda nie zachęca do spędzania czasu na zewnątrz ;-) ), a także bałaganiarstwo i chęć ochota na nic nie robienie – przemawiają za inną opcją spędzenia kilku wakacyjnych nocy. A z drugiej strony… ognisko, gwiazdy, rozmowy do rana, rozpoczęcie dnia od obejrzenia wschodu słońca, z kubkiem świeżo zrobionej kawy w dłoni… bezcenne ;-)

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.