Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wakacyjna wyprawa rowerowa – zaplanuj podróż

Choć wielu osobom czas wakacji i urlopu kojarzy się z błogim lenistwem i wylegiwaniem się na plaży, to niemała grupa ludzi szuka innych możliwości i rozwiązań chcąc – między innymi poprzez aktywny wypoczynek - uwolnić się od codziennego stresu i naładować baterie na kolejny rok Miłośnikom wakacyjnej przygody z pełną odpowiedzialnością możemy polecić wyprawy rowerowe.

Oczywiście osoby niedysponujące dużą ilością wolnego czasu i preferujące inny rodzaj aktywności ruchowej mogą ograniczyć się do krótkich, niezbyt intensywnych wypraw po miejskiej dżungli lub przyległych okolicach. W takim przypadku nie ma potrzeby czynienia większych planów, wystarczy zapakować napój, bluzę i przekąskę do plecaka, tudzież rowerowego bagażnika/koszyka i ruszyć przed siebie.

Ci jednak, którzy chcieliby zaliczyć dłuższą wyprawę, powinni się do niej solidnie przygotować.

Od czego zacząć – krok po kroku…
 

 • Zaplanuj realny cel podróży  - pamiętaj, by dopasować go do możliwości kondycyjnych, sprzętowych oraz czasowych. Jeżeli będzie to twoja pierwsza wyprawa, nie wybieraj trudnych, wymagających tras. Warto rozpocząć planowanie wyjazdu już kilka miesięcy przed terminem jego realizacji – pozwoli to uniknąć niedopracowania, złych decyzji, nerwów i straty pieniędzy.

 • Dodatkowym pozytywnym aspektem opracowywania strategii i przygotowywania się do podroży ze znacznym wyprzedzeniem jest możliwość wcześniejszej rezerwacji noclegów, co niejednokrotnie pozwala na uzyskanie znacznych rabatów.

 • Gromadź materiały (mapy, przewodniki, artykuły, treści zawarte w Internecie), które mogą okazać się przydatne zarówno w planowaniu wyjazdu, jak i podczas samej wyprawy.

 • Jeśli planujesz przemierzanie odległych krajów, np. podróże po Afryce, Azji, obowiązkowo sprawdź, jakie formalności należy spełnić, by móc podróżować po wybranym kraju (weź pod uwagę: wizy, pozwolenia, szczepienia oraz świadectwa szczepień).

 • Sprawdź, czy masz ważny paszport.

 • Jeżeli część wyprawy ma być pokonana innym środkiem transportu (pociąg, autobus, przeprawy przez rzeki) sprawdź, czy nie będzie problemu z zabraniem roweru i z jakimi dodatkowymi kosztami jest to związane.

 • Należy mądrze wybrać towarzysza podróży. Warto zwrócić uwagę na to, czy „pasujecie” do siebie na trasie: podobna kondycja, wytrzymałość, siła, a także spójne oczekiwania dotyczące wyprawy. Warto, przed ruszeniem w długą i wymagająca trasę, sprawdzić się na krótszych dystansach.

 • Wykup ubezpieczenie zdrowotne, ubezpiecz sprzęt/bagaże.

 • Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą lub też jakąkolwiek dolegliwość (np. alergia), skonsultuj wyjazd z lekarzem, a gdy wyrazi zgodę zwróć uwagę w jakich warunkach powinny być przechowywane/transportowane twoje leki oraz czy są dostępne w miejscu, do którego zmierzasz.

Niezmiernie pomocne w organizowaniu i planowaniu wyjazdu może okazać się przygotowanie ( i stałe uzupełnianie, rozszerzanie) listy rzeczy, które należy uwzględnić (włącznie z tym, jakie ubrania i kosmetyki powinny zostać spakowane). Im więcej czasu poświęcisz dopracowaniu i przemyśleniu poszczególnych pozycji zapisanych na liście, tym większe prawdopodobieństwo, że wyjazd obędzie się bez większych „wpadek”.

Decyzja o podziwianiu świata z wysokości rowerowego siodełka została podjęta, cel podróży (podobnie jak skład ekipy) ustalony. Wiesz już, jakich formalności musisz dopełnić, by wyjazd doszedł do skutku i  by uniknąć przykrych rozczarowań. Czym należy zająć się w dalszej kolejności?

Przygotuj rower

Od odpowiedniego doboru roweru, jego stanu technicznego i wyposażenia (opony, felgi, hamulce, łańcuch, sakwy/inną forma przyczepiania bagażu) zależy nie tylko komfort jazdy, lecz przede wszystkim twoje życie i zdrowie. Gdy w planach jest długa i trudna trasa dobrze było by, gdyby sprzęt przeszedł profesjonalny przegląd techniczny wykonany w warsztacie.

Pakując się uwzględnij także podstawowy sprzęt „naprawczy” – m.in.: pompka, smar, części zapasowe.

Każdy rower w swojej specyfikacji precyzyjnie określone ma maksymalne obciążenie (i optymalne rozłożenie ciężaru). Przestrzegaj  i dostosuj się do tych parametrów, gdyż nadbagaż wpłynie nie tylko na wygodę jazdy, lecz może być przyczyną wypadku oraz stanowić powód odmowy wypłacenia kwoty z ubezpieczenia.

Jeżeli to twoja pierwsza tak duża wyprawa rowerowa i do tej pory sterowałeś rowerem bez dodatkowego obciążenia w postaci bagażu, przeprowadź symulację (czyli „zapakuj” bagaże i sprawdź sterowność, poćwicz zjazdy, podjazdy, zakręty i hamowanie).


Spakuj się mądrze!

Nie zostawiaj pakowania na przysłowiową „ostatnią godzinę”. Zrób listę rzeczy, które muszą się znaleźć w bagażu i rozpocznij ich przygotowywanie nawet dwa tygodnie przed planowanych terminem wyprawy.

W przypadku, gdy będzie ich dużo i będą porozmieszczane po wielu sakwach i torbach, zadbaj o to, by wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się każda rzecz. Bardzo dobrze sprawdza się opisanie każdego z miejsc, w którym przechowywane będą bagaże.

Opracowując listę rzeczy niezbędnych weź pod uwagę:

 • Wodoodporne sakwy/torby/plecak

 • Odzież (bielizna, t-shirty, spodnie i kurtka wodoodporne, spodenki rowerowe, bluza/sweter najlepiej z materiału chroniącego przed wiatrem, kostium kąpielowy, pidżama), buty: przeznaczone do jazdy na rowerze, klapki/sandały, rękawiczki rowerowe, ochraniacze, kask; czapka

 • Mapy, przewodniki, GPS, tłumacz/rozmówki, paszport/dowód, potwierdzenia rezerwacji noclegów, kartę kredytową, telefon komórkowy (nie zapomnij o ładowarce)

 • Środki higieniczne/kosmetyki – najlepiej wielozadaniowe (mydło, szampon, pasta do zębów, szczoteczka, krem z filtrem ochronnym, chusteczki, papier toaletowy, maszynka i żel do golenia, szczotka do włosów, tampony)

 • Śpiwór, namiot– jeżeli noclegi zaplanowane są na campingach

 • Apteczka (http://potreningu.pl/articles/2955/urlopowa-apteczka--w-co-ja-zaopatrzyc )

 • Dodatkowo: latarka, zapałki, nóż/scyzoryk, naczynia kuchenne, sztućce, zestaw do szycia, książka, krzyżówki, aparat cyfrowy wraz z ładowarką.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.