Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Wakacyjna wyprawa rowerowa – zaplanuj podróż

Wakacyjna wyprawa rowerowa – zaplanuj podróż
Choć wielu osobom czas wakacji i urlopu kojarzy się z błogim lenistwem i wylegiwaniem się na plaży, to niemała grupa ludzi szuka innych możliwości i rozwiązań chcąc – między innymi poprzez aktywny wypoczynek - uwolnić się od codziennego stresu i naładować baterie na kolejny rok Miłośnikom wakacyjnej przygody z pełną odpowiedzialnością możemy polecić wyprawy rowerowe.

Oczywiście osoby niedysponujące dużą ilością wolnego czasu i preferujące inny rodzaj aktywności ruchowej mogą ograniczyć się do krótkich, niezbyt intensywnych wypraw po miejskiej dżungli lub przyległych okolicach. W takim przypadku nie ma potrzeby czynienia większych planów, wystarczy zapakować napój, bluzę i przekąskę do plecaka, tudzież rowerowego bagażnika/koszyka i ruszyć przed siebie.

Ci jednak, którzy chcieliby zaliczyć dłuższą wyprawę, powinni się do niej solidnie przygotować.

Od czego zacząć – krok po kroku…
 

 • Zaplanuj realny cel podróży  - pamiętaj, by dopasować go do możliwości kondycyjnych, sprzętowych oraz czasowych. Jeżeli będzie to twoja pierwsza wyprawa, nie wybieraj trudnych, wymagających tras. Warto rozpocząć planowanie wyjazdu już kilka miesięcy przed terminem jego realizacji – pozwoli to uniknąć niedopracowania, złych decyzji, nerwów i straty pieniędzy.

 • Dodatkowym pozytywnym aspektem opracowywania strategii i przygotowywania się do podroży ze znacznym wyprzedzeniem jest możliwość wcześniejszej rezerwacji noclegów, co niejednokrotnie pozwala na uzyskanie znacznych rabatów.

 • Gromadź materiały (mapy, przewodniki, artykuły, treści zawarte w Internecie), które mogą okazać się przydatne zarówno w planowaniu wyjazdu, jak i podczas samej wyprawy.

 • Jeśli planujesz przemierzanie odległych krajów, np. podróże po Afryce, Azji, obowiązkowo sprawdź, jakie formalności należy spełnić, by móc podróżować po wybranym kraju (weź pod uwagę: wizy, pozwolenia, szczepienia oraz świadectwa szczepień).

 • Sprawdź, czy masz ważny paszport.

 • Jeżeli część wyprawy ma być pokonana innym środkiem transportu (pociąg, autobus, przeprawy przez rzeki) sprawdź, czy nie będzie problemu z zabraniem roweru i z jakimi dodatkowymi kosztami jest to związane.

 • Należy mądrze wybrać towarzysza podróży. Warto zwrócić uwagę na to, czy „pasujecie” do siebie na trasie: podobna kondycja, wytrzymałość, siła, a także spójne oczekiwania dotyczące wyprawy. Warto, przed ruszeniem w długą i wymagająca trasę, sprawdzić się na krótszych dystansach.

 • Wykup ubezpieczenie zdrowotne, ubezpiecz sprzęt/bagaże.

 • Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą lub też jakąkolwiek dolegliwość (np. alergia), skonsultuj wyjazd z lekarzem, a gdy wyrazi zgodę zwróć uwagę w jakich warunkach powinny być przechowywane/transportowane twoje leki oraz czy są dostępne w miejscu, do którego zmierzasz.

Niezmiernie pomocne w organizowaniu i planowaniu wyjazdu może okazać się przygotowanie ( i stałe uzupełnianie, rozszerzanie) listy rzeczy, które należy uwzględnić (włącznie z tym, jakie ubrania i kosmetyki powinny zostać spakowane). Im więcej czasu poświęcisz dopracowaniu i przemyśleniu poszczególnych pozycji zapisanych na liście, tym większe prawdopodobieństwo, że wyjazd obędzie się bez większych „wpadek”.

Decyzja o podziwianiu świata z wysokości rowerowego siodełka została podjęta, cel podróży (podobnie jak skład ekipy) ustalony. Wiesz już, jakich formalności musisz dopełnić, by wyjazd doszedł do skutku i  by uniknąć przykrych rozczarowań. Czym należy zająć się w dalszej kolejności?

Przygotuj rower

Od odpowiedniego doboru roweru, jego stanu technicznego i wyposażenia (opony, felgi, hamulce, łańcuch, sakwy/inną forma przyczepiania bagażu) zależy nie tylko komfort jazdy, lecz przede wszystkim twoje życie i zdrowie. Gdy w planach jest długa i trudna trasa dobrze było by, gdyby sprzęt przeszedł profesjonalny przegląd techniczny wykonany w warsztacie.

Pakując się uwzględnij także podstawowy sprzęt „naprawczy” – m.in.: pompka, smar, części zapasowe.

Każdy rower w swojej specyfikacji precyzyjnie określone ma maksymalne obciążenie (i optymalne rozłożenie ciężaru). Przestrzegaj  i dostosuj się do tych parametrów, gdyż nadbagaż wpłynie nie tylko na wygodę jazdy, lecz może być przyczyną wypadku oraz stanowić powód odmowy wypłacenia kwoty z ubezpieczenia.

Jeżeli to twoja pierwsza tak duża wyprawa rowerowa i do tej pory sterowałeś rowerem bez dodatkowego obciążenia w postaci bagażu, przeprowadź symulację (czyli „zapakuj” bagaże i sprawdź sterowność, poćwicz zjazdy, podjazdy, zakręty i hamowanie).


Spakuj się mądrze!

Nie zostawiaj pakowania na przysłowiową „ostatnią godzinę”. Zrób listę rzeczy, które muszą się znaleźć w bagażu i rozpocznij ich przygotowywanie nawet dwa tygodnie przed planowanych terminem wyprawy.

W przypadku, gdy będzie ich dużo i będą porozmieszczane po wielu sakwach i torbach, zadbaj o to, by wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się każda rzecz. Bardzo dobrze sprawdza się opisanie każdego z miejsc, w którym przechowywane będą bagaże.

Opracowując listę rzeczy niezbędnych weź pod uwagę:

 • Wodoodporne sakwy/torby/plecak

 • Odzież (bielizna, t-shirty, spodnie i kurtka wodoodporne, spodenki rowerowe, bluza/sweter najlepiej z materiału chroniącego przed wiatrem, kostium kąpielowy, pidżama), buty: przeznaczone do jazdy na rowerze, klapki/sandały, rękawiczki rowerowe, ochraniacze, kask; czapka

 • Mapy, przewodniki, GPS, tłumacz/rozmówki, paszport/dowód, potwierdzenia rezerwacji noclegów, kartę kredytową, telefon komórkowy (nie zapomnij o ładowarce)

 • Środki higieniczne/kosmetyki – najlepiej wielozadaniowe (mydło, szampon, pasta do zębów, szczoteczka, krem z filtrem ochronnym, chusteczki, papier toaletowy, maszynka i żel do golenia, szczotka do włosów, tampony)

 • Śpiwór, namiot– jeżeli noclegi zaplanowane są na campingach

 • Apteczka (http://potreningu.pl/articles/2955/urlopowa-apteczka--w-co-ja-zaopatrzyc )

 • Dodatkowo: latarka, zapałki, nóż/scyzoryk, naczynia kuchenne, sztućce, zestaw do szycia, książka, krzyżówki, aparat cyfrowy wraz z ładowarką.

W artykule mówimy o: Zdrowie