Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Więcej testosteronu dzięki suplementacji Ashwagandhy. Badania naukowe

Więcej testosteronu dzięki suplementacji Ashwagandhy. Badania naukowe
Naukowcy z indyjskiego Uniwersytetu Medycznego Chhatrapati Shahu Ji Maharaj przeprowadzili ciekawe badanie z Ashwagandhą. Odkryli, że dzięki niej może wzrosnąć produkcja testosteronu aż o 40%. Badanie zostało przeprowadzone na 75 mężczyznach, którzy mieli problemy z poczęciem dzieci. Przez 3 miesiące otrzymywali oni 5 g Ashwagandhy.

Ok. 15% par ma problemy z płodnością, a u połowy z nich problem wynika z małej ilości plemników u mężczyzn. Jest to widoczne szczególnie w krajach, w których społeczeństwo nie ma pieniędzy, by podjąć leczenie (m.in. w Indiach), stąd też postanowiono poszukać alternatywy. 

W klasycznej indyjskiej medycynie Ashwagandha jest bardzo popularna. Używana jest m.in., jako tonik dla osób starszych i substancja wzmacniająca libido. W testach przeprowadzonych na szczurach odkryto, że przyspiesza rozwój jąder i zwiększa produkcję nasienia. Niektóre badania wskazywały także, że Ashwagandha ma działanie anaboliczne. [J Ethnopharmacol. 1994 Dec; 44 (3): 131-5.]

Wyniki badań:

  • u niepłodnych mężczyzn z prawidłowymi plemnikami Ashwagandha zwiększyła produkcję testosteronu o 15%,
  • u mężczyzn z niską liczbą plemników wzrost testosteronu wynosił 40%.

Temat Ashagandhy może też zainteresować w kontekście sportowców korzystających ze sterydów, a także sportowców naturalnych, u których produkcja hormonu mogła spaść przez ekstremalną dietę. Naukowcy odkryli też, że u osób suplementujących Ashwagandhę jest więcej antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki. Spekulują, że także ten mechanizm może mieć pozytywny wpływ na płodność i poziom testosteronu u mężczyzn.

Podsumowanie

Suplementacja Ashwagandhą jest bardzo perspektywiczna, jeśli chodzi o wspieranie leczenia bezpłodności i utrzymywania testosteronu na odpowiednim poziomie.

Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19501822

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.