IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wpływ ćwiczeń na cukrzycę typu 2

Wpływ ćwiczeń na cukrzycę typu 2
Czy wiesz, że na cukrzycę może chorować nawet 30 milionów ludzi, a około dwóch razy więcej osób ma stan przedcukrzycowy? Osoby ze stanem przedcukrzycowym mogą nie odczuwać żadnych objawów, jednak są one narażone na większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, która obecnie jest „epidemią” w krajach zachodnich.

Co można zrobić?

Cukrzyca występuje, gdy glukoza nie może się skutecznie dostać do komórek. Wzrasta wtedy poziom cukru we krwi. Z biegiem czasu wysoki poziom cukru może uszkadzać narządy i naczynia krwionośne, w tym także serce. W rzeczywistości ponad połowa diabetyków umiera z powodu chorób układu krążenia.

Najczęstszą przyczyną cukrzycy jest otyłość, w której rolę odgrywają czynniki genetyczne, jak i te związane ze stylem życia. A czy wiesz, że jeśli masz podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę, to ćwicząc regularnie, jesteś w stanie zmniejszyć to ryzyko. Czytaj dalej, żeby się dowiedzieć, jak ćwiczenia mogą wpływać na cukrzycę.

W jaki sposób ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2? Jak wpływają na zdrowie osób, które już chorują?

Ćwiczenia obniżają poziom cukru we krwi

Pojedyncza sesja ćwiczeń obniża poziom cukru we krwi. Twoje mięśnie potrzebują energii, żeby się kurczyć i rozkurczać. Podczas ćwiczeń tempo skurczów jest szybsze, zatem potrzebujesz tej energii więcej, a komórki czerpią ją z glukozy z krwiobiegu, co obniża jej poziom we krwi. Ponadto każdy, nawet pojedynczy trening poprawia wrażliwość na insulinę.

Aktywność fizyczna pomaga kontrolować wagę

Głównym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2 jest otyłość. Utrata zaledwie 5% całkowitej masy ciała może odwrócić cukrzycę typu 2 i zmniejszyć ryzyko powikłań z nią związanych. Większość ludzi, których dotknęła już łagodna forma cukrzycy, dostaje zalecenie, żeby schudnąć. I choć odżywianie ma tutaj ogromne znaczenie, to nie da się ukryć, że aktywność fizyczna jest także bardzo ważna i skuteczna.

Ćwiczenia poprawiają także kompozycję ciała. Osoby chorujące na cukrzycę często mają zbyt dużo tłuszczu na brzuchu oraz tzw. tłuszczu trzewnego. Tłuszcz trzewny ma działanie zapalne i dodatkowo przyczynia się do problemów z regulacją poziomu cukru we krwi.

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia

Główną przyczyną śmierci diabetyków są choroby układu krążenia. Ćwiczenia aerobowe pomagają zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a trening siłowy jest ważny dla zachowania siły i masy mięśniowej. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem połączenie obu form aktywności (zarówno podczas jednej sesji treningowej, jak i oddzielnie). Dzięki regularnej aktywności zmniejsza się obwód talii, skurczowe ciśnienie krwi oraz trójglicerydy we krwi. To wszystko jest bardzo korzystne dla zdrowia serca.

Ćwiczenia zmniejszają ryzyko powikłań związanych z cukrzycą

Osoby z cukrzycą typu 2 mogą doświadczać powikłań, takich jak zaburzenia czynności nerek, zmniejszony przepływ krwi do nóg, ślepota z powodu retinopatii, choroby serca, neuropatia cukrzycowa i innych. Utrzymanie sprawności fizycznej nie tylko pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, ale może obniżyć ryzyko niektórych wyżej wymienionych powikłań.

Podsumowanie

Jeżeli chorujesz na cukrzycę, to przed podjęciem aktywności fizycznej skonsultuj się z lekarzem i postępuj zgodnie z jego zaleceniami. Staraj się połączyć swoje treningi ze zdrową dietą opartą na nieprzetworzonej, bogatej w składniki odżywcze produkty. Takie połączenie to najlepsze podejście do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, regulacji poziomu cukru we krwi i zmniejszenia ryzyka powikłań związanych z chorobą.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.