Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych we współczesnym świecie są zaburzenia zdrowia psychicznego. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Jedzenie powinno dostarczać nam wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. Niestety stopień jego przetworzenia sprawia, że ciężko jest zapewnić ich optymalną ilość. Jakie makroelementy, witaminy i minerały są nam niezbędne dla dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego?
Kwasy tłuszczowe
Szczególnie istotne dla układu nerwowego są kwasy omega-3, EPA oraz DHA. EPA zwiększają przepływ krwi w mózgu, dzięki czemu jest on lepiej dotleniony oraz odżywiony. Potwierdzono, że suplementacja kwasami omega-3 wykazuje efekt antydepresyjny. Zaobserwowano, iż u osób chorujących na depresję stężenie omega 3 jest obniżone. Badania pokazują również, iż osoby spożywające regularnie ryby morskie rzadziej mają myśli samobójcze i rzadziej chorują na depresję.
Witaminy z grupy B
Niedobór witamin z grupy B może być przyczyną zaburzeń neurologicznych. Dotyczy to zarówno zaburzeń nastroju, jak i poważnych chorób takich jak depresja czy schizofrenia. Szczególne znaczenie mają: witamina B9- kwas foliowy, witamina B6 – pirydoksyny, B12 – kobalaminy, B1 – tiaminy.
Co ciekawe, dowiedziono również, iż podaż witaminy B6 w dawce 100 mg/d zwiększa prawdopodobieństwo złagodzenia objawów napięcia przedmiesiączkowego ponad dwukrotnie.
Witamina D3
Witamina ta odpowiedzialna jest za równowagę wapniowo-fosforanową, uczestniczy ona w rozwoju mózgu. W przypadku deficytu witaminy D3 obserwuje się obniżone funkcje neurologiczne. Zauważono również sezonowe zaburzenia nastroju, napięcia przedmiesiączkowe oraz depresję w związku z niedoborami tej witaminy. W jednym z przeprowadzonych badań dowiedziono, że suplementacja witaminy D3 w ilości 40 tysięcy jednostek tygodniowo, wpływa istotnie na poprawę nastroju badanych. Badania pokazują, że większą podatność na suplementację witaminą D3 wykazują osoby w wieku 20-60lat, u których zaburzenia nastroju są umiarkowane.
Magnez
Magnez warunkuje prawidłową sygnalizację wewnątrz komórkową. U chorych na depresję oraz schizofrenię występują niedobory tego minerału.
Wapń
Minerał ten bierze udział w sygnalizacji między komórkami. Niskie stężenie tego pierwiastka wiąże się z występowaniem agresji, depresji oraz zaburzeń kognitywnych.
Chrom
Pierwiastek ten bierze udział w metabolizmie glukozy. Jego niedobory mogą wiązać się z niestabilnym poziomem cukru, co przekłada się na zaburzenia nastroju związane z niedostatecznym odżywieniem tkanek układu nerwowego.
Podsumowanie
Prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu zależy od wielu czynników. Odpowiednia podaż witamin i minerałów jest niezbędna dla zachowania zdrowia psychicznego.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.