Sport i regularna aktywność fizyczna traktowane są bardzo często wyłącznie jako narzędzia do uzyskania zadbanej i estetycznej sylwetki. Tymczasem korzyści wynikające z regularnego wysiłku znacznie wykraczają poza kwestie związane z redukowaniem tkanki tłuszczowej czy budowaniem masy mięśniowej i kondycji – powinny o tym pomyśleć jednostki zadowolone ze swojego wyglądu i niepodejmujące w związku z tym żadnej aktywności fizycznej. O jakich pozytywnych następstwach mowa?
Zwiększenie kreatywności
Jeżeli brakuje Ci pomysłów na realizację planów zawodowych czy też czujesz się intelektualnie lub twórczo „zablokowany”, to aktywność fizyczna może okazać się receptą na Twoje bolączki. Istnieją badania naukowe wskazujące, iż trening fizyczny pozytywnie wpływa na twórcze myślenie, kreatywność oraz intelektualną elastyczność. Co ciekawe, wskazuje się, iż konsekwencje te są niezwiązane z ogólną poprawą nastroju, będącą również pozytywnym aspektem wynikającym z regularnego uprawiania sportu.
Lepsze przyswajanie wiedzy
Przypuszcza się także, iż ciężki trening fizyczny pozytywnie wpływa na zdolność uczenia się, kojarzenia, zapamiętywania – ze względu na wzrost aktywności BDNF (neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego), czynnika wzrostowego neuronów. Jest to bardzo istotna informacja, która pomoże w obalaniu stereotypów, dotyczących choćby osób trenujących na siłowni czy innych sportowców postrzeganych ciągle w niektórych, zacofanych kręgach jako „umięśnionych, ale niezbyt rozgarniętych”.
Poprawa życia seksualnego
Naukowcy z Harvard School of Public Health odkryli, iż regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na życie seksualne, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Z jednej strony poprawia pewność siebie i poczucie własnej atrakcyjności, z drugiej może nasilać libido. U mężczyzn, u których aktywność fizyczna stanowi stały element tygodniowego harmonogramu, rzadziej występują zaburzenia erekcji. Regularna aktywność fizyczna sprawia, iż życie seksualne staje się bardziej satysfakcjonujące – dla obojga płci.
Łatwiejsze rozstanie się z nałogiem tytoniowym
Wiele osób bezskutecznie próbuje definitywnie rozstać się z papierosami, nie biorąc pod uwagę faktu, iż włączenie regularniej aktywności fizycznej może znacznie ułatwić sprawę. Badania przeprowadzone przez naukowców z Toronto wskazują, iż zmiany hormonalne zachodzące już podczas umiarkowanego wysiłku znacznie łagodzą objawy głodu nikotynowego i zmniejszają ochotę na sięgnięcie po papierosa.
Większa odporność na stres
Stres związany z pracą, nauką, codziennymi obowiązkami w sposób zdecydowanie niekorzystny wpływa na kondycję psychofizyczną. Regularna aktywność fizyczna działa jak kuracja przeciwstresowa albo wręcz — antydepresyjna. Osoby regularnie trenujące zazwyczaj są pogodniejsze i lepiej radzą sobie ze stresem. Wpływa to nie tylko na nastrój i samopoczucie, ale także na ogólnie pojęte zdrowie i psychiczne i fizyczne. Ważne jednak jest, by wysiłek nie był zbyt długi, zbyt częsty i zbyt intensywny, gdyż sam może się stać dodatkowym stresorem obciążającym układ nerwowy.
Pomaga lepiej się odżywiać
Ludzie aktywni z większą przyjemnością sięgają po zdrowe produkty żywnościowe, łatwiej też pozbywają się niezdrowych nawyków żywieniowych, takich jak podjadanie słodyczy. Z racji tego, iż wysiłek pomaga rozładować napięcie i stres, osoby regularnie trenujące rzadziej „przejadają” swoje problemy. Podobnie jak palaczom dzięki aktywności fizycznej łatwiej jest pozbyć się nałogu tytoniowego, tak też osobom uzależnionym od słodyczy i fast foodów łatwiej jest przestawić się na zdrowe odżywianie. W konsekwencji utrzymanie zadbanej sylwetki i dobrego zdrowia okazuje się nie być aż tak trudnym wyzwaniem…
Zwiększa szanse na lepsze zarobki
Obserwacje naukowców i psychologów wskazują na istnienie pewnej interesującej korelacji. Otóż osoby bardziej pewne siebie, pozytywnie patrzące w przyszłość i posiadające wyższą samoocenę zarabiają lepiej i więcej niż ich pesymistycznie nastawieni do życia, pełni kompleksów koledzy. Dzięki regularnej aktywności fizycznej można wpłynąć na wyżej wymienione cechy charakteru, a tym samym poprawić komfort życia.
Podsumowanie
Pozytywne konsekwencje regularnej aktywności fizycznej to nie tylko szczupła, wysportowana sylwetka i lepsza kondycja zdrowotna. Okazuje się, iż może ona wpływać na inne dziedziny życia, przyczyniając się między innymi do poprawy jakości życia seksualnego. Pomaga także dokonywać lepszych wyborów żywieniowych, jak również utrzymać układ nerwowy w dobrej formie.