Robienie zakupów i decydowanie o tym, co pojawi się na talerzu może dla osób chcąc dbać o zdrowie i właściwe odżywianie nie lada wyzwaniem. Z obserwacji wynika, iż często decydujemy się na produkty żywnościowe, nie weryfikując należycie ich wartości – a to ze względu na pośpiech, a to pod wpływem namowy znajomych czy też zbytnio zawierzając reklamom czy własnej intuicji. Rezultat jest taki, że choć wydaje nam się, że jemy zdrowe i wartościowe produkty, to tak naprawdę na stole ląduje żywność bogata w puste kalorie, o wątpliwej jednocześnie wartości odżywczej. Oto wybrane produkty, których jakość bardzo często jest przez nas przeceniana:
Produkty wegańskie
Sporo mówi się o tym, jakie korzyści dla zdrowia związane są ze zwiększeniem produktów roślinnych w jadłospisie. Diety wegańskie w świadomości licznej grupy osób postrzegane są jako bardzo zdrowe i korzystnie wpływające na funkcjonowanie organizmu. Stąd też sporym zainteresowaniem cieszą się produkty dedykowane osobom niejedzącym produktów pochodzenia zwierzęcego. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że wiele z tych produktów reprezentuje sobą niezbyt wielką wartość – wegańskie przetworzone produkty żywnościowe, stanowią tak samo duże zagrożenie dla zdrowia i sylwetki, co analogiczne produkty dedykowane mięsożercom – są również źródłem mocno skoncentrowanej energii. Kupowanie wegańskich słodyczy czy wędlin nie stanowi optymalnego sposobu na poprawę jakości jadłospisu.
Produkty bezglutenowe
Gluten często przedstawiany bywa jako przyczyna wielu niebezpiecznych dolegliwości zdrowotnych, stąd też wzrasta zainteresowanie produktami go pozbawionymi. Mało tego, ciastka czy pieczywo opisane jako bezglutenowe, przez wiele osób postrzegane jest jako zdrowsza alternatywa dla tradycyjnego pieczywa czy łakoci – stąd też zjadane są w większych ilościach. W myśl zasady, że skoro coś jest zdrowsze, to można jeść to bez ograniczeń, wsłuchując się jedynie w sygnały wysyłane przez organizm. Tymczasem prawda jest taka, że pośród produktów bezglutenowych również występuje sporo żywnościowych bubli, dla których we właściwie zbilansowanym menu miejsca po prostu nie ma.
Produkty dedykowane dzieciom
Fakt, iż dany produkt żywnościowy dedykowany jest dzieciom nie musi świadczyć o jego wyjątkowych walorach prozdrowotnych. Choć wydaje się nam często, że producenci przygotowując żywność dla dzieci winni zachować szczególną troskę o wartość odżywczą i jakość, to w rzeczywistości sytuacja nie jest aż tak bardzo kolorowa. Żywność dla dzieci w wielu wypadkach zawiera astronomiczne wręcz ilości cukrów rafinowanych i innych mało wartościowych składników – np. utwardzone tłuszcze roślinne. Dotyczy to np. smakowego nabiału, produktów śniadaniowych, herbatek, soczków, słodyczy, etc. Zamieniając w jadłospisie dorosłego człowieka np. tradycyjne ciastka, na ciastka przeznaczone dla dzieci, tak naprawdę nie dokonujemy znaczącej modyfikacji.
Produkty z zielonym opakowaniem
Faktem potwierdzonym naukowo jest że produkt żywnościowy posiadający opakowanie w kolorze zielonym, bywa postrzegany jako zdrowszy od identycznego, ale w opakowanego w inny kolor. Prawidłowość ta jest wykorzystywana często przez producentów przetworzonej żywności, bazujących na naiwności i nieuwadze konsumentów. Warto również podkreślić, iż samo opakowanie posiada niebagatelny wpływ na dokonywany codziennie wybór jedzenia, stąd też często znajdziemy na nich informacje przekonywujące do zakupu, np. dotyczące zawartości: witamin i składników mineralnych, pełnoziarnistej mąki. Przekonujące dla konsumenta są także dopiski: „naturalne”, „bez dodatku cukru”, „bez konserwantów”, „fit”, „sport”. Trzeba pamiętać, iż tego typu informacje, choć działają na podświadomość to tak naprawdę w głównej mierze chwyt marketingowy, nie zmieniający faktu iż dany produkt jest produktem przetworzonym i słabej jakości. Przykładem mogą być batoniki, produkty śniadaniowe, nabiał, soki i napoje owocowe.
Jak nie dać się nabrać?
Aby potwierdzić czy kupowany produkt żywnościowy jest rzeczywiście tak wartościowy jak nam się wydaje, wystarczy dokładnie przeanalizować jego etykietę. Przy czym uwagę skoncentrować należy przede wszystkim na składzie surowcowym. Producenci informują konsumenta o zawartości poszczególnych składników w kolejności malejącej – czyli ten składnik, który jest na pierwszy miejscu występuje w największej ilości. I tak jeżeli kupujemy ciastka z mąki pełnoziarnistej, a lista składników rozpoczyna się od syropu glukozowo-fruktozowego, później znajdziemy mąkę pszenną oczyszczoną, utwardzony tłuszcz roślinny, a na szarym końcu mąkę pełnoziarnistą w ilości 5%, to znak, że mamy do czynienia z produktem totalnie bezwartościowym.
Inną ważną kwestią, która może okazać się bezcenna w trakcie robienia zakupów i dokonywania wyborów żywieniowych jest wiedza na temat właściwego odżywiania- trzeba jednak pamiętać, aby stale wzbogacać posiadane informacje, korzystając przy tym z rzetelnych źródeł informacji. Dzięki temu, producentom żywności trudniej będzie nas skłonić do kupowania żywności pseudo-zdrowej.
Podsumowanie
Wybór wartościowych produktów żywnościowych nie jest rzeczą łatwą. Wiele obiegowych teorii i wyobrażeń na temat jedzenia nie jest przez nas weryfikowanych, co sprawia że dajemy się nabrać i wbrew własnym oczekiwaniom wydajemy pieniądze na produkty nie najlepszej jakości, co może odbić się na zdrowiu i estetyce sylwetki. Będąc w sklepie warto zachować czujność i przed zakupem danego produktu przeanalizować jego skład.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.