BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zdrowe odżywianie – wskazówki dla leniwych

Zdrowe odżywianie – wskazówki dla leniwych
Komponowanie zdrowego, właściwie zbilansowanego menu wymaga czasu i zaangażowania, co nie każdemu odpowiada. Alternatywą nie musi być jednak sięganie po przetworzone i niskojakościowe produkty żywnościowe. Zdrowe jedzenie można przygotować minimalnym nakładem czasu i energii – choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Powielaj posiłki

Zdrowy i właściwie zbilansowany jadłospis nie wyklucza występowania powielających się posiłków, dzięki czemu czas potrzebny na ich przygotowywanie ulegnie znacznemu skróceniu. Przygotowywać można obiady na dwa dni, kolacje, śniadania. Inną opcją jest wykorzystywanie podobnych surowców do przyrządzanie poszczególnych posiłków i różnicowanie dodatków. I tak na obiad zjeść można mięso z ryżem i warzywami, a wieczorem to samo mięso wykorzystać jako obkład do kanapek. Warto jednak uważać, by nie popaść w przesadę i nie jeść na okrągło tych samych potraw, składających się z tych samych produktów. Dieta powinna być urozmaicona — nie da się przygotować zdrowego menu, jeśli codziennie składa się ono z tych samych, pięciu czy sześciu produktów żywnościowych.

Postaw na proste receptury

Zdrowe i wartościowe posiłki nie muszą być pracochłonne. Istnieją potrawy bogate w składniki odżywcze i niewymagające zarazem skomplikowanych i czasochłonnych przygotowań. Dotyczy to zarówno dań śniadaniowych, obiadowych, jak i kolacji czy ewentualnych, planowanych przekąsek. Serwowanie kilkudaniowych i skomplikowanych potraw warto pozostawić osobom lubiącym gotować i przesiadywać w kuchni (i mającym na to odpowiednią ilość czasu). Pozostałym polecam dopracowanie do perfekcji dań jednogarnkowych (mięso + warzywa), jajecznicy w kilku wariantach, omletów i placków owsianych (lub z dodatkiem płatków jaglanych), owsianki, koktajli. Istnieją również zdrowe potrawy nie wymagające obróbki termicznej – np. twarogi z warzywami czy owocami i orzechami.

Rób przemyślane zakupy

Brak surowców potrzebnych do przygotowania konkretnych posiłków znacznie zmniejsza ochotę na gotowanie, wymaga bowiem dodatkowych nakładów energii i konieczności udania się do sklepu, co w przypadku osób leniwych okazać się może poważną przeszkodą. Dlatego warto organizować zakupy spożywcze w ten sposób, aby najważniejsze produkty żywnościowe, a szczególnie te o przedłużonym czasie trwałości, mieć zawsze w zapasie. Dotyczy to zarówno ryżu, kasz, makaronów, jak i np. suszonych owoców czy orzechów. Mięso można z kolei odpowiednio poporcjować i przechowywać w zamrażalniku. Dzięki temu możliwe jest wyciąganie na bieżąco odmierzonych porcji (co także jest dużym ułatwieniem). Warto też pamiętać, by na zakupy udawać się z opracowaną wcześniej listą. Dobrze jest też produkty uszeregować na niej tak, by zestawiać je ze sobą kategoriami — dzięki temu nie trzeba będzie co rusz cofać się do odwiedzanych już alejek.

Pomyśl o wartościowych przekąskach

Zamiana kiepskich jakościowo przekąsek, po które sięgamy często właśnie z powodu niesamowitego lenistwa, na zdrowsze alternatywy może okazać się nie tylko wyjątkowo „bezbolesna”, ale także korzystna w skutkach. Większość wartościowych przekąsek ma podobną zaletę, co przekąski kiepskiej jakości – nie wymaga specjalnych przygotowań, wystarczy je po prostu kupić i zjeść. I tak słone paluszki, chipsy, solone fistaszki czy słodycze warto bez żalu zamienić na niesolone i nieprażone orzechy (migdały, laskowe, włoskie, nerkowce), a także świeże owoce oraz warzywa pokrojone w talarki i przyprawione (owoce dobrze jest przyprawiać cynamonem i dodatkiem soku z cytryny, a warzywa ziołami, pieprzem, ostrą papryką, czy nawet solą — tą jednak z umiarem).

Stwórz swój system

Wszystkie powyżej zaproponowane strategie wymagają indywidualizacji, czyli dopasowania do potrzeb konkretnej osoby. Warto sprawdzić w praktyce, które rady są szczególnie przydatne i im poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Dzięki temu możliwe jest stworzenie swojego autorskiego systemu przygotowywania posiłków w nieuciążliwy sposób. To wymaga jedynie uważnej obserwacji i wyciągania na bieżąco wniosków z podejmowanych działań i ich skutków. Aż tyle i tylko tyle.

Nie pielęgnuj swojego lenistwa

Ustawiczne powtarzanie słów „nie chce mi się”, „nie mam ochoty” działa wybitnie na naszą niekorzyść, odbierając resztki motywacji i zaangażowania. To jasne, iż można mieć ciekawsze rzeczy do zrobienia niż stanie w kuchni przy garnkach, jednakże przy odrobinie wysiłku, można sprawić, iż spędzanie minimalnej ilości czasu w kuchennych pieleszach stanie się akceptowalnym przez nas nawykiem, nierzutującym na inne aspekty życia. Podstawą jest jednak zmiana sposobu myślenie na bardziej konstruktywny. Warto mieć na uwadze, iż umiejętne planowanie posiłków czemuś służy, że dzięki temu możliwe jest poprawienie estetyki sylwetki, samopoczucia i zdrowia oraz odzyskanie kontroli nad tym, co dzieje się z naszym ciałem. Zmiana sposobu myślenia może sprawić, iż realizowanie postawionych założeń dawać będzie prawdziwą satysfakcję.

Podsumowanie

Realizowanie zasad zdrowej diety nie musi być specjalnie praco- i czasochłonne. Tak naprawdę również osoby, którym na co dzień „nie chce” się za bardzo gotować i myśleć o jedzeniu, mogą poprawić jakość spożywanego jedzenia, wykazując minimum zaangażowania i motywacji. Potrzebne jest dosłownie minimum zaangażowania w opracowanie bezbolesnej i przyjaznej metody. Praktyka pokazuje, że nieraz wystarczą dwa lub trzy tygodnie starań, by nowe nawyki zaczęły wchodzić w krew i stały się nieuciążliwą rutyną.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.