Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zmęczenie w ciągu dnia – skąd się bierze i jakie popełniamy błędy?

Zmęczenie w ciągu dnia – skąd się bierze i jakie popełniamy błędy?
Jeśli Twoje dni są wypełnione zajęciami i obowiązkami, potrzebujesz dużo energii. Dlaczego więc czujesz zmęczenie jeszcze przed obiadem? To, co robisz, kiedy się budzisz, nadaje ton reszcie dnia i określa Twój poziom energii i nastawienie na kolejne godziny. Na co zatem należy zwrócić uwagę? Oto siedem błędów, które mogą sprawić, że nie będziesz tak energiczny, jak mógłbyś być.

Nie odsłaniasz zasłon zaraz po przebudzeniu

Jeśli wstaniesz wcześnie, to słońca może jeszcze nie być. Mimo wszystko i tak odsłoń zasłony lub rolety. Wystawienie oczu na światło wczesną porą wiąże się z lepszym zdrowiem i samopoczuciem psychicznym. Naturalne poranne światło pomaga ustawić wewnętrzny zegar biologiczny i rytm dobowy, które określają, kiedy Twoje ciało uwalnia hormony, które pomagają Ci spać i które wpływają na Twój poziom energii, nastrój i zdrowie psychiczne.

Nie nawadniasz się wystarczająco

Po 7 lub 8 godzinach snu Twoje ciało potrzebuje nawodnienia. Pierwszym obowiązkiem po przebudzeniu jest wypicie pełnej szklanki wody. Okazuje się, że wiele osób funkcjonuje w stanie łagodnego odwodnienia, co w konsekwencji prowadzi do niskiego poziomu energii. Ponadto niektórzy ludzie doświadczają mgły mózgowej, braku koncentracji i łagodnego bólu głowy. Po prostu zacznij dzień od dużej szklanki wody i pij więcej w ciągu dnia. Możesz dzięki temu uzyskać więcej energii, lepszą koncentrację i wydajność.

Nie traktujesz swojego snu priorytetowo

Siedzisz do późna, oglądając telewizję lub ekran swojego smartfona? Nie dość, że zabierasz sobie cenne minuty odpoczynku, to jeszcze narażasz swoje oczy na działanie niebieskiego światła. Światło o tej długości fali zmniejsza uwalnianie melatoniny - hormonu, który ustawia Twój zegar biologiczny i pomaga Ci dobrze spać w nocy. Melatonina jest również silnym przeciwutleniaczem, który odgrywa kluczową rolę w zdrowiu komórek i tkanek. Dlatego śpij, aby zwiększyć poziom energii, ale także dla swojego zdrowia.

Zjadasz kiepskie śniadanie

Co zwykle jadasz na śniadanie? Drożdżówkę z kawą? To dość kiepski wybór. Drożdżówki i inne wyroby z białej mąki powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi i insuliny, a następnie także dość szybki spadek poziomu glukozy. Kiedy to następuje, czujesz się zmęczony i głodny. Aby uniknąć takich sytuacji, zmniejsz ilość węglowodanów w posiłku i dodaj większą ilość białka - makroskładnika odżywczego, który pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi i zapewnia uczucie sytości na dłużej. Unikaj wszelkich produktów dosładzanych cukrem, np. słodkich płatków, owocowych jogurtów itp. Zamiast tego postaw na płatki owsiane z dodatkiem owoców, pestek, orzechów i nasion chia. Możesz je ugotować na wodzie lub zalać jogurtem naturalnym albo kefirem.

Nie zaczynaj dnia od zbyt mocnej kawy

Większość ludzi zaczyna dzień od filiżanki gorącej i mocnej kawy z kofeiną. Dzięki temu uzyskujesz szybki zastrzyk energii, ale Twój mózg dość szybko się przystosowuje i zaczynasz częściej sięgać po ten napój. Co więcej, coraz słabiej odczuwasz tego energetycznego kopa. W następstwie próbujesz ograniczyć kawę, co wiąże się z pojawieniem się łagodnych skutków odstawienia kofeiny, w tym bólu głowy, zmęczenia, niemożności skupienia się. Możesz pić nawet kilka kaw w ciągu dnia, ale nie przesadzaj z ich mocą.

Jesteś za mało aktywny z samego rana

Po nocy odpoczynku Twoje ciało potrzebuje ruchu, aby podkręcić krążenie krwi. Zacznij dzień od dłuższego rozciągania i lekkiej aktywności fizycznej. Ustaw budzik 15 minut wcześniej, aby mieć czas na poranny spacer lub szybką gimnastykę w domu. Świeże powietrze i ruch zwiększą Twój poziom energii i zmniejszą sztywność mięśni, dzięki czemu będziesz gotowy na ciężki dzień.

Zbyt dużo rutyny o poranku

Czy wszystkie Twoje poranki wyglądają tak samo? Jeśli tak, to być może nawet nie wiesz, że działasz na autopilocie. Spróbuj co jakiś czas zmienić trochę swoją codzienność. Wyjdź na krótki poranny spacer, usiądź przy oknie i obejrzyj wschód słońca, pobaw się ze swoim zwierzakiem, zrób cokolwiek, co wykracza poza Twoją poranną rutynę. Dzięki temu będziesz się codziennie ładować zupełnie inną energią.

Podsumowanie

Większość z nas żyje naprawdę intensywnie. Mamy coraz więcej zajęć i obowiązków, nic więc dziwnego, że często dopada nas zmęczenie w środku dnia. Jak już wiesz, nie wynika ono tylko z nadmiaru zajęć, ale również z pewnych zwyczajów, jakie sobie zapewniamy. Skorzystaj z powyższych metod i zdobądź więcej energii na kolejne dni.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.