Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Umiejętność radzenia sobie ze stresem i jej długofalowe konsekwencje zdrowotne

Nie ulega żadnej wątpliwości, że różnimy się między sobą tym, jak reagujemy na czynniki stresowe oraz umiejętnością radzenia sobie z ich negatywnymi skutkami. Niektóre osoby przeżywają i rozładowują stres na bieżąco, nie przywiązując wielkiej wagi do „chwilowego zawirowania”, inne natomiast nie tylko w danej chwili, ale także przez długo po przeżytym incydencie tkwią w emocjonalnym impasie. Okazuje się, że to jak przeżywamy stres w silnym stopniu wpływa na nasze zdrowie, a zależność jest na tyle wyraźna, że na podstawie umiejętności radzenia sobie z konsekwencjami sytuacji stresowych, można oszacować jakim zdrowiem cieszyć się będziemy w przyszłości.

Na podstawie przeprowadzonych badań Naukowcy z Pennsylvania State University stwierdzili, że osoby dorosłe, które nie potrafią skutecznie radzić sobie ze skutkami stresu i przejawiają tendencję do zadręczania się i wzmacniania tym samym negatywnych emocji, prawdopodobnie w ciągu dekady doświadczą pierwszych objawów choroby układu krążenia bądź też bólów artretycznych. Skąd te intrygujące wnioski?

Autorzy w ramach swojego projektu przebadali łącznie 2000 osób, do których kilkukrotnie dzwonili wieczorami, aby zapytać o przebieg dnia i nastrój oraz prosili o zrelacjonowanie sytuacji stresowych, w czasie rozmowy pojawiały się także zapytania o problemy zdrowotne.  Dodatkowo wykonywano co pewien czas również badania śliny, podczas których oznaczono poziom hormonu stresu – kortyzolu.Kolejną serię badań przeprowadzono po upływie 10 lat. Do jakich wniosków doszli ich autorzy?

Po pierwsze: okazało się, że niektórzy uczestnicy statystycznie częściej doświadczali sytuacji stresowych niż inni. Wśród osób najbardziej narażonych na obecność stresorów byli głównie ludzie młodzi, dobrze wykształceni, aktywni społecznie i zawodowo. Po drugie: badacze zaobserwowali, że to nie częstotliwość występowania sytuacji stresowych, ale sposób radzenia sobie z nimi i ich konsekwencjami jest podstawowym bodźcem wpływającym na zdrowie.

Osoby, które mają największą skłonność do traktowania stresów jako osobistych porażek i szukania w sobie winy za wszelkie, życiowe niepowodzenia są również najbardziej podatne na doświadczenie negatywnych, długofalowych konsekwencji zdrowotnych stresu. Zaobserwowane wyniki mają dość doniosłe znaczenie, wskazują bowiem, że z jednej strony stres wpływa na zdrowie człowieka, a z drugiej, że nie tyle zmniejszenie ekspozycji na działanie stresorów, co nabycie umiejętności radzenia sobie z nimi może okazać się pomocne w poprawie stanu zdrowia i profilaktyce niektórych chorób.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.