Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Odchudzanie w praktyce – jak nadzorować jego przebieg?

Odchudzanie w praktyce – jak nadzorować jego przebieg?
Istnieje niezliczona ilość artykułów na temat tego jak zabrać się za układanie diety odchudzającej, jak ułożyć sobie trening, jakie suplementy stosować, by przyspieszyć proces redukcji tłuszczu, brakuje natomiast opracowań dotyczących tego, w jaki sposób monitować efektywność podjętych zabiegów? Innymi słowy, skąd mamy wiedzieć, czy ubytek masy ciała jest optymalny w kontekście ogólnie pojętego zdrowia i długofalowego efektu?

Waga to nie wszystko

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta, efektywność diety i programu treningowego sprawdzić można po prostu stając na wadze. Jak wskazówka pokazuje mniej niż przy poprzednim pomiarze, oznacza to, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. W rzeczywistości jednak sprawa wcale nie jest taka prosta. Spadek masy ciała spowodowany może być utratą zgromadzonej wody, glikogenu mięśniowego, ubytkiem tkanki mięśniowej, poza tym jego tempo niekiedy jest zbyt szybkie, co doprowadza do wielu niepożądanych konsekwencji jak choćby spowolnienie metabolizmu. Co więc należy robić?

Nie śpiesz się

Szybkie odchudzanie to złe odchudzanie. Tymczasem wiele osób nastawia się na spektakularne efekty, które nawet jeśli uda się wywalczyć, to są niestety krótkoterminowe i wiążą się z wysokim ryzykiem powrotu straconych kilogramów. Optymalne tempo utraty masy ciała uzależnione jest od wielu czynników, wagi, wzrostu, poziomu tkanki tłuszczowej i mięśniowej, wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Zazwyczaj za zdrowe tempo odchudzania można uznać gdy masa ciała zmniejsza się w skali miesiąca nie więcej niż o 4 - 5%. Prawda jest taka, że im mniej tłuszczu mamy do stracenia, tym wolniej powinniśmy chudnąć.

Używaj miary i lustra

Nie tylko wynik na wadze, ale również, a w zasadzie przede wszystkim pomiar obwodów stanowi istotny element monitowania efektywności redukcji. Przykładowo, jeśli nasza masa ciała nie zmieniła się, ale obwód pasa uległ zmniejszeniu o 5 cm, to — o ile nie jesteśmy skrajnie otyli — powinniśmy się cieszyć. Oznacza to, że poziom tłuszczu w organizmie zmniejszył się, a przybyło nam tkanki mięśniowej. Mięśnie to jak wiadomo miejsce, w którym tłuszcz ulega spalaniu, tak więc warto inwestować w ich rozwój. Oprócz obwodu talii warto także sprawdzać obwody: uda, klatki i ramienia oraz sprawdzać postęp w lustrze, a jeszcze lepiej – robić sobie  zdjęcia.

Jak często robić pomiary

Ważenie się i mierzenie kilka razy dziennie oczywiście nie jest najlepszym sposobem na monitowanie efektywności redukcji. Lepiej kompleksowych pomiarów dokonywać raz w tygodniu, po przebudzeniu, na czczo, po porannej toalecie. Ważnej jest, by obwody mierzyć dokładnie w tych samych miejscach i w tych samych pozycjach, można poprosić o pomoc kogoś z domowników, by zmniejszyć ryzyko błędu pomiaru. Warto prowadzić dzienniczek pomiarowy i zapisywać wszystkie wyniki, co pozwoli zyskać szerszą perspektywę.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oprócz centymetra krawieckiego, wagi, lustra i aparatu fotograficznego cennym wskaźnikiem postępu jest także nasze samopoczucie. Jeśli podczas stosowania diety czujemy się skrajnie źle, nie mamy siły i energii, cały czas czujemy się głodni, a przez większą część dnia towarzyszy nam ochota na coś słodkiego, oznacza to, że redukcja przebiega nieprawidłowo i niemal na pewno, za kilka dni, może tydzień przyjdzie efekt załamania. Warto w porę temu przeciwdziałać, usiąść i zastanowić się nad tym gdzie popełniony został błąd. Jest to niezmiernie ważne w kontekście długofalowych efektów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.