Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 powodów, dla których warto jeść bataty

5 powodów, dla których warto jeść bataty
Bataty zwane także słodkimi ziemniakami, stanowią niezwykle cenne źródło wielu składników odżywczych i innych związków korzystnie wpływających na nasz organizm. Wszystko to sprawiło, że zostały uznane za „najlepsze ze wszystkich warzyw” w specjalnym rankingu stworzonym przez „Center for Science in the Public Interest”. Niestety, jadamy je stosunkowo rzadko lub w cale, co związane jest przede wszystkim z ich kiepską dostępnością oraz relatywnie wysoką ceną. Mimo to jednak istnieje przynajmniej pięć dobrych powodów, by choć od czasu do czasu włączyć je do diety!

Doskonałe źródło węglowodanów

Bataty stanowią znakomite źródło węglowodanów (ok. 20 g w 100 g), z których zdecydowaną większość stanowi skrobia w towarzystwie całkiem sporej dawki błonnika. Bataty charakteryzują się niskim ładunkiem glikemicznym, przez co zalecane są osobom z zaburzoną gospodarką insulinowo-glukozową, w tym również diabetykom. Śmiało mogą je także spożywać osoby odchudzające się i borykające się z tendencją do tycia.

Naturalna multiwitamina

Bataty zawierają praktycznie wszystkie niezbędne składniki mineralne i witaminy oprócz kobalaminy i witaminy D, które nie występują w pokarmach pochodzenia roślinnego.

Trzystugramowa porcja słodkich ziemniaków pozwala pokryć około 15–25% zapotrzebowania na witaminę C i witaminy z grupy B, miedź, mangan i magnez, około 30–35% na potas i 10% zapotrzebowania na żelazo i wapń. Przy okazji dostarczają także pewnej dawki cynku i selenu, a także – choliny korzystnie wpływającej na funkcjonowanie układu nerwowego i wątroby.

Bogactwo przeciwutleniaczy

Słodkie ziemniaki dostarczają potężnej dawki przeciwutleniaczy w postaci karotenoidów i antocyjanów. Związki te chronią komórki naszego organizmu przed negatywnym wpływem wolnych rodników, a dodatkowo także działają przeciwzapalnie. Wysokie ich spożycie może stanowić element profilaktyki wielu chorób, m.in. miażdżycy, cukrzycy, nowotworów, schorzeń narządu wzroku i innych.

Spora dawka błonnika

W 100 g słodkich ziemniaków zawarte są około 3 g włókna pokarmowego (zalecane dzienne spożycie mieści się w przedziale od 20 do 40 g). Zapewnienie odpowiedniego udziału tego składnika w diecie wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego, stymuluje rozwój probiotycznej mikroflory oraz zmniejsza poposiłkową glikemię i pomaga kontrolować łaknienie. Bataty w przeliczeniu na dostarczaną ilość węglowodanów strawnych okazują się być lepszym źródłem błonnika niż zdecydowana większość produktów zbożowych.

Dobre dla układu krążenia

Przeprowadzone w ostatnich latach badania wskazują, że regularna konsumpcja batatów korzystnie wpływać może na kondycję układu krążenia. Do korzyści wynikających z ich spożywania zaliczyć można zmniejszenie podatności lipoprotein krążących we krwi na proces niepożądanej oksydacji, obniżenie ciśnienia tętniczego. Zarówno badania obserwacyjne, jak i eksperymenty naukowe potwierdzają te ciekawe właściwości słodkich ziemniaków, które prawdopodobnie związane są z obecnością licznych przeciwutleniaczy i wysoką zawartością potasu.

Kilka słów na zakończenie

Niestety słodkich ziemniaków nie znajdziemy w byle dyskoncie czy warzywniaku. Ich dostępność jest dość ograniczona i zazwyczaj znaleźć je można w lepiej zaopatrzonych sklepach spożywczych i marketach. Niewątpliwą wadą słodkich ziemniaków jest cena, kilkukrotnie przewyższająca cenę innych produktów skrobiowych. Mimo to jednak, wyjątkowe walory odżywcze i właściwości prozdrowotne sprawiają, że chociaż od święta warto włączyć bataty do diety.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.