Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Osiem zasad dotyczących stosowania termogeników

Osiem zasad dotyczących stosowania termogeników

Tadeusz Sowiński

Termogeniki nazywane także spalaczami tłuszczu, to suplementy których głównym zadaniem jest zwiększenie wydatkowania energii poprzez nasilenie produkcji ciepła. Środki te mają szerokie grono entuzjastów głównie ze względu na fakt, że… są skuteczne. Decydując się na zakup tego typu preparatów warto zapoznać się podstawowymi zasadami dotyczącymi ich stosowania. Dzięki temu efekty będą po prostu lepsze.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Po pierwsze: zweryfikuj swoje oczekiwania

Z doświadczenia wiem, że oczekiwania względem efektów wynikających z zastosowania suplementów diety bywają skrajnie różne. Niektórym osobom wydaje się, że łyknięcie kolorowej pigułki spowoduje gwałtowną przemianę sylwetki doprowadzając do szybkiego wypalenia zgromadzonych zapasów tłuszczowych. W praktyce niestety tak nie jest. Preparaty odchudzające, w tym również termogeniki to tylko skromne dodatki, których realny wpływ na tempo postępów w odchudzaniu jest niewielki w porównaniu do wpływu treningu i diety. Nie należy więc im zbyt wysoko stawiać poprzeczki, bo jedynym efektem będzie rozczarowanie. Środki tego typu działają, ale wbrew temu co sugerują reklamy - nie dają efektów spektakularnych.

Po drugie: wybierz środek „pod siebie”

Dokonując wyboru termogeników należy wziąć pod uwagę, że termin „najlepszy” ma charakter wysoce subiektywny. Środki wychwalane przez jednych użytkowników mogą okazać się kiepskim rozwiązaniem w przypadku innych osób. Związane jest to między innymi z mocą działania. Spalacze tłuszczu zawierają kofeinę, alkaloid o działaniu zarówno termogennym, jak i pobudzającym. Osobnicza wrażliwość na działanie tego typu środków może być różna. Jednostki, które po wypiciu kawy mają palpitacje serca, cierpią na bezsenność i czują się podenerwowane powinny sięgać po preparaty, w których jednorazowa dawka kofeiny na porcję jest wyższa niż 50 – 100mg. W przypadku jednostek odpornych na działanie stymulantów lepiej sprawdzą się termogeniki, w których dawka kofeiny jest dwukrotnie wyższa.

Po trzecie: zakupy rób raczej w renomowanych sklepach niż na podejrzanych aukcjach internetowych

Warto mieć na uwadze, że oprócz środków dostępnych w oficjalnym obiegu, mających świadectwo o dopuszczeniu do obrotu, na rynku obecne są także preparaty zawierające substancje zakazane. Nie mam tutaj na myśli raczej sterydów czy związków tak silnych jak efedryna, niemniej jednak w spalaczach tłuszczu sprzedawanych pokątnie na aukcjach  znaleźć można między innymi metyloheksaminę, geranium, johimbinę, a nawet sibutraminę. Substancje te oprócz tego, że posiadają właściwości odchudzające (i niekiedy także pobudzające), okazują się potencjalnym zagrożeniem, zwłaszcza dla osób bardzo młodych i wszystkich borykających się z problemami zdrowotnymi takimi jak m.in. nadciśnienie.

Po czwarte: na wszelki wypadek zacznij od minimalnej dawki

Niezależnie od przekonań dotyczących tolerancji na działanie stymulantów i w ogóle – termogeników, warto pierwszą aplikację tego typu środków zacząć od dawki minimalnej. Czyli jeśli producent na porcję zaleca dwie kapsułki preparatu, to korzystnie jest zacząć od jednej. Dlaczego? Odpowiedź brzmi – na wszelki wypadek. Nieraz sie zdarza, że środek okazuje się mocniejszy niż sugeruję etykieta, a niekiedy też w składzie są substancje mogące powodować nieprzyjemne doznania, np. – kapsaicyna z pieprzu kajeńskiego, która może powodować nieprzyjemnie odczuwalne podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego u osób wrażliwych. Przy dobrej tolerancji, dawki można automatycznie zwiększyć.1 / 2 Następna strona