Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Czy to prawda, ze mięso „gnije” w naszych jelitach?

Czy to prawda, ze mięso „gnije” w naszych jelitach?

Tadeusz Sowiński

Na temat mięsa często mówi się rozmaite brzydkie rzeczy, tak jakby stanowić miało ono mało pożądany składnik diety. Jedną z dość intrygujących teorii jest ta, która mówi, że mięso po konsumpcji „gnije” w naszych jelitach, zalega w nich dniami , tygodniami lub nawet miesiącami zatruwając powoli cały organizm. Trzeba przyznać, że określenie to jest niezwykle obrazowe i niesmaczne i może napawać lękiem, czy jednak odpowiada ono rzeczywistości?

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Skąd wzięła się ta teoria?

Pomimo iż szukałem nie doszedłem do źródła teorii głoszącej, iż mięso gnije w naszych jelitach. Jedno jest jednak pewne, informacja ta bywa powielana głównie przez przeciwników konsumpcji mięsa i oparta jest na dość ciekawych założeniach, które mówią, iż: człowiek nie jest odpowiednio przystosowany do spożywania mięsa, przez co po spożyciu zalega ono w przewodzie pokarmowym, gnijąc i uwalniając rozmaite toksyny, które następnie przenikając do wnętrza organizmu zatruwają go, doprowadzając do zaburzenia pracy wielu układów i narządów. Tak w skrócie wygląda owa teoria (dociekliwi znajdą szybko w internetowych zasobach jej szczegółowe rozwinięcie). Jak ma się ona do praktyki?

Czy faktycznie nie jesteśmy przystosowani do konsumpcji mięsa?

O ile na temat tego czy człowiek jest w większym stopniu mięso- czy roślinożercą można prowadzić sobie wysublimowane spory, o tyle upieranie się, że nie zdobył on w toku ewolucji odpowiednich przystosowań pozwalających efektywnie zdobywać, konsumować, trawić mięso jest po prostu głupie. Argumentów w miażdżący sposób podważających to założenie jest wiele, ale wystarczy jeden, a mianowicie – zdolność do wytwarzania enzymów – kolagenozy i elastazy, które specjalizują się tylko i wyłącznie w trawieniu białek występujących w mięsie. Jest to dowód na ewolucyjne przystosowanie do jego spożywania, trawienia i uwalniania zawartych w nim składników pokarmowych. I w tym momencie  można w zasadzie zakończyć spekulacje na temat ewolucyjnych przystosowań.

Jak wygląda trawienie mięsa w praktyce?

Trawienie mięsa może nie jest szczególnie ciekawym tematem, ale warto o nim napomnieć by odnieść  się do meritum tego artykułu. Otóż proces ten winien być rozpatrywany przez pryzmat rozkładu poszczególnych składników mięsa, czyli po prostu białka i tłuszczu, a w zasadzie głównie – białka. Proces trawienia protein rozpoczyna się w żołądku, gdzie proteiny zawarte w pokarmie ulegają pewnym przemianom pod wpływem kwasu solnego i enzymu – pepsyny. Docelowy rozkład następuje jednak  dalej, w dwunastnicy enzymy takie jak trypsyna i chymotrypsyna rozkładają cząsteczki polipeptydów do di- i tripeptydów, które następnie rozkładane są przez peptydazy ściany jelita cienkiego do wolnych aminokwasów. Dalej jest już tylko wchłanianie…

Ile czasu mięso zalega w świetle przewodu pokarmowego?

Wiemy już, że jesteśmy ewolucyjnie przystosowani do tego by spożywać mięso, wiemy też jak wygląda (w skrócie) proces jego trawienia, teraz warto odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące czasu trwania samego procesu. Otóż pomimo, że są teorie głoszące, iż mięso zalega w żołądku tygodniami to tak naprawdę czas jego obecności w tym odcinku przewodu pokarmowego, wynosi niekiedy nawet mniej niż dwie godziny, a całkowity proces trawienia rzadko przekracza pięć godzin. Oczywiście wiele tutaj zależy od:

  • wielkości porcji (im większa tym trawienie trwa dłużej),
  • rodzaju mięsa (im większa ilość tkanki łącznej tym trawienie trwa dłużej),
  • sposobu obróbki (mięso przypalone i przesuszone może być bardziej oporne na działanie enzymów)
  • „towarzystwa” innych pokarmów (niektóre produkty żywnościowe spowalniają opróżnianie żołądka i trawienie),
  • cech osobniczych, m.in. stanu zdrowia


W artykule mówimy o: Zdrowie

1 / 2 Następna strona