Lecytyna – tani suplement wspomagający wątrobę

Lecytyna kojarzy się raczej ze składnikiem suplementów wspomagających pamięć i koncentrację zalecanych raczej osobom obciążonym psychicznym stresem i znacznym wysiłkiem umysłowym. Tymczasem okazuje się, że związek ten może mieć zdecydowanie szersze zastosowanie, które obejmuje również ochronę oraz wspomaganie regeneracji wątroby. Co ciekawe fakt ten znany jest od dawna i wykorzystywany w farmakologii i suplementacji, tyle że obecność składników lecytyny w suplementach wspomagających prace wątroby jest zazwyczaj zmyślnie zamaskowana.

Przeczytaj koniecznie:

Tryb życia a zdrowie wątroby

Magiczne fosfolipidy

Wśród dość licznej grupy środków wspomagających pracę wątroby, szczególnie dużym zainteresowaniem wyróżniają się ostatnio preparaty zawierające fosfolipidy sojowe. Można je zakupić w aptekach, cieszą się dobrą opinią, a przypisywane im walory potwierdzają liczne badania naukowe. Niestety, mają one także pewną wadę - są stosunkowo drogie. Na szczęście istnieje dla nich istotnie tańsza, a zarazem skuteczna alternatywa w postaci suplementów diety zawierających lecytynę. Lecytyna natomiast – jakby ktoś nie wiedział – to tak naprawdę mieszanina zaliczanych do fosfolipidów związków takich jak:

  • fosfatydylocholina,
  • fosfatydyloinozytol,
  • fosfatydyloseryna,
  • fosfatydyloetanoloamina.

Najważniejsza w odniesieniu do funkcji wątroby jest obecność pierwszego z wymienionych komponentów, czyli fosfatydylocholiny, która m.in. wspomaga regenerację wspomnianego narządu i chroni go przed wpływem czynników toksycznych. To właśnie ten komponent odpowiada za unikalne właściwości reklamowanych obficie i często polecanych preparatów takich jak „Esseliv forte” czy „Essentiale forte”. Ten sam związek jest też integralnym składnikiem suplementów zawierających w składzie lecytynę!

Jak działa lecytyna?

Istnieje wiele dowodów na to, że suplementacja lecytyną korzystnie wpływać może na funkcje wątroby. Badania naukowe wskazują, iż działa ona ochronnie na strukturę wątroby zmniejszając niekorzystny wpływ związków toksycznych do których zaliczyć można m.in.:

  • duże dawki etanolu,
  • paracetamol,
  • galaktozaminę,
  • wiele innych.

Fosfatydylocholina zawarta w lecytynie przyspiesza regenerację wątroby wpływając na stabilizację błon tworzących ją komórek (czyli hepatocytów). Jej regularne przyjmowanie spowalnia, a nawet całkowicie hamuje proces stłuszczenia i zwłóknienia tego narządu. Związane jest to z blokującym wpływem na peroksydację lipidów i  blokowanie lokalnej syntezy kolagenu. Dodatkowo suplementacja lecytyną także korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową, co również ma istotne znaczenie w kontekście ogólnie pojętej kondycji zdrowotnej wątroby.