Zdrowe odżywianie: wskazówki dla leniwych

Komponowanie zdrowego, właściwie zbilansowanego menu wymaga czasu i zaangażowania, co nie każdemu odpowiada. Alternatywą nie musi być jednak sięganie po przetworzone i niskojakościowe produkty żywnościowe. Zdrowe jedzenie można przygotować minimalnym nakładem czasu i energii – choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Przeczytaj koniecznie:

Odchudzanie po najmniejszej linii oporu, czyli dieta redukcyjna dla leniwych

Po pierwsze: powielaj posiłki

Zdrowy i właściwie zbilansowany jadłospis nie wyklucza występowania powielających się posiłków, dzięki czemu czas potrzebny na ich przygotowywanie ulegnie znacznemu skróceniu. Przygotowywać można obiady na dwa dni, kolacje, śniadania. Inną opcją jest wykorzystywanie podobnych surowców do przyrządzanie poszczególnych posiłków i różnicowanie dodatków. I tak na obiad zjeść można mięso z ryżem i warzywami, a wieczorem to samo mięso wykorzystać jako obkład do kanapek. Warto jednak uważać by nie popaść w przesadę i nie jeść na okrągło tych samych potraw składających się z tych samych produktów. Dieta powinna być urozmaicona - nie da się przygotować zdrowego menu, jeśli codziennie składa się ono z tych samych, pięciu czy sześciu produktów żywnościowych.

Po drugie: postaw na proste receptury

Zdrowe i wartościowe posiłki nie muszą być pracochłonne. Istnieją potrawy bogate w składniki odżywcze i niewymagające zarazem skomplikowanych i czasochłonnych przygotowań. Dotyczy to zarówno dań śniadaniowych, obiadowych jak i kolacji czy ewentualnych, planowanych przekąsek. Serwowanie kilkudaniowych i skomplikowanych potraw warto pozostawić osobom lubiącym gotować i przesiadywać w kuchni (i mającym na to odpowiednią ilość czasu). Pozostałym polecam dopracowanie do perfekcji dań jednogarnkowych (mięso + warzywa), jajecznicy w kilku wariantach, omletów i placków owsianych (lub z dodatkiem płatków jaglanych), owsianki, koktajli. Istnieją również zdrowe potrawy nie wymagające obróbki termicznej – np. twarogi z warzywami czy owocami i orzechami.

Po trzecie: rób przemyślane zakupy

Brak surowców potrzebnych do przygotowania konkretnych posiłków znacznie zmniejsza ochotę na gotowanie, wymaga bowiem dodatkowych nakładów energii i konieczności udania się do sklepu, co w przypadku osób leniwych okazać się może poważną przeszkodą. Dlatego warto organizować zakupy spożywcze w ten sposób, aby najważniejsze produkty żywnościowe, a szczególnie te o przedłużonym czasie trwałości, mieć zawsze w zapasie. Dotyczy to zarówno ryżu,  kasz, makaronów jak i np. suszonych owoców czy orzechów. Mięso można z kolei odpowiednio poporcjować i przechowywać w zamrażalniku. Dzięki temu możliwe jest wyciąganie na bieżąco odmierzonych porcji (co także jest dużym ułatwieniem). Warto też pamiętać by na zakupy udawać się z opracowaną wcześniej listą. Dobrze jest też produkty uszeregować na niej tak by zestawiać je ze sobą kategoriami - dzięki temu nie trzeba będzie co rusz cofać się do odwiedzanych już alejek.

Po czwarte: pomyśl o wartościowych przekąskach

Zamiana kiepskich jakościowo przekąsek, po które sięgamy często właśnie z powodu niesamowitego lenistwa, na zdrowsze alternatywy może okazać się nie tylko wyjątkowo „bezbolesna”, ale także korzystna w skutkach. Większość wartościowych przekąsek posiada podobną zaletę, co przekąski kiepskiej jakości – nie wymaga specjalnych przygotowań, wystarczy je po prostu kupić i zjeść. I tak słone paluszki, chipsy, solone fistaszki czy słodycze warto bez żalu zamienić na niesolone i nieprażone orzechy (migdały, laskowe, włoskie, nerkowce), a także świeże owoce oraz warzywa pokrojone w talarki i przyprawione (owoce dobrze jest przyprawiać cynamonem i dodatkiem soku z cytryny, a warzywa - ziołami, pieprzem, ostrą papryką, czy nawet solą - tą jednak z umiarem).