Niecodzienne sposoby by posiłki smakowały lepiej

Smakowitość jedzenia to jego istotny walor, wpływający w sposób istotny na dokonywane na co dzień wybory żywieniowe. Satysfakcja ze spożywanego jedzenia może w sposób istotny wpływać na samopoczucie, a także ułatwiać praktykowanie zasad zdrowego odżywiania – przekonanie się na własnej skórze, że wartościowe jedzenie może być niezwykle smakowite, to często istotny przełom ułatwiający zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych na lepsze.

Przeczytaj koniecznie:

Niecodzienne połączenia, czyli w poszukiwaniu nowych doznań smakowych

Na to jak finalnie kształtował będzie się smak przygotowywanej potrawy, na ile pozytywnie pobudzał będzie nasze zmysły i trafiał w kulinarne gusta czy preferencje wpływ posiada wiele czynników. Zdrowa żywność posiada pod tym względem bardzo wiele do zaoferowania, trzeba jednak otworzyć się na kombinacje różnorodnych smaków i odpowiednio „tresować” swoje kubki smakowe. Warto również pamiętać o tym by nie kierować się wyłącznie walorami smakowymi – znaczna część osób posiada skłonność do zatracania się przy aplikowaniu sobie produktów zawierających znaczne ilości cukru, soli i tłuszczu, co może dość szybko doprowadzić do problemów ze zdrowiem i estetyką sylwetki. Podstawą jest menu oparte na nieprzetworzonej żywności, a o oto wskazówki, dzięki którym można w prosty ale jednocześnie dość nietypowy sposób sprawić, że spożywane potrawy smakować będą znacznie lepiej:

Jedzenie, które wygląda ładnie – smakuje bardziej

Faktem udowodnionym naukowo jest to, iż estetyka podania posiłku w sposób istotny wpływać może na jego smakowitość. Szaro-bure papki, bałagan na talerzu czy też w ramach oszczędności czasu jedzenie prosto z „gara”, to powszechne praktyki, występujące zazwyczaj z powodu barku czasu i cierpliwości do kuchennych zabiegów, a doprowadzające do tego, iż spożywane jedzenie istotnie traci na atrakcyjności. Odrobina wysiłku włożona w odpowiednią aranżację, dobór estetycznego talerza, kolorowych dodatków może sprawić, iż posiłek będzie smakował znacznie lepiej. Osoby zaangażowane w zdrowe odżywianie zachęcam do fotografowania swoich posiłków i dzielenia się z szerszym gronem odbiorców – np. w dzienniku żywieniowo-treningowym. Z drugiej strony oglądanie tego jak i co jedzą inni może stanowić inspirację do tworzenia własnych smakowitych kompozycji.

Muzyka – niedoceniana przyprawa  

Obserwacje naukowców wskazują, iż muzyka może w sposób dość niecodzienny wpływać na postrzeganie konsumowanego jedzenia oraz picia. Słuchanie muzyki, którą lubimy podczas spożywania posiłku sprawia, iż zyskuje on na atrakcyjności – zachodzi zjawisko pewnego przeniesienia pozytywnych bodźców. W związku z tym im przyjemniejsza dla nas muzyka, tym posiłek będzie smakował lepiej. Naukowcy wskazali również na inną ciekawą zależność. Na przykład muzyka klasyczna odtwarzana w trakcie degustacji wina, sprawiła, iż spożywane trunki mogą wydawać się droższe niż w istocie. Warto sobie zapamiętać, że muzyka posiada ogromną moc, może wpływać na doświadczenia kulinarne, zmienić intensywność i postrzeganie bodźców – pod warunkiem oczywiście, iż będzie odpowiednio dobrana.

Jedzenie z bliską osobą – intensyfikuje doznania smakowe

Obserwacje naukowców z Uniwersytetu Yale wskazują, że spożywanie pokarmów w samotności może zmniejszać atrakcyjność spożywanych posiłków. We wspomnianym powyżej badaniu, osoby spożywające posiłek w samotności, postrzegały go za mniej aromatyczny i smakowity, w odróżnieniu od badanych jedzących w towarzystwie bliskiej osoby. Wspólna konsumpcja z partnerem/małżonkiem czy partnerką/żoną,  może sprawić, że doświadczenia zmysłowe wynikające z aktu spożywania pokarmu będą bardziej intensywne i przyjemne.

Podsumowanie

Jedzenie to źródło przyjemności, którą można odpowiednio podkręcać – koncentrując się nie tylko wyłącznie na jakości spożywanej żywności, ale również estetyce podawania posiłków czy też najbliższym otoczeniu. Jedzenie smakuje lepiej, gdy jest estetycznie podane, „przyprawione” dobrą muzyką i spożywane w towarzystwie bliskiej osoby.