IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Tłuszcz i odchudzanie – olej kokosowy VS oliwa

Jeszcze dwie dekady temu omawianie odchudzających właściwości tłuszczów pokarmowych mogłoby być postrzegane jako grube nieporozumienie. Dziś natomiast takie zależności mało kogo dziwią. Istnieją bowiem dowody na to, że odpowiednie zbilansowanie diety pod względem jakościowego i ilościowego doboru produktów dostarczających lipidów, może przyczyniać się do poprawy kompozycji sylwetki. Ostatnio integralnymi elementami diet redukcyjnych są produkty takie jak oliwa i olej kokosowy. Warto więc zastanowić się, który z wymienionych tłuszczów korzystniej wpływa na masę i skład ciała.

Tłuszcz a odchudzanie

Po wieloletniej banicji tłuszcz wrócił do łask jako ważny składnik pokarmowy, dla którego miejsce znaleźć się może również w diecie redukcyjnej. Przeprowadzone badania naukowe wykazały nawet, że jeśli znaczna część energii pochodzącej z węglowodanów zastąpiona zostaje tłuszczem, wówczas stanowić on może niezwykle skuteczne narzędzie w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Wysoka skuteczność diet niskowęglowodanowych tłumaczona bywa korzystniejszym środowiskiem hormonalnym (korzystniejszy stosunek insuliny do glukagonu), a także potencjalnie lepszą kontrolą łaknienia. Oczywiście diety niskowęglowodanowe nie stanowią jedynego słusznego rozwiązania w pracy nad poprawą kompozycji sylwetki, ale ich wysoka skuteczność pozwoliła „odczarować” tłuszcz pokarmowy i sprawić, że składnik ten przestał być postrzegany jako wróg szczupłej sylwetki.

Oliwa i olej kokosowy – tłuszcze XXI wieku

Zarówno oliwa (zwłaszcza Extra Virgin) jak i olej kokosowy (szczególnie nierafinowany), należą do produktów, o których pisze i mówi się ostatnio bardzo wiele. Pierwszy z wymienionych tłuszczów przedstawiany bywa w samych superlatywach, w przypadku drugiego – zdania są podzielone. Niekiedy olejowi kokosowemu jako wadę wytyka się bowiem wysoką zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych, które obwinia się o niekorzystny wpływ na kondycję układu krążenia. Mimo, iż lekarze i dietetycy zazwyczaj nie zalecają oleju koksowego, to i tak wielu „żywieniowych guru” poleca go jako znakomity dodatek do diety, zwłaszcza takiej, która wspomagać ma redukcję tkanki tłuszczowej, co tłumaczone jest obecnością kwasów tłuszczowych o średnich łańcuchach, które wchłaniane i metabolizowane są inaczej, niż dominujące w naszej diecie kwasy długołańcuchowe. Gwoli ścisłości jednak warto dodać, iż oliwa Extra Virgin także może być znakomitym dodatkiem do diety redukcyjnej, choćby dlatego, że zawiera ona szereg bioaktywnych substancji, takich jak m.in. oleuropeina, która przyspiesza metabolizm. Czy jednak wspomniane tłuszcze można ze sobą w jakiś sposób porównać?

Ciekawe badanie

Badania naukowe przeprowadzone w ciągu ostatnich trzech dekad wykazały, że włączenie do diety źródeł triacylogliceroli o średnich łańcuchach (MCT), przyczynia się do zwiększenia wydatków energetycznych. Mając powyższe dane na uwadze, naukowcy Marie-Pierre St-Onge i Aubrey Bosarge postanowili porównać skutki włączenia do diety oleju MCT lub też oliwy z oliwek odnosząc skutki interwencji żywieniowych do zmian w masie i składzie ciała.

W badaniu wzięło udział 49 kobiet i mężczyzn z nadwagą w wieku od 19 do 50 lat. Uczestnicy otrzymali jako dodatek do diety redukcyjnej od 18 g do 24 g oleju MCT lub oliwy z oliwek na dobę. Interwencja trwała łącznie 16 tygodni. Ochotnicy regularnie brali udział w grupowych poradach dotyczących redukcji tkanki tłuszczowej, regularnie też byli poddawani badaniom antropometrycznym. Zmiany w tkance tłuszczowej były szacowane na początku oraz w punkcie końcowym badania przy zastosowaniu tomografii komputerowej i metody DEXA (są to bardzo dokładne badania).

Wyniki badania

Wyniki badania okazały się dość ciekawe. Co prawda, część uczestników się wykruszyła (tak często się zdarza) i jedynie 31 z nich ukończyło eksperyment, ale wzięto ten fakt oczywiście pod uwagę przy finalnej analizie danych.

Przechodząc do meritum:

  • konsumpcja oleju MCT wywołała bardziej znaczącą utratę masy ciała niż oliwa z oliwek,
  • konsumpcja oleju MCT doprowadziła zarazem do większej utraty tkanki tłuszczowej,
  • powyższy efekt był szczególnie wyraźny w obrębie tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w centralnej części sylwetki.

Wnioski z badania

Stosowanie oleju MCT jako elementu diety redukcyjnej, może wspomagać utratę tkanki tłuszczowej bardziej niż ma to miejsce w przypadku oliwy z oliwek.

Jak olej MCT ma się do oleju kokosowego?

To co najbardziej może dziwić to fakt, iż w artykule mającym odnosić się do wpływu oleju koksowego na masę i skład ciała, zacytowane zostały wyniki badania z użyciem oleju MCT. Otóż warto wiedzieć, że choć udział poszczególnych kwasów tłuszczowych w przypadku obydwu wymienionych tłuszczów nie jest zupełnie ze sobą tożsamy, to wspólnym mianownikiem dla obu produktów jest wysoki udział triacylogliceroli o średnich łańcuchach, a na podstawie wszystkich dostępnych danych należy stwierdzić, że to ich obecność odpowiada za unikalne walory oleju MCT. Można więc zaryzykować stwierdzenie, iż w przypadku oleju kokosowego uzyskane wyniki byłyby prawdopodobnie zbliżone do tych zaobserwowanych w zacytowanym eksperymencie naukowym. Oczywiście dla stuprocentowej pewności można zastosować czysty olej MCT.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.