Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak skomponować własny lunch box?

Jak skomponować własny lunch box?
Samodzielnie przygotowane posiłki do pracy cieszą się rosnącą popularnością. Świadomość dotycząca zdrowego odżywiania rośnie. Coraz częściej zamawiamy pełnowartościowe posiłki lub zabieramy ze sobą własne jedzenie. W natłoku informacji często sprzecznych, wiele osób ma problem z tym, co włożyć do pudełek, by były smaczne i zdrowe oraz by nie wymagały wielu godzin spędzonych w kuchni. Jak skomponować swój lunch box?

Mimo zmian, jakie zaszły w ostatnich latach w kwestii naszego odżywiania, nadal bardzo często jako posiłek jedzony w pracy wybieramy kanapki. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem że zadbamy, by kanapka zawierała wszystko, czego potrzebuje nasz organizm. Dobrze skomponowana kanapka może stanowić zamiennik lunchu.

Na co należy zwrócić uwagę komponując lunch box?

Kanapki

Do wykonania pełnowartościowej kanapki potrzebujemy dobrej jakości pieczywa. Najlepszym wyborem będzie chleb żytni na zakwasie lub pieczywo z mąki gryczanej. W dobie panującej „mody” na eliminację glutenu (która może być zasadna) nie dajmy nabrać się na gotowe bezglutenowe wypieki. Nie są one zdrowsze od tradycyjnego chleba pszennego.

W środku kanapki koniecznie powinno znaleźć się źródło tłuszczy na przykład awokado, masło lub oliwa z oliwek, a także warzywa – sałata, kiszony ogórek, pomidor oraz źródło białka. Jako źródło białka świetnie sprawdzą się jajka, wędzony łosoś lub upieczony kawałek schabu, szynki czy indyka. Tak przygotowana kanapka stanowi pełnowartościowy posiłek. Oczywiście nasz lunch box może być dużo ciekawszy i bardziej urozmaicony.

Sałatki

Kolejny łatwym, smacznym i przyjemnym rozwiązaniem są sałatki. Podobnie jak podczas przygotowania kanapki zadbajmy o to, by w sałatce znalazły się warzywa, źródło białka, źródło węglowodanów oraz dodatek zdrowych tłuszczy. Przykładowo do pudełka możemy zapakować mix sałat z pomidorkami koktajlowymi i kiszonym ogórkiem, polanych dresingiem z oliwą z oliwek, z ryżem oraz pieczonym schabem.

Co zjeść na ciepło?

Jeśli w pracy mamy mikrofalówkę, nie musimy ograniczać się do kanapek i sałatek. Z powodzeniem możemy spożywać dania na ciepło. Mogą być to zarówno zupy, jak i „drugie dania”. Proponuję jednak zrezygnować z potraw rybnych, jeśli planujemy odgrzewać je w biurze. Nasi koledzy mogą nie być zachwyceni roznoszącym się zapachem dorsza, makreli czy łososia. Niekomfortowe mogą być również takie produkty jak sery, parówki (których nie polecam) oraz warzywa takie jak brokuły, kalafior czy brukselka.

Idealną podstawą dania jest mięso. Nie zawsze odgrzane w mikrofalówce będzie jednak smaczne. Bardzo często mięso po odgrzaniu w mikrofalówce staje się gumowe. Dlatego też dobrym pomysłem w przypadku mięsnych dań przeznaczonych do odgrzewania w mikrofali jest przygotowanie mięsa w sosie, np. z pomidorów. Mięso nie stanie się wówczas gumowe.

Jak zapakować nasz lunch box?

Jeśli planujemy przygotowywanie do pracy własnych posiłków, koniecznie zaopatrzmy się w przystosowane do tego pojemniki. Najlepiej sprawdzają się pudełka z przegródkami tak, aby składniki jedzenia się nie mieszały. Dobrze, jeśli pojemniki przeznaczone są do podgrzewania w mikrofalówce oraz do zmywania w zmywarce. W przeciwnym razie zawsze podgrzewaj jedzenie na talerzu, nie w plastikowym pudełku. Warto również zwrócić uwagę na to, by pojemniki były szczelne. Dzięki czemu unikniemy przykrych niespodzianek w torbie w czasie transportu jedzenia.

Jak zaoszczędzić czas podczas przygotowania lunch boxa?

Jeśli chcemy by przygotowywanie jedzenia do pracy zajmowało nam jak najmniej czasu, zadbajmy o odpowiednią organizację:

  • po pierwsze nie traćmy czasu na codzienne zakupy. Raz czy dwa razy w tygodniu przygotujmy listę potrzebnych produktów na kilka dni i zróbmy większe zakupy,
  • po drugie nie musimy tracić czasu każdego dnia na przygotowywanie posiłków.

Możemy dwa razy w tygodniu gotować na dwa, trzy dni lub przygotowując w domu obiad czy kolację zróbmy jej odrobinę więcej, tak byśmy mogli wykorzystać ją do stworzenia lunch boxa na następny dzień do pracy.

Podsumowanie

Nawet odpowiednio skomponowana kanapka może stanowić pożywny posiłek w pracy. Przygotowywanie własnych lunch boxów nie musi być ani skomplikowane, ani zabierać nam dużo czasu. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie pudełka oraz robić większe zakupy. Jeśli planujemy podgrzewać posiłek w pracy, lepiej zrezygnujmy z ryb i serów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.