Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Otyłość powoduje raka?

Otyłość to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim choroba, która prowadzi do pogłębiającej się degrengolady zdrowotnej. Dziś wiadomo, że jej skutkiem może być kilkadziesiąt innych, groźnych chorób. Jak się okazuje, nadmierna masa ciała może też drastycznie zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów.

Mylne wyobrażenie na temat otyłości

W powszechnym przekonaniu nadmiar tkanki tłuszczowej to przede wszystkim problem estetyczny.  Tak jakby tłuszcz zapasowy stanowił jedynie bierny balast, który szpeci sylwetkę, a w kwestii zdrowotnej – co najwyżej fizycznie obciąża organizm, co w dłuższej perspektywie doprowadzać może do problemów z sercem. Niestety sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że tkanka tłuszczowa posiada właściwości endokrynne i produkuje oraz wydziela do krwiobiegu rozmaite substancje. Substancje te niekoniecznie są wrogami naszego zdrowia, ale w sytuacji gdzie tkanki tłuszczowej jest zbyt wiele, również uwalniane są w zbyt dużych ilościach. Prowadzi to do rozmaitych zaburzeń, z których znaczna część prędzej czy później skutkuje pogorszeniem kondycji zdrowotnej, rozwojem chorób i wzrostem ryzyka przedwczesnej śmierci.

Otyłość a nowotwory

Jednym z potwierdzonych naukowo, negatywnych skutków otyłości jest istotny wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory. Do tej pory wyodrębniono dziesięć typów nowotworów, które zdecydowanie częściej dotykają osoby z nadmierną masą ciała. Mowa tutaj o nowotworach: macicy, szyjki macicy, pęcherzyka żółciowego, jajników, tarczycy, nerek, wątroby, jelita grubego, jajników oraz piersi i szpiku kostnego. Co istotne istnieją dowody w postaci badań naukowych, które potwierdzają powyższe zależności.

Ciekawych danych w tej materii dostarczają wyniki badania, które objęło ponad pięć milionów dorosłych Brytyjczyków. Wyniki tej obszernej analizy opublikowano w prestiżowym The Lancet. Badacze z London School of Hygiene and Tropical Medicine i Farr Institute of Health Informatics obliczyli, iż ryzyko rozwoju wspomnianych typów nowotworów rośnie wraz ze wzrostem BMI – korelacja przybiera statystycznie istotną skalę na poziomie BMI odpowiadającym otyłości. Autorzy uznali także, iż jeśli przeciętna masa ciała w populacji brytyjskiej będzie nadal zwiększać się w dotychczasowym tempie, to co roku pojawiać się będzie 3500 dodatkowych przypadków onkologicznych wywołanych właśnie tą przyczyną.

Wnioski

Otyłość to nie tylko problem natury estetycznej, a w kwestii zdrowotnej jej skutki wykraczają daleko poza wzrost ryzyka chorób układu krążenia. Osoby borykające się z problemem nadmiernej masy ciała powinny pamiętać, iż nie podejmując odpowiednich działań zwiększają drastycznie ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.