Dlaczego warto jeść orzeszki piniowe?

Orzeszki piniowe to jedne z najdroższych orzechów na świecie. Prawdopodobnie ze względu na cenę nie należą do popularnych orzeszków w naszym kraju. Cenione są przede wszystkim przez Włochów. Czy warto sięgać po te drogie orzechy?

Przeczytaj koniecznie:

Masło orzechowe?

Podstawowe informacje o orzeszkach piniowych

Orzeszki piniowe zwane są również piniolami lub orzechami pinii. Są jasnokremowe, miękkie i delikatne w smaku. Posiadają charakterystyczny, leśny aromat. Po ich rozgryzieniu wyczuć można zapach sosny.

Orzeszki piniowe to nasiona sosny iglastej (sosna pinii – Pinus pinea). Spotkamy ją przede wszystkim w basenie Morza Śródziemnego. W Rosji, Korei i Japonii uprawia się tańsze odmiany orzeszków pinii, które są nasionami sosny koreańskiej (Pinus koraiensis).

Orzeszki piniowe znane są od starożytności. Zakładano wówczas całe lasy piniowe, w celu pozyskania tych niezwykłych orzechów. Ceniono je nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również z powodu właściwości leczniczych.

Wartość odżywcza orzechów pinii

Podobnie jak pozostałe orzechy, również piniole są dość kaloryczne. 100 gram tych orzechów dostarcza 673 kcal. Znajdziemy w nich około 14g białka, 68g tłuszczów i 13g węglowodanów, a także około 3,7g błonnika.

Jak więc widzimy, orzechy te dostarczają pokaźną ilość tłuszczów ogółem. Istotny jest jednak udział poszczególnych kwasów tłuszczowych.

W orzechach piniowych znajdziemy:

Kwasy tłuszczowe nasycone 4,9g

Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 34g

Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 18,7g

Zawartość witamin i minerałów

Orzeszki piniowe są bogatym źródłem witaminy K, witaminy E, niacyny, potasu oraz cynku.

Znajdziemy w nich również witaminę C, żelazo, wapń, magnez oraz kwas foliowy.

W 100 gramach orzeszków pinii znajdziemy:

Witaminy

Witamina C – 0,8 mg

Tiamina – 0,364 mg

Ryboflawina – 0,227 mg

Niacyna - 4,387 mg

Witamina B6  - 0,094 mg

Kwas foliowy -  34 µg

Witamina A - 29 IU

Witamina E – 0,90 mg

Witamina K - 34,1 µg

Minerały

Wapń – 16 mg

Żelazo - 5,53 mg

Magnez - 251 mg

Fosfor - 575 mg

Potas - 597 mg

Sód – 2 mg

Cynk - 6,45 mg

Właściwości zdrowotne

Dzięki zawartości wielu witamin i minerałów orzeszki pinii mają cenne właściwości lecznicze.

Pozytywny wpływ na męską płodność

Ze względu na wysoką zawartość cynku spożywanie orzeszków pinii ważne jest szczególnie w diecie mężczyzn. Cynk odgrywa ważną rolę w tworzeniu spermy, przedłużaniu żywotności plemników oraz w produkcji testosteronu.

Przeciwdziałają starzeniu się

Orzeszki pinii bogate są w witaminę E, która posiada właściwości antyoksydacyjne. Witamina E bywa nazywana witaminą młodości oraz płodności.

Piniole dobre na odchudzanie

Orzeszki pinii bogate są w dobre kwasy tłuszczowe. Znajdziemy w nich kwas linolenowy. Jest on pomocny w kontrolowaniu apetytu.

Usprawniają pracę mózgu

Dzięki wysokiej zawartości magnezu, piniole usprawniają pracę mózgu, działają antystresowo, wspomagają prawidłową pracę mięśni, pomagają w stanach zmęczenia, a także usprawniają działanie układu nerwowego.

Wady orzeszków piniowych

Głównymi wadami orzeszków piniowych jest ich cena, jak również dostępność. W marketach dostaniemy najczęściej orzeszki pinii koreańskiej, czyli te uznawane za mniej wartościowe. Cena takich orzeszków to około 25zł za 100g.

Dużo droższe są orzeszki pinii iglastej. Takie dostaniemy jedynie w wybranych sklepach ze zdrową żywnością. We Włoszech cena pinioli to około 80-100 euro za kilogram.

W związku z bardzo wysoką ceną, jak i dostępnością, orzeszki pinii mogą być jedynie wartościowym, małym, ciekawym dodatkiem do diety.

Podsumowanie

Podsumowując, orzeszki piniowe są bogatym źródłem cynku, witaminy E oraz magnezu. Ze względu na zawartość cynku, nazywane są często afrodyzjakiem. Niestety piniole należą do bardzo drogich orzechów.