Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Ksenoestrogeny - niebezpieczne dla zdrowia?

Ksenoestrogeny to związki chemiczne, które posiadają zdolność do blokowania estrogenów na poziomie komórkowym. Wpływa to na nieprawidłowe działanie układu hormonalnego i szeregu niebezpiecznych konsekwencji zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

 

Zagrożenie dla układu hormonalnego

Bardzo wrażliwe na zachwianą równowagę estrogenów są gruczoły piersiowe, narządy układu rozrodczego, układ immunologiczny i nerwowy oraz płód na każdym etapie rozwoju.  Badania naukowe dowodzą, że obecność ksenoestrogenów prowadzi do nowotworów narządów układu rozrodczego, piersi, płuc, nerek, trzustek, mózgu, zaburzeń rozwojowych płodu na poziomie DNA, poronień, niepłodności i otyłości. Kobiety mogą borykać się z zespołem policystycznych jajników, endometriozą i mięśniakami macicy, a u mężczyzn obniża się poziom testosteronu i libido, pojawiają się zaburzenia erekcji, łysienie, utrata masy mięśniowej oraz problemy z płodnością.

Poziom rozwoju cywilizacyjnego, zanieczyszczenia, masowa produkcja i coraz trudniejszy dostęp do naturalnych produktów i żywności sprawia,  że bardzo trudno wyeliminować całkowicie ksenoestrogeny z życia. Mając świadomość realnego zagrożenia można zminimalizować kontakt ze szkodliwymi związkami chemicznymi, gdyż tak naprawdę stała ekspozycja wiąże się z dużym ryzykiem zachorowań.

Ponad 700 000 szkodliwych produktów

Znajdują się w środkach chemicznych i pestycydach stosowanych podczas uprawy roślin, warto więc sięgać po ekologiczne produkty i korzystać ze sprawdzonych źródeł. Są również dodawane do pasz stosowanych przy masowej produkcji mięs. Znajdują się w lekach i tabletkach antykoncepcyjnych oraz w kosmetykach. Zazwyczaj wymienione w składzie pod różnymi wariantami parabenów. Również sole aluminium, które są głównym składnikiem popularnych antyperspirantów, należą do sztucznych hormonów. Są w szamponach, detergentach, środkach piorących i wielu innych produktach codziennego użytku. Wchłaniają się dziesięciokrotnie szybciej przez skórę niż przyjęte doustnie, gdyż toksyny przenikają bezpośrednio do tkanek.

Pakowana żywność, opakowania plastikowe, puszki, żywność i napoje w styropianowych opakowaniach, folia aluminiowa, to wszystko źródła ksenoestrogenów. Nie można podgrzewać żywności w plastiku, tę kupowaną w plastikowych opakowaniach najlepiej od razu przekładać do szklanych, a kanapki do pracy pakować w papierowe torebki. Warto zadbać również o zdrowie najmłodszych i przed zakupem smoczków, butelek czy kubeczków sprawdzić, czy nie zawierają utwardzaczy plastiku, zwanych pod nazwą bisfenol A i bisfenol B.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.